مقالاتمقالات اجتماعی

چندصد هزار شغل بلاتصدی در کشور، و فواید آن برای نومهاجران

برگرفته شده از خبرنامه وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی دولت مرکزی

براساس اعداد و ارقام موجود در گزارشی که اخیرا از سوی فدراسیون کسب و کارهای مستقل کانادا منتشر شده، در سه ماهه نخست سال جاری شمار شغل های بلاتصدی در بخش خصوصی رکورد دیگری به جا گذاشت. این میزان در استان کبک بیش از سایر مناطق کشور بوده است.

در این گزارش آمده که در برهه مذکور در مجموع 435 هزار شغل بلاتصدی دست کم به مدت چهار ماه در گوشه و کنار کانادا وجود داشتند، که به این ترتیب میزان آنها سر به 3.3 درصد زد. درصدی که رکورد دیگری به شمار می رود. تد مالت معاون و اقتصاددان ارشد فدراسیون مورد اشاره در این مورد می گوید: در خلال دو سال اخیر میزان مشاغل بلاتصدی در سطح ملی بگونه ای مستمر رو به افزایش داشته است، و در فصل پیشین رکورد دیگری به جا گذاشت.

براساس اظهارات سایر دست اندرکاران گزارش مورد اشاره نیز کمبود نیروی کاری بر سمت های نیازمند به کارکنان ماهر، بیش از مشاغل قابل انجام از سوی کارکنان نیمه ماهر و یا غیرماهر تاثیر داشته است. این کمبود همچنین سبب فشار شدید بر سطوح دستمزدها شده است. کمااینکه کارفرمایانی که در شرکت/ سازمان خود دست کم دارای یک شغل بلاتصدی می باشند، گفته اند انتظار دارند میزان دستمزدها را افزایش دهند. 

البته برمبنای این اظهارات در سال جاری ضرباهنگ میزان مشاغل بلاتصدی در مقایسه با برهه مشابه 2018 کندتر شد. اما کمبود نیروی کاری همچنان برای کارفرمایان به صورت چالشی باقی مانده است. این امر به ویژه در استان های کبک، بریتیش کلمبیا و انتاریو، مصداق دارد. 

 

 

میزان کمبود نیروی کاری به تفکیک استانی

همانگونه که آمد، در برهه مورد اشاره کمبود نیروی کاری در کبک بیش از سایر نقاط کشور بوده است. کمااینکه شمار شغل های بلاتصدی در این استان به 120 هزار و 800 رسید، و با افزایش 0.1 درصدی سر به میزان 4.1 درصد زد.

این اعداد و ارقام برای استان های بریتیش کلمبیا، انتاریو، نیوبرانزویک، منی توبا، سسکچوان، نووااسکوشیا، آلبرتا، نیوفاندلند ولابرادور، و جزیره شاهپور ادوارد، به ترتیب 69 هزار و 400، 0.1 و 3.6 درصد/ 174 هزار و 800، 0.1 و 3.3 درصد/ 6 هزار و 600، (بدون افزایش درصدی) و 2.8 درصد/ 10 هزار و 400، (بدون افزایش درصدی) و 2.4 درصد/ 8 هزار، 0.1 و 2.3 درصد/ 7هزار، (با کاهش 0.1 درصدی) و 2.3 درصد/ 33 هزار و 800، (با کاهش 0.1 درصدی) و 2.1 درصد/ 2هزار و 800، 0.1 و 1.9 درصد/ و 900، 0.1 و 1.8 درصد/ می باشد. 

کمبود نیروی کاری به تفکیک حوزه مربوطه

در سه ماهه نخست سال جاری صنعت ساخت و ساز کانادا با بیشترین سطح شغل های بلاتصدی روبرو شد. بگونه ای که این کمبود سر به میزان 4.9 درصد زد. این میزان برای خدمات شخصی، بخش کشاورزی، و حوزه مهمانداری (هتل ها، مسافرخانه ها، رستوران ها و…)، به ترتیب 4.7، 3.8 و 3.7 درصد بود. 

از دیگر سو شمار بالای مشاغل بلاتصدی بازتاب روند ایجاد فرصت های شغلی می باشد، که با ادامه خود سبب انتظارات چالش برانگیز گردیده است. کمااینکه در ماه های آوریل و مه سال جاری به ترتیب 106 هزار و 500، و 27 هزار و 700 فرصت شغلی در کل کشور ایجاد شد. همچنین میزان بیکاری به پایین ترین حد خود در 40 سال اخیر رسید. 

فواید وضعیت موجود بازار کار برای نومهاجران 

اعداد و ارقام در پیوند با سال 2018 نشانگر آنند، که وضعیت موجود برای نومهاجران گروه سنی 25 تا 54 ساله مفید بوده است. کمااینکه میزان استخدام آنها به 71 درصد رسید، که از سال 2006 به این سو بی سابقه بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *