مقالاتمقالات سیاسی

چرا کانادا واکسن داخلی ندارد؟!

 

برد سورنسون، موسس شرکت واکسن سازی Prividence کلگری، معتقد است شرایط می توانست به گونه دیگری باشد اگر دولت کانادا او را جدی تر می گرفت و روی تولید واکسن داخلی سرمایه گذاری می کرد. سورنسون می گوید با آغاز پاندمی، شرکت او دو نوع واکسن را برای مقابله با کووید-19 طراحی کرد و به دولت اعلام کرد با کمک 35 میلیون دلاری می تواند واکسن را به مرحله آزمایش بالینی رسانده و با کمک 54 میلیون دلاری برای تهیه مواد اولیه، می تواند 5 میلیون دوز از آن را تولید کند.

به گفته سورنسون، شرکت او تمام طول تابستان را منتظر دریافت پاسخ از سوی دولت ماند تا اینکه دولت در ماه اکتبر و پس از امضای قرارداد با چندین شرکت واکسن سازی خارجی، 8 میلیون دلار بودجه به این شرکت اختصاص داد و سورنسون از آن پس و با تکیه بر منابع شخصی پروژه واکسن را پیش برد. 

سورنسون می گوید: خیلی بهتر بود اگر دولت همان زمان به ما پاسخ می داد که خیر، ما از شما حمایت نمی کنیم. در آن صورت زودتر تکلیف مان روشن می شد و این همه زمان را هدر نمی دادیم. او همچنین از اینکه حالا روند واکسیناسیون مردم کانادا به دست جامعه جهانی افتاده که آیا اجازه صادرات واکسن را بدهند یا خیر، ابراز تاسف کرد.

هم اکنون کانادا از 35 کشور جهان از جمله اعضای گروه 7، از نظر سرانه واکسیناسیون عقب افتاده است که عواقب آن در آمار بیماران بستری و تعداد جانباختگان هویدا است. 

مساله تولید واکسن داخلی سوال امروز نیست. از آغاز پاندمی تا کنون دولت لیبرال پیوسته با این سوال مواجه بوده که چرا کانادا ظرفیت و توان تولید واکسن را در داخل کشور ندارد.  

 

 

به گفته ریک هیلیر، ژنرال بازنشسته ارتش که وظیفه نظارت و تسریع روند واکسیناسیون در انتاریو را به عهده گرفته است، مطالبات مردم در شرایطی که شاهد انجام واکسیناسیون گسترده در سایر کشورهای پیشرفته به جز کانادا هستند، دیگر قابل کنترل نیست، ضمن اینکه با شیوع انواع جهش یافته ویروس می توان گفت زمان در پایان دادن به پاندمی به عامل تعیین کننده ای تبدیل شده است.

در ماه ژوئن سال 2020 بود که دولت با دعوت از متخصصان و کارشناسان پزشکی جلسه محرمانه ای برای تصمیم گیری درباره سیاست تامین واکسن تشکیل داد که حاصل این همفکری، خرید واکسن از بزرگ ترین و معتبرترین شرکت های داروسازی به جای سرمایه گذاری برای تولید واکسن داخلی بود. در نتیجه کانادا 400 میلیون دوز واکسن از 7 شرکت داروسازی پیش خرید کرد، به طوری که فقط از دو شرکت فایزر و مادرنا، 70 میلیون دوز واکسن پیش خرید شد که برای واکسیناسیون کل جمعیت کانادا با احتساب هر نفر دو دوز کافی بود. 

اما در عمل شرکت فایزر در جریان تجهیز تاسیسات خود در بلژیک روند ارسال واکسن به کانادا را کند کرده و هفته گذشته هیچ واکسنی به کانادا تحویل نداد، شرکت مادرنا در تولید واکسن با سرعت پیش بینی شده دچار مشکل شده است، آمریکا با وجود دارا بودن ذخایر اضافی واکسن و تماس داگ فورد، نخست وزیر انتاریو، اجازه صادرات واکسن را نمی دهد، و اتحادیه اروپا نیز در نظر دارد صادرات واکسن به خارج از این اتحادیه را ممنوع کند. با وجود اینکه جاستین ترودو می گوید روسای این اتحادیه قول داده اند این ممنوعیت در مورد کانادا اعمال نشود، اما به گفته آنیتا آناند، وزیر خدمات اجتماعی، نام کانادا در فهرست کشورهای معاف از این ممنوعیت دیده نمی شود.

قرارداد کانادا برای همکاری با شرکت کانسینو چین و پیشگیری دولت چین از اجرای این توافق نیز بهانه دیگری برای انتقاد به دولت لیبرال و نشان دهنده اعتماد بیهوده به کشوری است که ارتباط تنگاتنگ کانادا با آن سال ها مورد انتقاد بوده است.

هیلیر معتقد است با اینکه نمی توان بار همه مشکلات را بر دوش دولت گذاشت، عاقلانه تر آن بود که برای تولید یک واکسن داخلی سرمایه گذاری جدی تری صورت می گرفت. اما دولت نظر دیگری دارد. آنیتا آناند می گوید در مذاکرات و جلساتی که با شرکت های بزرگ داروسازی داشته موضوع تولید واکسن در داخل کانادا را مطرح کرده، اما هیچ شرکتی حاضر به اعطای این امتیاز به کانادا نشده است. آناند می گوید با توجه به ظرفیت محدود کانادا و عدم برخورداری کشور از تکنولوژی های به کار رفته در ساخت این واکسن ها، سرمایه گذاری در کانادا برای این شرکت ها فاقد توجیه اقتصادی بوده است.

دولت کانادا خود به این ضعف اقرار می کند، اما معتقد است این محافظه کاران بودند که در زمان نخست وزیری هارپر، بودجه تحقیقات دارویی و بیولوژیکی را به پروژه های نظامی و دفاعی اختصاص دادند و پای بسیاری از شرکت های بزرگ داروسازی مانند آسترازنکا، جانسون اند جانسون، توا، بریستول میرز و مرک را از کانادا بریدند. با وجود اینکه لیبرال ها از سال 2015 شروع به بازگرداندن سرمایه به این بخش کردند، اما به گفته هیلیر کار از کار گذشته و توان کشور در این حوزه ویران شده بود. به طوری که تاسیسات موجود در کانادا توان تولید تنها 5000 لیتر واکسن را، در برابر توان چند صد هزار لیتری کره جنوبی دارد.  

سورنسون، مدیر Providence، معتقد است هنوز برای سرمایه گذاری داخلی و ایجاد توان تولید در تاسیسات داخلی دیر نیست. به اعتقاد او، با شیوع انواع جهش یافته ویروس احتمال نیاز به واکسن کووید-19 در سال های آینده نیز وجود دارد و چه بهتر که دولت هر چه زودتر فکری برای برطرف کردن ضعف داخلی و ایجاد توان تولید واکسن در داخل کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست