مقالاتمقالات اجتماعی

چرا پیش از واکسیناسیون همه کشورها، جهان به روزهای عادی باز نخواهد گشت؟

 

در حالی که کشورهایی مانند کانادا و آمریکا به واکسینه کردن میلیون ها نفر از جمعیت خود ادامه می دهند، کارشناسان سلامت عمومی اخطار می دهند در صورت عدم توزیع واکسن در کشورهای کم درآمد پاندمی همچنان ادامه خواهد یافت.

با اینکه دکتر آنتونی فائوچی، مشاور ارشد پزشکی دولت جدید آمریکا نیز اعلام کرد این کشور دوباره به سازمان بهداشت جهانی و همچنین برنامه COVAX- که برای کمک به خرید واکسن برای کشورهای کم درآمد راه اندازی شده بود- خواهد پیوست، اما برخی کارشناسان معتقدند دیگر برای جبران آنچه از دست رفته خیلی دیر است، و بعضی دیگر نیز آن را نمونه ای از وعده های توخالی می دانند که روند ناعادلانه توزیع واکسن، پوچی آن را برملا کرده است. 

در حالی که کانادا یکی از کشورهای امضا کننده COVAX است، اما در عین حال یکی از کشورهای ثروتمندی است که با خرید میلیون ها دز واکسن، تعادل عرضه و تقاضای این محصول ارزشمند را بر هم زده است. در حال حاضر بسیاری از کشورها هیچ گونه واکسنی دریافت نکرده و بسیاری از کشورهای کم درآمد نیز منتظر کمک جامعه جهانی برای دریافت واکسن هستند که ممکن است ماه ها طول بکشد.

تدروس آدهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی، این وضعیت را یک شکست اخلاقی فاجعه بار توصیف کرد که هم از جهت اقتصادی و هم از جنبه اخلاقی، این یک وضعیت بازنده-بازنده خواهد بود.

به گفته دکتر رانو زیلون، استاد سلامت جهانی دانشگاه هاروارد، همه مردم می خواهند به زندگی طبیعی برگردند، اما تا زمانی که پاندمی در سطح جهانی حل نشود، این امر ممکن نخواهد بود.

 

 

با ادامه روند فعلی، از یک طرف افزایش آمار ابتلا و مرگ و میر در کشورهایی که برنامه ای برای واکسیناسیون شهروندان خود ندارند ادامه پیدا خواهد کرد، و از طرف دیگر در صورت جهش ویروس در این کشورها، کشورهایی که واکسینه شده اند نیز در معرض شیوع مجدد قرار خواهند گرفت. به گفته آدهانوم، منفعت طلبی شخصی در شرایط پاندمی، فقط موجب طولانی تر شدن بحران می شود. دکتر زیلون نیز در این باره می گوید: ویروس کرونا مرز نمی شناسد. بروز انواع جهش یافته ویروس در بریتانیا، برزیل و آفریقا نشان داد هر کشوری صرفا با تمرکز روی ملت خود نمی تواند از شر پاندمی خلاص شود.

در صورت ادامه شیوع در کشورهای کم درآمد، احتمال جهش ویروس و پیدایش انواعی که واکسن هم بر آنها بی اثر است، وجود دارد؛ شرایط نامطلوبی که همه تلاش کشورهای ثروتمند برای واکسیناسیون مردم خود، و همچنین احیای اقتصاد و صنعت توریسم را بی نتیجه خواهد گذاشت. 

کشور کانادا با وجود اینکه با تاخیرهای قابل توجهی در دریافت واکسن از شرکت فایزر رو به رو شد، اما جزو کشورهایی است که در ماه های آینده قرار است ده ها میلیون نفر از جمعیت خود را واکسینه کند. کانادا تا کنون با تزریق 700 هزار دوز واکسن، حدود 1.7 درصد جمعیت خود را، با حداقل یک دوز، واکسینه کرده است. اسرائیل با واکسیناسیون 3 میلیون نفر از جمعیت خود از نظر سرانه واکسیناسیون پیشرو است؛ انگلیس بیش از 5 میلیون نفر و آمریکا و چین نیز هر یک 15 میلیون نفر از جمعیت خود را واکسینه کرده اند.

این در حالی است که، به ویژه با توجه به شرایط سخت نگهداری بعضی از واکسن ها، بسیاری از کشورهای آفریقایی ممکن است از قطار واکسیناسیون جا بمانند.

به گفته دکتر ماتشیدیسو موئتی، مدیر منطقه آفریقا در سازمان بهداشت جهانی، این نهایت بی عدالتی است که کشورهای آسیب پذیر آفریقایی برای واکسن منتظر بمانند و گروه های کم خطر در کشورهای ثروتمند واکسن دریافت کنند.

در حال حاضر گینه با واکسیناسیون 25 نفر، تنها کشور آفریقایی است که واکسن را دریافت کرده است.

آفریقای جنوبی با 1.3 میلیون مورد ابتلا تا کنون بالاترین آمار را در میان کشورهای آفریقایی داشته و نوع جهش یافته جدیدی نیز در آن دیده شده که قدرت سرایت بسیار بالاتری نسبت به ویروس اصلی دارد.

با این وجود این کشور هنوز واکسیناسیون را آغاز نکرده و قرار است بسته های واکسن آسترازنکا را از هند به دو برابر قیمتی که کشورهای اروپایی پرداخت کرده اند، خریداری کند. 

طبق گزارش سی بی سی نیوز، امید می رود از ماه آینده با 40 میلیون دز واکسن فایزر-بایون تک، تنها واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی، در قالب برنامه COVAX کار واکسیناسیون در کشورهای کم درآمد آغاز شود.

قرار است تحت این برنامه، تا پایان سال 2021، با تامین 600 میلیون دوز واکسن، حدود 20 درصد از جمعیت کشورهای آفریقایی واکسینه شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست