مقالاتمقالات اقتصادی
موضوعات داغ

چطور در کانادا، اتومبیل مان را بیمه کنیم؟

جیسون چیر – گلوب اند میل

یکی از دوستانم می‌گفت من از زمانی که رانندگی را آغاز کرده‌ام تا کنون، با یک کمپانی بیمه‌ اتومبیل قرارداد بستم و هنوز با همان هستم (پدر و مادرم با آنها قرارداد داشتند و من هم آن را لغو نکردم). حالا می‌خواهم بیمه‌ام را عوض کنم. اما کمی گیج شده‌ام. برخی دوستانم می‌گویند باید با دلال‌های بیمه صحبت کنم (من واقعا نمی‌دانم نقش آنها چیست). چطور می‌توان بهترین بیمه را انتخاب کرد؟

شما برای بیمه‌کردن اتومبیل خود در کانادا، از سه روش مختلف می‌توانید اقدام کنید. گاهی اوقات هم در هنگام خرید، شرکت بیمه‌ مناسب را به شما معرفی می‌کنند. خانم آنی ماری توماس، مدیر ارشد بخش روابط شریکان در وبسایت Insurance Hotline است که داده‌های مقایسه‌ قیمت بیمه‌ها را، ارائه می‌دهد. او در توضیح این سه روش می‌گوید: شما می‌توانید از Direct Writer، Captive Agent و یا دلال بیمه یا Insurance broker استفاده کنید.

مورد اول، Direct Writer (قرارداد مستقیم)، به شرکت‌های بیمه‌ای گفته می‌شود که بدون واسطه و به صورت مستقیم با شما قرارداد می‌بندند. در این صورت، شما برای بستن قرارداد باید به وبسایت کمپانی مراجعه کرده و یا با آن تماس بگیرید. خانم توماس می‌گوید: برای همین به آنها شرکت قرارداد مستقیم می‌گویند، به خاطر اینکه شما مستقیما با شرکت بیمه طرف می‌شوید. شرکت‌هایی مانند Desjardins و Sonnet در این گروه قرار می‌گیرند.

روش دوم، Captive Agent (مامور گماشته) به شرکت‌هایی گفته می‌شود که با یک مامور گماشته، که تنها اجازه دارد برای پکیج‌های بیمه‌ای یک شرکت معین قرارداد ببندد، روبرو می‌شوید. این مامور نمی‌تواند بیمه‌های دیگر را به شما پیشنهاد دهد. خانم توماس می‌گوید که شرکت‌های بیمه‌ Allstate و Co-Operators در این دسته قرار دارند.

و سرانجام روش سوم، Insurance Broker (دلال بیمه) که شرکت‌هایی مانند Intact و Aviva را در برمی‌گیرد، شامل کمپانی‌هایی می‌شود که قراردادهای خود را از طریق دلال‌ها، با صاحبان اتومبیل می‌بندند. خانم توماس می‌گوید: بنابراین یک دلال بیمه، یک فرد یا دفتر مستقل است که با کمپانی‌‌های بیمه قرارداد دارد و از سوی آنها با شما قرارداد می‌بندد. فرد یا شرکت Broker و یا دلال، می‌تواند همزمان با سه تا 10 شرکت بیمه‌ مختلف قرارداد داشته باشد. این فرد یا شرکت نیز، مانند مدل Captive Agent از شرکت‌های بیمه بابت قراردادها کمیسیون دریافت می‌کند.

همیشه بهترین راه این است که به مشاوره با تنها یک دلال بسنده نکنید. پیت کاراجورجس، مدیر بخش روابط صنعت و مصرف‌کننده، در سازمان ملی بیمه‌ کانادا (IBC) است. او می‌گوید: گاهی تا 20 کمپانی بیمه‌ مختلف در یک منطقه در حال فعالیت هستند و مشتری می‌گیرند، اما دلال شما، تنها با پنج عدد از آنها قرارداد دارد.

کدام روش بهتراست؟

اما کدام یک از این روش‌ها، مناسب‌ترین قیمت را به شما ارائه می‌دهد؟ در پاسخ این پرسش باید گفت که این به فاکتورهای مختلف بستگی دارد، گرچه در سال‌های اخیر، نرخ کلی بیمه برای همه‌ شرکت‌ها در حال افزایش بوده است. خانم توماس می‌گوید: سال گذشته، نرخ میانگین بیمه‌ اتومبیل در سطح کشوری، به میزان 298 دلار افزایش نشان داده است. بنابراین اگر در پی بیمه‌ کردن اتومبیل تان هستید، بهتر است زودتر اقدام کنید. او می‌گوید: اگر بستن قرارداد با پایین‌ترین نرخ هدف شماست، باید نرخ بیمه‌ همه‌ شرکت‌ها را چک کنید. بدیهی است که تماس گرفتن با همه‌ این شرکت‌ها زمانبر است، برای این کار می‌توانید از سایت‌های مقایسه‌ قیمت نیز، استفاده کنید.

اگر نرخ بیمه‌ دو کمپانی، که یکی تنها از طریق دلال قرارداد می‌بندد و دیگری به طور مستقیم این کار را انجام می‌دهد، کدام یک گزینه‌ بهتری است؟ خانم توماس پاسخ می‌دهد: نمی‌توانیم بگوییم یکی بهتر از دیگری است. این مساله بستگی به این دارد که چه روشی بیشتر با شرایط شما سازگار باشد. برخی از صاحبان اتومبیل، دوست ندارند با یک واسطه طرف شوند و ترجیح می‌دهند که قرارداد بیمه را آنلاین و مستقیما ببندند. دیگران ترجیح می‌دهند که یک رابطه‌ شخصی با یک دلال داشته باشند.

توماس می‌افزاید: تنها تفاوت بارز این است که در صورت بروز دشواری‌ در قرارداد، یک دلال ممکن است بتواند به شما کمک بیشتری ارائه دهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0