املاک و مسکنمقالات

چشم انداز بازار مسکن در سال جاری

 

بازار مسکن کانادا در سال 2018 با چالش های جدی روبرو بود. کمااینکه پس از تابستانش که برهه ای رو به ثبات به نظر می رسید، از ماه سپتامبر تا آخر سال میزان فروش ملک واملاک رو به کاهش گذاشت. کارشناسان مربوطه آزمایش نوین توانایی پرداخت اقساط وام مسکن که از ژانویه 2018 به اجرا درآمد، و افزایش میزان بهره این وام از سوی بانک مرکزی کانادا را، دو مسبب اصلی آن وضعیت دانسته اند. و اینک به نظر می رسد، در سال جاری نیز شاهد اوضاعی مشابه خواهیم بود.

 

در ادامه به چند مورد مهم از دیدگاه کارشناسان پرداخته می شود:

سالی نه داغ، اما باثبات

رابرت هوگو و کریگ رایت دو اقتصاددان بانک سلطنتی کانادا/ آر بی سی (RBC/ The Royal Bank of Canada) در آخرین تحلیل خود در این باره از جمله نوشته اند: احتمال رکود شدید و گسترده بازار مسکن در 12 ماه آینده هنوز هم کم است. اما در ماه های اخیر تا حدودی افزایش یافته است. زیرا آزمایش توانایی پرداخت اقساط وام مسکن و میزان بهره این وام همچنان به خریداران ملک و املاک در سراسر کانادا فشار وارد می کنند.

از دیگر سو ریشی سوندهی اقتصاددان ارشد بانک دومینیون تورنتو/ تی دی (TorontoDominion/ TD Bank) در آخرین تحلیل خود از جمله آورده که امکان دارد، نیمه نخست سال جاری بازار مسکن در سطح کل کشور بی رونق باشد. اما در دو فصل آخر امسال شاهد فعال تر شدن این بازار خواهیم بود.

این گفته ها برای خریداران چه معنی و مفهومی دارد؟

گرچه بهای مسکن به کندی افزایش می یابد، اما فشار مورد اشاره همچنان وجود خواهد داشت، و بر دیدگاه و عملکرد خریداران تاثیرگذار خواهد بود. کمااینکه براساس نظرسنجی سال جاری موسوم به چشم انداز بازار مسکن که از سوی شرکت معتبر معاملات املاک ری مکس به عمل آمده، 36 درصد از کانادایی ها در نظر دارند، در خلال پنج سال آتی دست به خرید مسکن بزنند. این میزان در نظرسنجی سال 2018 سر به 48 درصد زده بود. دست اندرکاران این شرکت نیز، دو عامل یاد شده را سبب این کاهش می دانند.

بنابراین کارشناسان توصیه می کنند خریداران برای احراز اطمینان از موافقت با وام مورد نظر خویش، پیش از دست زدن به هرگونه اقدام عملی با یک خبره اخذ وام مشورت نمایند. در عین حال موسسات مالی وام دهنده جایگزین می توانند برای دوری از آزمایش قدرت پرداخت اقساط وام که عمدتا در بانک ها اعمال می شود، انتخابی دیگر برای خریداران باشند. البته میزان بهره اینگونه موسسات از بانک ها بیشتر است.

این گفته ها برای فروشندگان چه معنی و مفهومی دارد؟

دست اندرکاران مورد اشاره پیش بینی می کنند بهای مسکن در سال جاری 1.7 درصد افزایش یابد، که نسبت به بازار داغ سال 2017 به شکلی چشمگیر کمتر است. البته مونترال، اتاوا و شارلوت تان، در این مورد استثناء به شمار می روند. کمااینکه بازار مسکن شارلوت تان شاهد افزایش بهای 11 درصدی خواهد بود.

بنابراین برای فروشندگان وقت گذاشتن برای انتخاب بهترین راهبرد در مورد چگونگی فروش ملک و املاک شان توصیه می شود.

این گفته ها برای مالکان کنونی چه معنی و مفهومی دارد؟

برای مالکانی که نیاز دارند در سال جاری وام خود را تمدید کنند، اوضاع کمی پیچیده است. یعنی اگر بخواهند قرض شان را با وام دهنده کنونی تمدید نمایند، این امکان برایشان فراهم می شود که از آزمایش توانایی پرداخت اقساط آن خودداری نمایند. البته همزمان شانس پیدا کردن معامله ای بهتر (مثلا وامی با بهره کمتر) را از دست می دهند.

اما اگر بخواهند به سراغ وام دهنده های دیگر بروند که بتوانند با آنها معامله ای بهتر داشته باشند، باید پی آزمایش مورد اشاره را هم به تن خود بمالند.

این گفته ها برای سرمایه گذاران چه معنی و مفهومی دارد؟

افرادی که مایلند از ملک و املاک استیجاری خویش بهره برداری کنند، می توانند در شهرهای بزرگ کشور پول خوبی به جیب بزنند. مثلا در تورنتو که بهای مسکن در مقایسه با دوران اوج خود در سال 2017 به شکلی چشمگیر کاهش یافته، اجاره بها بگونه ای شگفت آور افزایش داشته است. کمااینکه اعداد و ارقام منتشره از سوی هیئت ملک و املاک تورنتو نشان می دهند، که اجاره بهای متوسط یک واحد مسکونی یک اتاق خوابه در فصل سوم 2018 سر به 2 هزار و 163 دلار زد، که نسبت به برهه مشابه سال پیش از خود 9.5 درصد بالا رفت. البته در سایر شهرهای به ویژه بزرگ از جمله ونکوور نیز، اوضاع مشابه است.

در مقابل کسانی که می خواهند ملک و املاک استیجاری بخرند، باید به سراغ بناهایی بروند که بهایشان پایین تر است. اما میزان اجاره بهای بالقوه شان بالا می باشد. نزدیک بودن به مسیرهای عبور و مرور وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و مترو، فروشگاه های مواد غذایی، مدارس، دانشگاه ها و… از مشخصات اینگونه واحدها هستند. در این مورد نیز، مشورت با یک مشاور املاک باتجربه قویا توصیه می شود.

 

پرسش و پاسخ هفته:

 

چگونه می توانیم پیش پرداخت خرید خانه را پس بگیریم و از خرید آن منصرف شویم؟

به طور معمول در زمانی که پیشنهاد و یا همان آفر خرید را به فروشنده ارسال می کنیم، شروطی را در آن قید می نماییم که در صورتی که خریدار به هر دلیل در ظرف مدت 3 تا 10 روز موفق به دریافت وام نشد و یا این که گزارش بازرسی خانه مورد تایید خریدار قرار نگرفت و یا این که وکیل خریدار پس از بررسی های لازم اشکالاتی در مورد ملک فوق پیدا کرد، مشاور املاک برگه ای را به نام Mutual Release (فسخ قرارداد) تنظیم و پس از امضای آن توسط خریدار به فروشنده ارسال می نماید و سپس مبلغ پیش پرداختی را که قبلا خریدار به کمپانی مشاور املاک فروشنده داده شده بود، عینا و بدون هیچ کم و کاستی به خریدار مسترد می گردد.

در نتیجه جای هیچ نگرانی در زمان امضای آفر وجود ندارد و خریداران می توانند با اطمینان خانه مورد نظر خود را خریداری کنند و در هر صورت و تحت هر عنوانی اگر از خرید منصرف شدند، مبلغ پیش پرداختی آن قابل برگشت خواهد بود.

در صورت داشتن هرگونه سوال با من علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0