صفحه اصلی / اخبار / چرا کانادا از کشورهای دیگر در ارائه خدمات مراقبت از کودکان عقب تر است؟

چرا کانادا از کشورهای دیگر در ارائه خدمات مراقبت از کودکان عقب تر است؟

تورنتو-  مهدکودک در کانادا در میان 35 کشور ثروتمند جهان، یکی از گران ترین ها محسوب می شود. بسیاری از والدین شاغل کانادایی می دانند که هزینه مهدکودک چقدر سنگین می باشد.

بالا بودن هزینه خدمات مراقبت از کودکان نه تنها به خانواده ها، بلکه به کودکان و همچنین اقتصاد کانادا آسیب می رساند. اگر دولت کانادا، واقعا خواهان کمک و حمایت از طبقه متوسط و  حقوق زنان است، باید سرمایه گذاری مستقیم بیشتری در بخش مراقبت از کودکان انجام بدهد.

بر اساس گزارش اخیر مرکز سیاست های جایگزین کانادا (CCPA)، در مورد هزینه رو به افزایش مراقبت از کودکان، یک خانواده معمولی دارای کودکان خردسال حدود یک سوم از درآمد سالانه خود را بابت هزینه مهدکودک صرف می کند. این مبلغ در شهرهای عمده مانند تورنتو، حدود 21 هزار و 96 دلار در سال می باشد، که 3 برابر بیشتر از میانگین شهریه سالانه یک دانشجو است.

این در حالیست که نسبت هزینه مهدکودک به درآمد در سایر کشورهای جهان به مراتب کمتر است. این هزینه تنها در دو کشور دیگر جهان یعنی آمریکا و ایرلند، از کانادا بالاتر می باشد.

ارائه خدمات مراقبت از کودکان با هزینه مناسب، در نظر اول پرهزینه به نظر می رسد، اما بسیاری از پژوهشگران کانادایی آن را در کمک به خانواده ها موثر می دانند.

سرمایه گذاری در مراقبت از کودکان، سودآور می باشد، زیرا تاثیر مثبتی بر اشتغال و درآمدزایی زنان دارد. این سرمایه گذاری بخصوص برای خانواده های کم درآمد سودمند می باشد، زیرا فرزندان آنها را به سمت مشاغل بهتر با درآمد بالاتر، بهبود سلامت، ادامه تحصیل و کاهش فعالیت های مجرمانه در بزرگسالی سوق می دهد.

تصور کنید که هزینه مراقبت از کودکان به جای 30 درصد، 10 درصد از درآمد یک خانواده را به خود اختصاص بدهد؟ این امر مسلما به امنیت اقتصادی زنان و خانواده ها کمک خواهد کرد.

افزایش اخیر مزایای مراقبت از کودکان توسط وزیر دارایی، از طریق پرداخت ماهانه بدون مالیات به خانواده های واجد شرایط جهت کمک به تامین مخارج فرزندان، پاسخگوی افزایش سریع و مستمر هزینه مراقبت از کودکان و آموزش پیش دبستانی نیست. ضمن اینکه به بهبود کیفیت و همچنین دسترسی به خدمات مراقبت از کودکان کمک نمی کند. به همین دلیل، سرمایه گذاری بیشتر در بخش مراقبت از کودکان ضروری است. کارشناسان سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه پیشنهاد می کنند که دولت کانادا بایستی 1 درصد از تولید ناخالص داخلی را به این بخش اختصاص بدهد. در حالی که دولت، هم اکنون تنها 0.25 درصد در این بخش سرمایه گذاری کرده است.

افزایش 0.25 درصد به 1 درصد، نه تنها مهدکودک را برای خانواده های شاغل کانادایی مقرون به صرفه می کند، بلکه سبب بهبود کیفیت برنامه های ارائه شده، از طریق آموزش و تربیت مربیان مهدکودک می شود. زمان اقدام دولت فرا رسیده است. کانادا بایستی فاصله خود با دیگر کشورهای پیشرفته و ثروتمند را کمتر کند. اینطور فکر نمی کنید؟

hamidreza-safipour

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *