صفحه اصلی / اخبار / چرا هواداران تیم های ورزشی آمریکا پس از پیروزی تیم شان شورش می کنند؟

چرا هواداران تیم های ورزشی آمریکا پس از پیروزی تیم شان شورش می کنند؟

آمریکا- پس از پیروزی تیم فوتبال Philadelphia Eagles در مسابقه Super Bowl، هواداران این تیم به خیابان ها ریخته و شورش به پا کردند. آنها در خیابان آتش روشن کرده، پنجره فروشگاه ها را شکستند و اتومبیل های پارک شده را واژگون کردند. اما علت شورش هواداران تیم های ورزشی چیست؟ در مغز آنها، چه پس از پیروزی و یا پس از شکست تیم محبوب شان چه می گذرد؟

روانکاوان و جامعه شناسان، سال ها درباره رفتارهای خشونت آمیز هواداران تیم های ورزشی تحقیق کرده و به نتایج جالبی دست یافته اند.

شورش هواداران تیم های ورزشی در سراسر جهان اتفاق می افتد. اما اینگونه رفتارها معمولا در آمریکا کمتر رخ می دهد. برخلاف هواداران تیم های فوتبال در اروپا که معمولا هواداران تیم رقیب را مورد حمله و خشونت قرار می دهند، شورش هواداران در آمریکا معمولا به خرابکاری و خسارت وارد کردن به اموال خصوصی و عمومی، محدود می شود.

اینگونه شورش ها در آمریکا معمولا بعد از مسابقه فینال یا بازی های حساس در مرحله حذفی رخ می دهد. نکته جالب اینکه هواداران آمریکایی بعد از پیروزی تیم شان شورش می کنند و نه به خاطر باخت آن!

دانیل ون، استاد رشته روانشناسی دانشگاه Murray State University، می گوید: ما موجودات اجتماعی هستیم و می خواهیم به یک گروه تعلق داشته باشیم. مردم اغلب بر اساس شغل، قومیت، جنسیت و سایر عوامل به دسته های مختلف تقسیم می شوند. بر خلاف نژاد و جنسیت، که اختیاری نیستند، تیم های ورزشی انتخاب می شوند.

تعلق داشتن به گروه بزرگی از هواداران یک تیم، در بسیاری از مواقع مثبت ارزیابی می شود. زیرا فرد احساس تنهایی و انزوا نمی کند. اما در مغز آنها چه می گذرد؟ نتیجه تحقیقات نشان می دهد که افرادی که تیم شان برنده می شود، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند و از پیروزی تیم شان الهام می گیرند. در عوض افرادی که تیم شان بازنده می شود، دیدگاه منفی نسبت به خود پیدا می کنند. افراد گروه دوم، معمولا یک روز پس از شکست تیم شان، ناراحتی شان را با خوردن غذاهای ناسالم و اشباع شده با قند، تسکین می دهند.

اما علت متوسل شدن آنها به خشونت چیست؟ روانپزشکان معتقدند که انسان ها معمولا در گروه های بزرگ رفتار متفاوتی از خود بروز می دهند. زیرا فکر می کنند کسی در میان آن جمعیت بزرگ متوجه آنها نخواهد شد. همچنین شورش، وسیله ای برای تخلیه انرژی مخرب است. برای دوستداران رشته های ورزشی خشن، تماشای اینگونه مسابقات برای تخلیه انرژی مخرب کافی نیست.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *