مقالاتمقالات پزشکی

چشم ها، دریچه ورود ویروس کرونا 

به گزارش دیلی میل، دانشمندان ادعا می کنند یکی از راه های ورود ویروس کرونا به بدن چشم ها هستند. آنها به تازگی دریافته اند در چشم ها پروتئینی موجود است که ویروس از آن برای چسبیدن به سلول ها استفاده می کند. ویروس کرونای جدید به آنزیم ACE2 که به دروازه ورود ویروس به سلول های بدن معروف شده می چسبد و خود را به اندام های مختلف می رساند. این آنزیم پذیرنده، در سیستم تنفسی و اندام هایی که ویروس بیشترین تاثیر را بر آنها داشته به تعداد فراوان یافت می شود. 

یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز دریافته است چشم ها تولیدکننده این آنزیم، و در نتیجه یکی از اهداف اصلی ویروس هستند. این یعنی اگر ذرات بزاق فرد مبتلا بر اثر عطسه یا سرفه روی سطح چشم فرد دیگری بنشیند، ویروس می تواند جریان نفوذ خود به سلول ها را آغاز کند. شاید دلیل سرخی و تورم چشم بعضی بیماران کووید-19 همین باشد. به گفته دانشمندان، چشم ها نه تنها می تواند دریچه ورود ویروس به بدن باشد، که اشک چشم هم یکی از راه های انتقال و انتشار ویروس شمرده می شود.

گفته می شود هرچه قدر آنزیم ACE2  در بدن فرد بیشتر باشد، میزان ویروسی که وارد جریان خون می شود، بیشتر است. برای تکثیر ویروس باید هر دو آنزیم ACE2 و TMPRSS2 با هم در یک سلول وجود داشته باشند. 

آنزیم ACE2 در بافت داخلی پلک به نام ملتحمه، قرنیه و لیمبوس، مرز بین قرنیه و سفیدی چشم، یافت می شود.  دکتر ژو و همکارانش در مقاله خود نوشتند: مشاهده این دو آنزیم در چشم نشان می دهد چشم ها می توانند درگاه ورود ویروس به بدن و یکی از منشاءهای سرایت بیماری باشند. هرچند اولین روش انتقال بیماری ورود قطرات ریز بزاق یا ترشحات بینی فرد آلوده به دهان یا بینی فرد دیگر است، اما بر اساس این یافته ها، ورود این ذرات به چشم ها نیز می تواند باعث انتقال ویروس شود.

گزارش ها نشان می دهد کووید-19 می تواند منجر به ورم ملتحمه شود. در یک مطالعه، در بیش از 30 درصد از بیماران ورم ملتحمه مشاهده شد. به گفته محققان این ورم می تواند ناشی از حرکت ویروس از سیستم  تنفسی به سمت چشم باشد. اما طبق یافته های جدید، علت دیگر آن می تواند ورود مستقیم ویروس به چشم و چسبیدن به آنزیم های ACE2 موجود در آن باشد.

 

 

به گفته دکتر ژو، مجموع این یافته ها لزوم استفاده از ماسک های پوشاننده صورت و جلوگیری از تماس های چشمی را برای جلوگیری از سرایت ویروس نشان می دهد. در این مقاله اشاره ای به اینکه این احتیاط شامل عموم مردم می شود یا به طور خاص برای کادر درمان توصیه شده، نشده است.

پزشکان از همان ابتدا و زمانی که ویروس قاتل هنوز فقط در شهر ووهان چین و چند کشور معدود دیگر شیوع پیدا کرده بود، نسبت به احتمال سرایت از طریق چشم هشدار داده بودند. 

زمانی که هنوز فقط 26 نفر در چین بر اثر ابتلا به کووید-19 جان باخته بودند، دکتر وانگ، متخصص سیستم تنفسی دانشگاه پکینگ، اعلام کرد به علت نپوشیدن ماسک، احساس می کند به ویروسی شبیه سارس مبتلا شده است. او چند روز قبل از مرگش گفت سرخی و التهاب چشم نیز اذیتش می کند. به گفته دکتر پائول کلام استاد ویروس شناسی امپریال کالج لندن، از آنجا که چشم ها به بینی راه دارند، و مثلا اگر قطره ای در چشم خود بیاندازید طعم آن را در گلویتان احساس می کنید، انتقال ویروس از چشم به سیستم تنفسی اصلا دور از انتظار نیست. در صورتی که ذرات دهان یا بینی فرد آلوده هنگام عطسه یا سرفه در چشم های طرف مقابل بنشیند، می توان راه یافتن آن را به بینی کاملا محتمل دانست.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!