علم و دانش

چشم انسان چند مگاپیکسل است؟

با افزایش هر روزه مگاپیکسل در دوربین‌های عکاسی این سوال مطرح می‌شود که چشم انسان نهایتا تا چه میزان می‌ تواند این افزایش کیفیت را درک کند و مگاپیکسل چشم انسان چقدر است.

کیفیت دوربین ‌های عکاسی و موبایل ها در حال افزایش است. به تازگی دوربین ‌های موبایل ‌می توانند با 108 مگاپیکسل عکاسی کنند، اما کیفیت چشم ما چقدر است و تا چه میزان می تواند این افزایش کیفیت را درک کند؟

در این باره مقاله ‌ای در رسانه های تکنولوژی جهان توسط دکتر راجرام کلارک منتشر شده و با شبیه سازی های انجام شده، مگاپیکسل حدودی چشم انسان 576 برآورد شده است.

 البته این نکته را باید دانست که روش آنالیز اطلاعات توسط مغز انسان با دوربین های عکاسی متفاوت است. مغز انسان اطلاعات گرفته شده از دو چشم را در کنار هم قرار می دهد و با حرکت های سریع چشم اطلاعات را کنار هم قرار می دهد و یک تصویرسازی جامع را انجام می دهد. در اصل چشم انسان پیکسل ها را به صورت ترکیبی با هم تلفیق می کند.

این محاسبات اگر درست انجام شده باشد یعنی چشم انسان فیلم‌هایی با کیفیت 8K را می تواند درک کند و افزایش بیشتر از این میزان دیگر تفاوتی برای چشم ما نخواهد داشت.

 

 

در حال حاضر شرکت دوربین سازی قصد دارند تا دو سال آینده دوربین های خود را با توانایی ضبط 8K وارد بازار کنند.    

احتمالا در دو سال آینده پرچمداران موبایل توانایی ضبط تصاویر متحرک با کیفیت 8K را خواهند داشت. این کیفیت چهار برابر کیفیت 4K کنونی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!