املاک و مسکنمقالات

چطور از افتادن در دام کلاهبرداران املاک دوری کنیم

جو ریچر – شورای بنگاه‌های معاملات املاک انتاریو
چطور می‌توان خریداران و فروشندگان خانه و املاک را، از افتادن در دام کلاهبردارانی که در زمینه‌ املاک فعالیت می‌کنند، در امان داشت؟ این پرسشی است که در ذهن بسیاری از افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، وجود دارد.
به طور کلی جرایم مختلفی هستند که می‌توانند در زمینه معاملات املاک روی ‌دهند. دفتر رقابت تجاری کانادا، ماه مارچ را به عنوان ماه جلوگیری از کلاهبرداری، نام‌گذاری کرده است. بنابراین خوب است که ما نیز، به جرایم مربوط به رایج‌ترین شکل این کلاهبرداری، یعنی کلاهبرداری وام مسکن (مورگیج) بپردازیم.
در این نوع ویژه از کلاهبرداری، معمولا یک بنگاه مالی (مانند بانک و غیره) با استفاده از فریب، قانع می‌شود که در نبود شرایط لازم برای پرداخت وام، به درخواست‌کنندگان وام پرداخت کند. اگر کسی از شما بخواهد که در عوض پرداخت پول نقد و یا قول سهیم کردن شما در سود فروش دوباره‌ ملک، از بانک تان درخواست وام مسکن کنید، هرگز این کار را نکنید. یکی از محتمل‌ترین نتایج این کار برای شما این خواهد بود که گرفتار قرضی کمرشکن شوید که قادر به پرداختش نخواهید بود. افزون بر این، در صورتی که فرد کلاهبردار، با مبلغ وام مسکن پا به فرار بگذارد، شما ممکن است گرفتار اتهامات قانونی و قضایی مربوط به این موضوع نیز بشوید.
همه‌ خریداران خانه و ملک، باید در هنگام خرید، دقت ویژه‌ای به مراحل انتقال ملک و همینطور تامین مالی لازم، داشته باشند. بهترین دفاع شما در برابر کلاهبرداران، عقل سلیم است: اگر معامله‌ای به نظر بیش از حد خوب و سودآور می‌رسد، باید به آن مشکوک شوید. برای به حداقل رساندن امکان کلاهبرداری باید از اصول زیر پیروی کنید:
* هرگز سندی را امضا نکنید، مگر آن که آن را کاملا مطالعه کرده و مفهوم آن را کاملا درک کرده باشید.
* هرگز یک سند سفید (خالی) را، که می‌تواند بعدا با اطلاعات غلط پر شود، امضا نکنید.
* در زمینه کارشناسان خرید و فروش؛ مانند مسئولان وام مسکن (بروکرها)، بازرسان ملک و وکیلان معاملات املاک، از افرادی استفاده کنید که گواهینامه‌های لازم را داشته و در بازار اعتبار داشته باشند.
* همیشه و از تمام اسنادی که از شما درخواست می‌شود امضا کنید، یک یا چند کپی داشته باشید.
یکی از دلایل رواج زیاد کلاهبرداری‌های وام مسکن، این است که تبهکاران چرب‌زبان، همیشه بخشی از این موارد نیستند، بلکه مصرف‌کنندگان (خریداران) نیز، می‌توانند مرتکب این نوع کلاهبرداری شوند. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که خریدار، تلاش می‌کند خانه‌ای را بخرد که در واقع نمی‌تواند از پس قیمتش برآید و در این مورد، به وام‌دهنده دروغ می‌گوید.
زمانی که از شما خواسته می‌شود که یک برگه‌ درخواست وام مسکن را پر کنید، شما باید در پر کردن فرم صداقت کامل داشته باشید، حتی اگر این به قیمت مخالفت وام‌دهنده با پرداخت وام تمام شود. از جمله مصادیق کلاهبرداری وام‌گیرندگان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
* بالا نشان دادن عمدی درآمد ماهانه به دروغ
* پنهان کردن قرض و بدهی‌های جانبی وام‌گیرنده
* درست اعلام نکردن منبع مالی که از آن بیعانه را پرداخت می‌کنید
* اینکه یک ملک اجاره‌ای را بخرید و به دروغ بگویید که آن که در خانه زندگی می‌کند، مالک خانه است،
و حتی به دروغ اعلام کردن عنوان شغلی خودتان، همه می‌تواند انواعی از کلاهبرداری، به شمار رود. نتایج این رفتار می‌تواند بسیار جدی باشد و مسئولیت‌های قضایی و مالی را متوجه شما کند.
نقل و انتقالات مالی معاملات املاک نیز ممکن است بسیار پیچیده باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود در هنگام خرید، با یک فروشنده و یا دلال دارای گواهینامه، به سر معامله بروید. این افراد ملزم هستند گواهینامه‌ شورای معاملات املاک انتاریو (RECO) را دریافت کنند و باید در کارهایشان از قانون Real Estate and Business Act یا REBBA مصوب سال 2002 پیروی کنند.
اگر متوجه شدید که خود شما و یا دیگری گرفتار چنین کلاهبرداری‌هایی شده‌اید، می‌توانید با RECO، پلیس محلی و یا مرکز ضدکلاهبرداری کانادا تماس بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0