علم و دانش

چند پیش بینی لئوناردو داوینچی که محقق شده اند

 

مخترع، هنرمند و دانشمند مشهور پیش بینی هایی را در مورد آینده علم و فن آوری انجام داد که بسیاری از آنها امروز محقق شده اند. در اینجا به چند مورد از این پیش بینی ها اشاره می شود:

تانک جنگی

داوینچی در دوران زمامداری لودویکو فورزا (حاکم میلان) ایده نوع ماشین جنگی را مطرح کرد. بسیاری از تاریخدانان این ایده را الهام بخش ساخت تانک های جنگی در چند قرن بعد می دانند. در طراحی های داوینچی، ماشین به شکل لاک پشت دیده می شود.

اسلحه خودکار

 

 

ماشین جنگی تنها ایده داوینچی برای جنگ افزار نبود. او همچنین ایده نوعی توپ را ارائه کرد که بر خلاف توپ های معمولی، سریع پر می شد. در طرح داوینچی، 11 لوله کار گذاشته شده روی توپ به صورت یک به یک و پشت سرهم شلیک کرده و پر می شدند، تا سرعت کار دستگاه کند نشود.

زیر دریایی

مخترع مشهور همچنین درباره کشتی که می توانست زیر آب حرکت کند فکر کرده و آن را طراحی کرده بود.

هلیکوپتر

ماشین پرنده یکی از ایده های داوینچی بود که در قرن بیستم به اختراع هلیکوپتر انجامید.

یخچال

ایده یک دستگاه خنک کننده نیز به داوینچی نسبت داده شده است. اندیشمند مشهور، آلساندرو وزوسی، معتقد است که داوینچی اولین بار در سال 1491 آن را مطرح کرد.

چتر نجات

با بررسی طراحی های داوینچی،  ایده چتر نجات نیز به او نسبت داده شده است.

فرضیه تکامل انسان

سال ها قبل از اینکه چارلز داروین فرضیه تکامل را ارائه کند، داوینچی همان ایده را مطرح کرده بود. گفته می شود که فرضیه تکامل بشر از میمون اولین بار از سوی داوینچی ارائه شد. او با بررسی آناتومی دو موجود به شباهت های فوق العاده بین انسان و میمون پی برد.

انرژی خورشیدی

داوینچی سیستم خورشیدی را طراحی کرد تا بتواند آب مصرفی فلورانس را گرم کند. او در هنگام کار در واتیکان تجربیاتی را با آینه انجام داد و پیش بینی کرد که بتوان از آینه برای متمرکز کردن و مهار نور خورشید استفاده نمود.

تلسکوپ

با اینکه بسیاری از مردم، گالیله را استاد ستاره شناسی می دانند، اما داوینچی بود که ساخت تلسکوپ را پیش بینی کرد. او در یکی از یادداشت هایش نوشت: عینکی برای بزرگتر و واضح تر دیدن ماه بساز!

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *