Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / چند توصیه مفید برای حفظ سلامتی برای کارمندان پشت میزنشین!

چند توصیه مفید برای حفظ سلامتی برای کارمندان پشت میزنشین!

آیا شغل تان اقتضا می کند ساعات طولانی پشت میز بنشینید؟ با اینکه نشستن به نظر بهتر از ایستادن و راه رفتن می رسد، اما فراموش نکنید که باقی ماندن در یک حالت به مدت طولانی می تواند سبب وارد شدن فشار زیاد به عضلات، مفاصل، تاندون ها و رباط ها بشود. نشستن به مدت طولانی همچنین به گردن و کمر آسیب رسانده و باعث وارد شدن فشار مستمر بر دیسک ها می شود.

بنابراین برای حفظ سلامتی و به حداقل رساندن آسیب پشت میزنشینی چه باید کرد؟

 

  • هر یک ساعت، چند دقیقه از صندلی بلند شده و چند قدم راه بروید یا حرکات کششی را انجام بدهید.

 

  • به نحوه نگه داشتن بدن توجه نمایید. نشستن به صورت اشتباه فشار زیادی روی قسمت پایین کمر وارد کرده، جریان خون به عضلات را مختل کرده و سبب خستگی می شود. در هنگام نشستن، کف پاهایتان را روی زمین قرار بدهید. پشت تان را صاف نگه دارید. این حالت سبب تقویت عضلات شکم، پهلوها و کمر می شود.

 

  • صندلی اداری ارگونومیک و قابل تنظیم را انتخاب نمایید. مطمئن باشید از صرف هزینه بیشتر بابت یک صندلی خوب پشیمان نخواهید شد. صندلی استاندارد حداقل نکات ایمنی و رفاهی را رعایت می کند، اما صندلی ارگونومیک تمام شرایط برای رفاه و آسایش را پیاده سازی کرده است. قسمت هایی از صندلی چون پشتی بلند و قوس دار برای ناحیه کمر، عمق و اندازه کفی یا نشیمن، دسته هایی که محل قرارگیری دسته ها هستند و نحوه قرار گیری پاها با توجه به ارتفاع صندلی در ارگونومیک و استاندارد بودن آن نقش دارند. پشتی صندلی باید به گونه ای باشد که گودی کمر را پر کند.

 

استفاده از توپ های انعطاف و تعادل در دفتر کار

یکی از وسایل ورزشی که مدتی است در بسیاری از محل های کار مورد استفاده قرار می گیرد، توپ های مخصوص افزایش انعطاف، قدرت و تعادل یا stability ball است. با اینکه این توپ ها در منزل و سالن ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند، اما نباید به مدت طولانی از آنها استفاده کرد. زیرا این کار سبب وارد شدن فشار مضاعف بر کمر می شود. چنانچه از آرتروز، عدم تعادل و یا کمردرد رنج می برید استفاده از آن به هیچ وجه توصیه نمی شود. بهترین توصیه، مشورت با کایروپرکتور در مورد نحوه صحیح استفاده از آن و عوارض احتمالی می باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *