علم و دانش

چند کالای مصرفی روزانه که بدون ناسا  ساخته نمی شدند

 

سازمان هوا-فضای آمریکا (NASA)  تنها در زمینه سفرهای فضایی فعالیت نمی کند. شاید اطلاع نداشته باشید، ولی در واقع بسیاری از کالاهای مصرفی روزانه ما بدون وجود و کمک این ارگان عظیم ساخته نمی شدند. در واقع ابداع بسیاری از این تجهیزات و وسایل را که تقریبا در خانه همه مان موجود است، مدیون پژوهشگران ناسا می باشیم. 

Nike sneakers

اگر یک حفت از اسنیکرهای Nike Air  را دارید، در واقع با کفش های یک فضانورد راه می روید. مواد اولیه به کار گرفته شده در این کفش مشابه موادی است که برای ساخت کلاهخود فضانوردان به کار گرفته می شود. 

Memory foam mattresses

 

 

 

ناسا بودجه مورد نیاز چارلز یوست، برای ساخت تشک memory foam  را در اواخر سال های 1960 تامین کرد. هدف یوست ساخت صندلی هواپیما برای راحتی و ایمنی هرچه بیشتر مسافران بود. 

Bowflex home gym systems

 

سازمان ناسا برای حفظ قدرت فیزیکی فضانوردان در حین انجام ماموریت های فضایی به سیستمی نیاز داشت که بتواند شرایط بدنی فضانوردان را در حالت ایده آل حفظ کند. به همین دلیل در طراحی و ساخت تجهیزات ورزشی Bowflex  نقش اساسی ایفا کرد. این سیستم کامل که ترکیبی از وسایل کششی و قدرتی است، هم اکنون در منزل بسیاری از ما وجود دارد. 

Scratch-resistant glasses

شیشه ضد خش برای عینک آفتابی نیز به لطف ناسا ساخته شد. در سال 1972، سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از لنز یا شیشه نشکن و ضد خش برای تمام عینک های آفتابی و طبی را اجباری کرد. سازندگان عینک به لنزهای پلاستیکی روی آوردند. اما این لنزها علیرغم نشکن و سبک بودن، ضد خش نبودند و این مشکل ساز بود. فن آوری ایجاد لنز ضد خش اولین بار برای ساخت لنز یا شیشه کلاهخود فضانوردان به کار گرفته شد و سپس در تولید عینک مورد استفاده قرار گرفت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *