علم و دانش

چرا کرونا در ابتلای مجدد می تواند به مراتب سخت تر باشد؟

 

بر اساس تحقیق جدیدی که در آمریکا صورت گرفته است، سیستم ایمنی بدن انسان در صورت ابتلای مجدد به ویروس کرونا، نمی ‌تواند از شدت بیماری COVID-19 کم کند. این تحقیق توسط گروه محققان به سرپرستی ریچارد تیلت از دانشگاه نوادا انجام گرفته و نتایج آن در مجله The Lancet منتشر شده است. نتیجه این پژوهش هنوز به طور مستقل مورد بررسی قرار نگرفته است.

در ماه آوریل جوان 25 ساله ‌ای در آمریکا که به ویروس کرونا مبتلا شده بود و تنها علائم خفیفی از بیماری داشت، به سرعت بهبود یافت. چند هفته بعد این جوان با نشانه ‌های شدیدی از بیماری به بیمارستان مراجعه کرد. نتیجه آزمایش ‌ها نشان داد که او برای بار دوم به ویروس کرونا مبتلا شده است.

پژوهشگران از مطالعه وضعیت این فرد نتیجه گرفته ‌اند که سیستم دفاعی بدن انسان پس از بهبودی از هم نمی ‌تواند در مقابل حمله ویروس سارس-کووید 19 مقاومت کافی کند و امکان ابتلای مجدد به بیماری وجود دارد.

البته محققان تاکید کرده‌ اند که هنوز نمی ‌توان از مواردی از این دست نتیجه ‌گیری قطعی کرد، زیرا COVID-19 در بیمارانی که مجددا به آن مبتلا شده ‌اند، علائم متفاوتی داشته است.

پیش از این محققان در هنگ کنگ، بلژیک و هلند نیز موارد مشابهی از ابتلای مجدد به ویروس کرونا را گزارش کرده بودند.

 

 

سازمان بهداشت جهانی ابتلای مجدد به ویروس کرونا را جزو مواردی ارزیابی می ‌کند که قابل تعمیم نیستند. این سازمان می‌ گوید هنوز مشخص نیست که قدرت ایمنی بدن پس از ابتلا به ویروس تا چه حد پایدار می ‌ماند و وضعیت سیستم ایمنی تا چه اندازه به شدت و ضعف بیماری در دور اول بستگی دارد.

در نمونه بیمار آمریکایی در ایالت نوادا که با علائم سرماخوردگی و اسهال به پزشک مراجعه کرده بود، نتیجه آزمایش در اواسط ماه آوریل نشان می‌ داد که او به ویروس کرونا مبتلا شده است. یک ماه پس از این آزمایش و وقتی بهبودی حاصل شده بود، نتیجه دو آزمایش دیگر منفی بودند.

این مرد جوان حدود دو هفته بعد دوباره با علائمی مانند تب، سردرد و سرفه به پزشک مراجعه کرد. متخصصان برای اطمینان از قفسه سینه او عکسبرداری کردند و پس از آن این بیمار مرخص شد. پنج روز بعد این مرد در وضعی وخیم به بخش اورژانس بیمارستان منتقل شد، به طوری که تنها قادر بود به صورت مصنوعی و با کمک دستگاه تنفس کند.

آزمایش کرونای این مرد در ابتدای ماه ژوئن دوباره مثبت بود. به گفته محققان، نتیجه آزمایش‌ های این بیمار نشان می ‌دهند كه او در دور اول و دوم به انواع مختلفی از ویروس مبتلا شده است؛ به همین دلیل امکان دارد که نوع دوم بیماری عوارض اولین عفونت را در بدن فعال کرده است.

تا پیش از این کارشناسان بر این نظر بودند که پس از بهبودی از بیماری COVID-19 سیستم ایمنی بدن می‌ تواند به طور موقت از ابتلای مجدد جلوگیری کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست