املاک و مسکنمقالات

چرا کانادایی ها تا این اندازه به بازار مسکن اعتقاد دارند؟

گزارش های اداره آمار کانادا نشانگر آنند که از آغاز قرن بیست و یکم به این سو، خانواده های متوسط کشور میزان دارایی خود را دو برابر کرده اند. بخش عظیمی از این افزایش به ارزش املاک آنها مربوط می شود. بنابراین کانادایی هایی که ملک و املاک شان را در خلال دو دهه گذشته خریده اند، باید احساس کنند که این مایملک ها برای آنها نقش قلک داشته اند. کمااینکه با هر قسطی که برای وام مسکن شان می پردازند، سطح پول این قلک هم اندکی بیشتر بالا می آید. همه اینها سبب شده اند، اعتقاد مردم کانادا به داشتن ملک و املاک افزایش پیدا کند. کمااینکه از جمله نتایج نظرسنجی اخیر نهاد موسوم به حرفه ای های وام مسکن کانادا نشان می دهد حتی برغم وجود ابهام و تردید کنونی در حوزه ملک و املاک، تنها 4 درصد مردم کشور سرمایه گذاری در این حوزه را نادرست تلقی می کنند. بقیه آنها بر این باورند، که ارزش ملک و املاک به قوت خود باقی می ماند.
چنین نتایجی شگفت انگیز نیستند. زیرا همانگونه که مردم به داشته های پولی خویش ایمان دارند، براین باور هم هستند که دارایی نهفته در آجرها، کف پوش ها و… آپارتمان ها و خانه هایشان هم مانند انرژی ذخیره شده در چوب است. بنابراین همانگونه که می توان با آتش زدن چوب انرژی ذخیره شده در آن را آزاد کرد، با فروش ملک و املاک نیز پول ذخیره شده در آنها آزاد می شود.

از دیگر سو زمانی بود، که مردم پول هایشان را زیر تشک های خویش نگه می داشتند. اما مدت هاست که بر این باورند که بانک ها برای حفظ پول هایشان امن تر از این تشک ها می باشند. به همین سبب پول هایشان را به این موسسات مالی می سپارند. درنتیجه زمانی که کسی برای گرفتن وام مسکن به آنها مراجعه می کند، در واقع بانک ها پول های دیگران را به او قرض می دهند. بنابراین وام گیرندگان برای این موسسات مالی اهمیت حیاتی دارند. چراکه در واقع با پذیرش شرایط بازپرداخت وام های خود به بانک ها، تضمین می کنند بخشی از دسترنج آینده خود را به آنها بپردازند. البته شرکت های ساخت و ساز و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی هم، از کنار این وام گیرندگان پول درمی آورند.
ایجاد این سبک بانکداری سبب به وجود آمدن سرمایه داری و جهان امروزی شد، که یکی از چشمگیرترین چیزهایی می باشد که تاکنون به فکر بشر خطور کرده و کلا ناشی از اعتقاد و باور است. به همین سبب یکی از دلایلی هم می باشد که وقتی اقتصاددان ها مقررات و قوانین خود را علم می نامند، واکنش فیزیکدان ها با تردید و سوء ظن همراه است. بااینهمه واقعیت این می باشد که اگر مالکان بتوانند تعداد کافی از مردم را متقاعد کنند که به دارایی ذخیره شده در آجرها، کف پوش ها و… آپارتمان ها و خانه هایشان ایمان بیاورند، ارزش مایملک شان افزایش پیدا می کند. کمااینکه پژوهش بانک مرکزی کانادا نشان داده اینگونه متقاعد کردن که این بانک از آن به عنوان انتظارات افزایش بهای مسکن در آینده یاد می نماید، در خلال دو دهه گذشته سبب چنین افزایشی شده است.
روانشناسان این روند را فیلتر کردن اطلاعات به منظور حفظ یک سیستم باوری/ اعتقادی می دانند، که در غیر این صورت در معرض تهدید قرار می گرفت. اما آیا واقعا چنین است؟ بیاییم مانند این روانشناسان از این زاویه نگاه کنیم که مثلا یک خانه کارخانه یا کشتزار نیست و چیزی تولید نمی نماید. اما در عین حال واقعیت این است، که ساخت خانه سبب کارآفرینی در صنعت مربوطه می شود. صنعتی که مدت های مدیدی می شود، که بیشترین تاثیر را در رشد اقتصادی کانادا داشته است. به همین سبب با بهترین استقبال ها روبرو می باشد. چراکه اگر فرض کنیم کسی بخواهد درتورنتو و یا ونکوور (دو داغترین بازار مسکن کشور) کاروباری راه بیندازد، باید پیش از هر خرج و مخارج دیگری اجاره بهای محل کسب خود را بپردازد. در عین حال به گفته ادایر ترنر رئیس اداره خدمات مالی بریتانیا در هنگام رکود بزرگ مالی جهانگیر ده سال پیش، در خلال نیم قرن اخیر ملک و املاک چنان اهمیتی پیدا کرده، که اینک بیش از نیمی از سرمایه گذاری های کشورهای غربی را به خود اختصاص داده است. بگونه ای که راه اندازی یا توسعه کسب و کارهای دیگر در درجه دوم اهمیت قرار گرفته اند. کانادا آیینه این روند است.
بنابراین نباید شگفت انگیز باشد که پژوهش سال گذشته بانک تسویه حساب های بین المللی نشان داد که کشورهایی که در آنها بهای مسکن بالاست، رشد اقتصادی پایینی دارند. بااینهمه میلیون ها کانادایی مانند دین باورانی که به شواهد علمی توجه چندانی نشان نمی دهند، همچنان ایمان دارند که خرید ملک و املاک کار درست و سودآوری است. به عبارت دیگر چنین خریدی تنها یک اقدام اقتصادی نیست. بلکه باوری شبیه اعتقاد دینی هم می باشد. بنابراین شاید وقت آن رسیده که از خود بپرسیم آیا باور به چنین چیزی ما را به جایی نمی رساند، که پیش از آغاز آن رکود جهانگیر همسایه های جنوبی مان را رساند؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان