مقالاتمقالات اجتماعی

چرا هزینه مراقبت از کودک در کانادا تا این حد بالا می باشد؟! 

با اینکه هزینه مراقبت از کودک از استانی به استان دیگر متفاوت است، اما وجه مشترک آنها بالا بودن میزان تقاضا نسبت به عرضه می باشد. 

مایجا کپلر، مقاله جالبی را در Huffington Post منتشر کرده است. برای یادداشت هفته، گزارش نامبرده را بسط داده و به خوانندگان عزیز ارائه کرده ایم. 

بسیاری از نومادران، به دلایل مختلف قصد ادامه کار پس از زایمان را دارند. بسیاری از آنها از شغل شان راضی می باشند و مایل نیستند موقعیت و پستی که به زحمت آن را به دست آورده اند از دست بدهند. لیزا فاکلر یکی از آنها می باشد. او مدیر یکی از فروشگاه های Indigo و عاشق شغل اش است. لیزا بلافاصله پس از باردار شدن، به اتفاق همسرش جستجو برای یافتن مهدکودک را آغاز کرد. اما خیلی زود متوجه شد که ادامه کار برای او از نظر مالی توجیه پذیر نیست. آنها به دنبال مهدکودک با هزینه روزانه 50 دلار در Keswick انتاریو (کامیونیتی کوچک در شمال تورنتو) بودند. او و همسرش هیچکدام شغل ثابت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر ندارند. برای مثال شیفت کاری لیزا در فروشگاه بین صبح زود و آخر شب متغیر است. همسرش نیز از 8 صبح الی 4 بعد از ظهر برای شهرداری کار می کند و به عنوان راننده اتومبیل برف روب، در فصل زمستان 7 روز هفته/ به صورت 24 ساعته، در حالت آماده باش بسر می برد. تنها مهدکودک دارای ساعت کار مناسب، روزی 70 دلار مطالبه می کرد. فاکلر در نهایت تصمیم گرفت در خانه بماند و از پسر 8 ماهه شان نگهداری کند. هزینه سالانه مهدکودک تنها اندکی از درآمد سالانه لیزا پایین تر بود. 

دسترسی به خدمات مراقبت از کودک امروزه برای خانواده ها جزو ضروریات محسوب می شود. اما برای بسیاری از والدین مقرون به صرفه نیست. در گزارش سال 2016 سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، از کانادا به عنوان یکی از گران ترین کشورهای جهان از نظر هزینه مراقبت از کودکان نام برده شد. یک خانوار کانادایی (با 2 والد شاغل) به طور متوسط 22.2 درصد حقوق خالص خود را صرف مهد می کند. در حالی که میانگین جهانی 15 درصد می باشد. والدین مجرد، حدود یک سوم از حقوق خود را برای آن صرف می کنند. 

همانطور که در ابتدا گفته شد، هزینه مراقبت از کودک در استان های مختلف کشور متفاوت است و به سن کودک بستگی دارد. برای مثال با افزایش سن کودک، هزینه کاهش می یابد. (تنها استثناء، کبک می باشد که در آن هزینه بر حسب سن و سال تغییر نمی کند.) 

 

 

هزینه نگهداری از نوزادان در تورنتو بالاترین در کشور بوده و به طور متوسط 1 هزار و 758 دلار در ماه یا 21 هزار و 96 دلار در سال می باشد. پس از تورنتو، میسی ساگا و وان رده های دوم و سوم جدول را اشغال کرده اند. ونکوور، کیچنر، بارنابی و کلگری با میانگین 1 هزار و 250 دلار تا 1 هزار و 360 دلار رده های بعدی را به خود اختصاص داده اند. 

والدین انتاریویی و بریتیش کلمبیایی، بابت نگهداری از فرزندان خردسال و پیش دبستانی بالاترین هزینه را می پردازند. متاسفانه با افزایش حداقل حقوق و دستمزد در انتاریو از سال 2018، هزینه مهدکودک برای بسیاری از والدین ساکن تورنتو، 24 درصد افزایش یافته است. 

به جز کبک، مانیتوبا و جزیره پرینس ادوارد، پایین ترین هزینه مراقبت از کودک را دارند. زیرا دولت های استانی بخشی از هزینه عملیاتی این مراکز را تقبل کرده اند. هزینه سالانه در وینیپگ 651 دلار و در شارلوت تاون 738 دلار می باشد. استان نیوبرانزویک نیز یارانه های قابل توجه برای خانواده های کم درآمد در نظر گرفته است. 

اما علت بالا بودن هزینه مهدکودک چیست؟ 

یک تفاوت اساسی در نحوه تفکر در مورد مراقبت از کودکان در کانادا و کشورهایی مانند سوئد وجود دارد. در کانادا، مراقبت از كودک به طور كلی به عنوان یک مسئولیت فردی تلقی می شود: صاحب فرزند شده اید، این وظیفه شماست كه هزینه مراقبت از آنها را تامین كنید. اما در کشورهای اروپایی مراقبت از کودک یک مسئولیت اجتماعی است که به نفع همه است.
مراقبت از كودک یكی از زیرساخت های جامعه سالم است. شما نمی توانید جامعه جدیدی بسازید مگر اینکه سیستم فاضلاب، مدرسه و جاده بسازید. مراقبت از کودک خدماتی است که والدین به آن ها نیاز دارند.
در حال حاضر مراکز مراقبت از کودکان بر حسب بازار تاسیس می شوند و نه بر حسب نیاز والدین. این مراکز هنگامی راه اندازی می شوند که یک گروه، فرد یا بیزنس تصمیم به تاسیس آن بگیرد. این یک مانع جدی برای توسعه سیستم محسوب می شود. حتی اگر اراده سیاسی و بودجه آن موجود باشد. در نتیجه جای کافی برای نوزادان و کودکان خردسال که واقعا به مراقبت نیاز دارند، وجود ندارد. بدون وجود یک سیستم دولتی و همگانی برای مراقبت از کودکان، وضعیت بهبود نخواهد یافت. 

مشکل اینجاست که همه با این ایده موافق نیستند. لورا، مادر دو فرزند ساکن یکی از شهرهای کوچک در جنوب انتاریو می گوید حاضر است مبلغ بالاتری را بابت نگهداری از فرزندانش بپردازد، زیرا معتقد است کارکنان مهد بایستی حقوق و دستمزد مکفی دریافت کنند. لورا می گوید: چون تصمیم گرفته ام کار کنم، بنابراین مسوولیت پرداخت هزینه مهدکودک با من است. من همچنین با یارانه ای شدن هزینه مخالف هستم و معتقدم دولت بایستی بودجه اش را صرف بهبود وضعیت مدارس و بیمارستان ها نماید. 

با توجه به متنوع بودن نقطه نظرات عمومی درباره همگانی و دولتی شدن مراقبت از کودکان در کانادا، آیا آن را در کشور عملی می دانید؟ 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان