مقالاتمقالات پزشکی

چرا کاهو به E.coli آلوده می شود؟

اینطور که به نظر می رسد باکتری E.coli O157 از میان همه انواع کاهو، به کاهوی رومن علاقمند است.

آژانس بهداشت عمومی کانادا یک بار دیگر از کانادایی ها خواست از مصرف کاهوی رومن، بخصوص در استان های انتاریو، کبک و نیوبرانزویک خودداری کنند. همزمان مقامات بهداشتی در آمریکا و کانادا برای یافتن منبع شیوع E.coli O157 تلاش کردند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، کاهوی رومن مظنون شماره 1 تلقی می شود.

این سومین مورد شیوع E.coli ناشی از مصرف کاهو، طی یک سال گذشته در آمریکای شمالی می باشد. به گزارش Microbiology Society، دلیل بیست تا سی درصد از موارد مسمومیت با E.coli  مصرف سبزیجات آلوده، بخصوص کاهو و سبزیجات برگدار می باشد.

کاهو برای رشد به آبیاری زیاد نیازمند است. در برخی از موارد عامل آلودگی در مزارع کشت وجود دارد. کیت وارینر، زیست شناس متخصص ایمنی مواد غذایی در دانشگاه گوئلف می گوید: این آلودگی می تواند از مراکز تولید محصولات حیوانی ایجاد شده وارد منابع آبی بشود و از طریق آبیاری محصولات کشاورزی را آلوده کند. باکتری همچنین می تواند توسط پرندگان و حیوانات وحشی دیگر که بر فراز مزارع پرواز می کنند و یا از آن عبور می کنند، منتقل شود. به همین دلیل جلوگیری از آلودگی بسیار دشوار است.

این تنها کاهو و سبزیجات برگدار نیستند که عامل بیماری های باکتریایی می باشند. هم اکنون در غرب کانادا بیماری سالمونلا به دلیل مصرف خیار شایع می باشد. وجه مشترک آنها، مصرف این مواد غذایی به صورت خام می باشد. پخت سبزیجات باعث از بین رفتن باکتری E.coli O157 و سایر باکتری ها می شود. اما کسی کاهو و خیار را به صورت پخته مصرف نمی کند.

 

مشکل اینجاست که شستشوی سبزیجات در منزل، ضامن از بین رفتن باکتری نیست. زیرا باکتری ممکن است در داخل کاهو وجود داشته باشد و با شستشوی معمولی از بین نرود. حتی  کاهو و سبزیجاتی که به صورت شسته شده و خرد شده عرضه می شوند نیز مطمئن نیستند. زیرا این محصولات با آب حاوی کلر شستشو داده شده اند که تاثیر زیادی روی باکتری ندارد. هنگامی که کاهو در کارخانه خرد می شود، شکر از خود آزاد کرده و محیط مناسبی برای رشد و تکثیر سریع تر باکتری ایجاد می کند.

در حال حاضر بهترین کار اجتناب از مصرف کاهوی رومن می باشد.

 

E.coli  نوعی باسیل گرم منفی از خانواده انتروباکتریاسه است که به طور شایع در روده جانوران خونگرم وجود دارد. E.coli O157  موجب مسمومیت غذایی و اسهال می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0