مقالاتمقالات اجتماعی

چطور دوران مرخصی زایمان را به خوبی سپری کنیم

از: ناتالی استچیسون – روزنامه‌نگار کانادایی

در کانادا، ما خوش‌شانس هستیم، چرا که می‌توانیم تا سقف 18 ماه مرخصی زایمان داشته باشیم. به همین خاطر شکایت و غرولند کردن در مورد این دوران ارزشمند، کار دشواری است؛ به ویژه هنگامی که به یاد می‌آوریم زنان نسل‌های پیشین چه شرایطی داشته‌اند. اما هر زنی که این دوره‌ مرخصی را تجربه کرده باشد، می‌داند که روزهای آن، می‌تواند بسیار ملال‌آور و تنها باشند. یافته‌های یک نظرسنجی که در سال 2018 در بریتانیا و به سفارش BBC Radio 5 انجام گرفت، نشان داد که 47 درصد از زنان شرکت کننده – یعنی تقریبا نیمی از آنها-، در دوران مرخصی زایمان احساس تنهایی شدید می‌کنند. این یافته‌ها همچنین نشان داد که بیش از یک چهارم زنان شرکت کننده، آنقدر که فکر می‌کردند، از مرخصی زایمان لذت نمی‌برند و دو نفر از هر پنج زن شرکت‌کننده، گفته‌ بودند که دل شان برای کارشان تنگ شده است.

اما راه‌هایی هستند که از طریق آنها، شما می‌توانید این دوران را به خوبی بگذرانید و نگذارید احساس تنهایی بر شما چیره شود:

* به زندگی روتین خود بپردازید

هر روز لباس کامل بر تن کنید؛ حتی اگر مجبور بودید همان شلوار ساپورتی را که بچه رویش استفراغ کرده را، که تمام هفته بر پا داشته‌اید دوباره به پا کنید، این کار را بکنید. اگر می‌توانید، دوش بگیرید. این اقدامات کوچک، حس زندگی نرمال را به شما باز خواهند گرداند. برای اینکه چرخه‌ خسته‌کننده‌ نگهداری از نوزادتان برایتان ملال‌آور نشود، برای خودتان برنامه‌ هفتگی تهیه‌ کنید. برای نمونه، دوشنبه‌ها، پدر و مادرتان را دعوت کنید که بیایند و با نوه‌شان بازی کنند تا شما بتوانید کمی وقت آزاد داشته باشید. سه‌شنبه، به کلینیک‌های حمایت از مادران شیرده بروید تا سینه‌هایتان مورد معاینه قرار گیرد. چهارشنبه‌ها، غذای چینی سفارش بدهید و در خانه از آن لذت ببرید. پنجشنبه‌ها را به فیزیوتراپی لگن پس از زایمان بروید و به همین شکل.

 

 

* به هر بهانه‌ای، از خانه خارج شوید

هیچ چیزی به اندازه‌ بچه‌دار شدن، شما را خانه‌نشین نمی‌کند. با توجه به چرخه‌ شیردادن، خواباندن و تعویض پوشک، و همینطور مساله بهبودی فیزیکی شما پس از زایمان، در خانه‌ ماندن روش آسان تری به نظر می‌رسد. اما نگذارید این روش، برنامه‌ همه‌ روزهایتان باشد. چندی پیش مقاله‌ای در Psychology Today منتشر شده بود که می‌گفت از خانه بیرون رفتن به صورت مداوم، می‌تواند حالت روحی شما را خیلی بهتر کند. افزون بر این، نور خورشید و ورزش نیز می‌تواند در حفظ سلامت جسمی و روحی شما موثر باشد. حتما لازم نیست به دلیل ویژه‌ای بیرون بروید، فقط نوزادتان را بردارید در کالسکه بگذارید و دور محل تان بگردانید. یا به کافی‌شاپ محل تان بروید و یک فنجان قهوه بخورید، یا بروید شیر بخرید، صندوق پستی را چک کنید… به هر حال بهانه‌ای برای بیرون رفتن پیدا کنید.

* با پدر و مادرهای دیگر گفتگو کنید

رویای همه‌ مادران این است که دوست نزدیک شان، که اتفاقا نزدیک به آنها زندگی می‌کند، همزمان با آنها زایمان کند و بچه‌ای همسن داشته باشد. اینکه بتوانید با دوست تان، بچه‌ها را بیرون ببرید، کالکسکه‌ها پارک کنید و قهره بخرید… اما این موضوع همیشه اتفاق نمی‌افتد. با این حال، راه‌های دیگری هست که به وسیله‌ آنها، می‌توانید با سایر پدر و مادرها ارتباط برقرار کنید. یکی از این راه‌ها شرکت در کلاس‌های آموزشی نومادران و گردهمایی‌های والدین است که معمولا در مراکز فرهنگی محلات (کامیونیتی سنترها) برگزار می‌گردند. اگر از مادران شرکت‌کننده، کسی را می‌بینید که به شما نزدیک تر است، او را به قهوه دعوت کنید و با او مرتبط شوید؛ شاید او همان دوست صمیمی است که انتظارش را می‌کشیدید.

افزون بر این، می توانید به گروه‌های فیسبوکی پدر و مادرها بپیوندید و پرسش‌هایتان را مطرح کنید. یا به آن دوستی قدیمی که چند فرزند دارد، تلفن بزنید. بسیاری از مادران مشکلات مشابه شما را دارند و ارتباط با آنها، می‌تواند بهترین راه برای گذران این دوران باشد. اما گفتگو با دوستان تان که مادر یا پدر نیستند را نیز فراموش نکنید. به هر حال، نگران نباشید: مرخصی زایمان، فشار روحی پس از زایمان و بزرگ کردن بچه، همه کارهای سختی هستند؛ اما شما نیز، مانند نسل‌های پیشین، توانایی گذر از آنها را خواهید داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *