علم و دانش

چرت زدن ریسک حمله قلبی و سکته را کاهش می دهد 

دانشمندان می گویند چرت زدن یک یا دو بار در هفته، ریسک دچار شدن به حمله قلبی و سکته را کاهش می دهد. پروژه مطالعاتی بر روی 3 هزار و 462 نفر از ساکنان شهر لوزان – سوئیس که دارای سابقه بیماری قلبی و عروقی بودند، انجام شد. شرکت کنندگان که بین 35 تا 75 سال سن داشتند، طی 5 سال تحت نظر بودند. 

نتایج به دست آمده از مطالعات قبلی در باره میزان مناسب چرت زدن برای سلامت قلب ضد و نقیض بود. به همین دلیل تیم پژوهشی قصد داشتند تا با مطالعات خود به این ابهامات و تناقض ها پایان بدهند. آنها دریافتند که شرکت کنندگانی که در طول هفته یک یا دو بار چرت می زدند، در مقایسه با افرادی که آن را انجام نمی دادند، 48 درصد کمتر در معرض خطر حمله قلبی و سکته قرار داشتند. به طور کلی به نظر می ‌رسد افرادی که یک یا دو بار در هفته چرت روزانه دارند نسبت به افرادی که به هیچ وجه چرت نمی ‌زنند، سبک زندگی سالم‌ تری داشته و کمتر به انواع بیماری ‌های مزمن مبتلا می‌ شوند.

به گفته متخصصان در حالی که چرت زدن‌های گاه به گاه عمدی حاکی از سبک زندگی سالم است، چرت زدن ‌های منظم و متعدد نشان دهنده سبک زندگی ناسالم و در نتیجه ابتلای بیشتر به بیماری‌ ها است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0