مقالاتمقالات اقتصادی

چطور از مجادله بر سر پول، خودداری کنیم؟

میکا تاوب – نویسنده و روزنامه‌نگار کانادایی

یکی از روزهای کاری ماه سپتامبر سال پیش، من تمام زمان استراحتم را با نگریستن به قبض‌ها و صورتحساب‌هایم گذراندم. این کار، البته باعث شد که حال روحی و عصبی من به هم بریزد، چراکه متوجه شدم درآمدم، پس از کسر هزینه‌های معمول، برای بازپرداخت وامی که به خاطر هزینه‌های نگهداری از فرزندم گرفته بودم، کافی نخواهد بود. پس از کار به خانه برگشتم و پس از شام، تصمیم گرفتم نگرانی‌هایم را برای همسرم بازگو کنم. به او گفتم: ما باید روش زندگی مان را عوض کنیم، وگرنه هرگز از شر این بدهی‌ها خلاص نخواهیم شد.

دیدم همسرم در سکوت به موبایلش خیره شده است و متوجه شدم قصد دارد یک دست مبل برای اتاق پذیرایی بخرد. این مرا خشمگین کرد و دعوا آغاز شد. من او را متهم می‌کردم که به مشکلات مالی‌مان اهمیتی نمی‌دهد و او هم می‌گفت من آنقدر به نگران‌بودن می‌پردازم که عاقبت، هیچ گامی برای حل مشکل برنمی‌دارم. دعوا بالا گرفت ولی عاقبت هر دو آرام شدیم. آن شب روی تخت، هر دو توافق کردیم که بیش از حد به یکدیگر حمله می‌کنیم. ما تازه بچه‌دار شده بودیم، هزینه‌هایمان بالا رفته بود و درآمدمان نیز، به خاطر مرخصی زایمان همسرم، کاهش یافته بود.

 

چرا این اتفاق می‌افتد؟

خانم کریستین مالون، که روانکاو است و در بخش مشاوره‌ زوجین Calgary Counselling Centre کار می‌کند، می‌گوید همه‌ زوجین پس از بچه‌دار شدن، وارد یکی از پراسترس‌ترین دوران‌های زندگی خود می‌شوند که اختلافات میان زن و شوهر را افزایش می‌دهد. او می‌گوید: گرچه آمدن بچه، خبر بسیار خوشایندی است، اما همچنین به این معناست که شما ساعات کمتری برای خواب خواهید داشت، مسوولیت‌های مالی جدیدی بر دوش تان خواهد بود و به اندازه‌ گذشته، زمان برای اینکه به خودتان برسید نخواهید داشت. در نتیجه، هورمون‌های استرس‌زای بیشتری در بدن شما ترشح می‌گردند که توانایی آرام و منطقی اندیشیدن و همکاری دو طرف برای حل مشکلات را کاهش می‌دهند.

رونا بیرنبام، یک کارشناس مالی که در تورنتو کار می‌کند، می‌گوید: برای برخی از زوجین، بدهی، مترادف شر است. برای این افراد، تا زمانی که آنها به جایی بدهکار باشند – به غیر از موضوع وام مسکن– این به این معناست که خانواده در نزدیکی یک بحران است. در خانواده‌هایی که فرزند دارند، گاهی یکی از دو طرف این طرز تفکر را نسبت به بدهی دارد، اما طرف دوم، آن اضطراب را ندارد و قصد ندارد خرید کردن و هزینه کردن را، به دوران پس از تسویه‌ بدهی‌ها بیندازد؛ این شرایط می‌تواند به بالا گرفتن اختلافات بینجامد.

مالون، تایید می‌کند که پدر و مادر و تربیت فرد، تا اندازه‌ای در تفکر و تصمیم‌گیری‌های مالی او در آینده، موثر هستند. او می‌گوید: ما از خانواده‌مان چیزهای زیادی درباره‌ پول می‌آموزیم. جدای از اینکه ما خانواده‌ فقیر و یا ثروتمندی داشته‌ایم، دیدگاه پایه‌ای ما در مورد پول، تا حد زیادی از رفتار پدر و مادرمان تاثیر گرفته است. مالون توضیح می‌دهد که به این ترتیب، برخی افراد گشاده‌دستی و ولخرجی پدر و مادرشان را با خود به زندگی زناشویی می‌آورند و برخی دیگر، مقتصد بودن و خساست را.   

راه چاره: گفتگوی پیش از موعد

بدون شک، شرایط ایده‌آل این است که زوجین، گفتگو درباره‌ پول را، پیش از آن که پول به مشکل تبدیل شود، آغاز کنند. خانم بیرنبام می‌گوید: چه خوب است که زوجین، پیش از به دنیا آمدن بچه، به فکر افزایش درآمد و سر و سامان دادن به شرایط مالی خود بیفتند، گرچه این کار به نظر کسالت آور می‌آید و برخی از زن و شوهرها، تا جای ممکن از آن دوری می‌کنند. اما این خودداری، این واقعیت را از بین نمی‌برد که هزینه‌های شما، پس از به دنیا آمدن فرزند افزایش می‌یابند.

بیرنبام می‌گوید مرحله‌ دوم – پس از گفتگو درباره‌ شرایط مالی جاری– این است که دو طرف، درباره‌ اهداف آینده حرف بزنند؛ اینکه سبک زندگی شما باید چگونه باشد، چه چیزهایی برای فرزندتان می‌خواهید و غیره. و مرحله‌ نهایی نیز، به گفته‌ بیرنبام، هدفگذاری مالی کوتاه مدت و درازمدت است.

اما مالون تاکید می‌کند که همه‌ این گفتگوها، باید در آرامش انجام گیرد. او می گوید: اگر که دو طرف، حالت دفاعی به خود نگیرند و آرام باشند، دسترسی بهتری به راه‌حل ها خواهند داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0