علم و دانش

چرا نرخ مرگ و میر بر اثر کووید-19 در مردان بیشتر از زنان است؟

به گزارش وبسایت WND، محققان در اسپانیا، یکی از کشورهایی که شیوع کووید- 19 در آن بسیار بالا گرفت، اخیرا تحقیقی را منتشر کرده‌اند که نشان می ‌دهد چرا آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در مردان نسبت به زنان بیشتر است: عامل مرگ و میر بیشتر در مردان چیزی نیست جز سیگار.

دانشمندان دانشگاه کاتالونیا در بارسلونا دریافته‌ اند که  استفاده از تنباکو شخص را در برابر کووید- 19 بسیار آسیب پذیر می کند. از طرف دیگر، 25 درصد مردان در اسپانیا سیگاری هستند در حالی که فقط 17 درصد زنان در این کشور سیگار می کشند. این یافته‌ ها محققان را به این نتیجه رساند که استفاده از تنباکو یکی از دلایل اصلی بالا بودن آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در میان مردان اسپانیایی است. در حالی که سیگار و تنباکو سیستم قلبی عروقی را تضعیف می‌ کند، آمار نشان می دهد بیش از 30 درصد کسانی که در اسپانیا بر اثر کووید-19 جان باختند، دارای سابقه بیماری های قلبی عروقی بودند. در حال حاضر آمار ابتلا به بیماری در میان مردان و زنان اسپانیایی تقریبا برابر است، اما نرخ مرگ و میر در زنان در اوایل ماه آوریل 4 درصد و در مردان تقریبا دو برابر، یعنی 8 درصد بوده است.

بر این اساس محققان توصیه می‌ کنند فروش محصولات حاوی تنباکو به ویژه سیگار در دوران پاندمی متوقف شود. همه ما می دانیم که سیگار برای سلامتی مضر است، اما احتمالا نمی دانستیم چه طور باعث وخیم شدن بیماری کووید- 19 می شود. در واقع سیگار باعث تولید شدن مقدار بیشتر آنزیم ACE2  در بدن می شود؛ آنزیمی که ویروس کرونا از آن برای ورود به داخل سیستم تنفسی و ریه استفاده می‌ کند. در واقع سیگاری ها در ورودی ریه های شان را برای ویروس کرونا باز می گذارند. 

داده های موجود حاکی از آن است که احتمال وخیم شدن کووید- 19 در بدن بیمارانی که به انسداد مزمن ریه دچار هستند و یا افرادی که مرتبا سیگار می کشند بسیار بالاتر از سایرین است، زیرا باعث افزایش آنزیم ACE2  در سیستم تنفسی ضعیف این افراد می‌ شود. در حال حاضر، آمار دقیقی از تعداد بیماران کووید- 19 که سیگاری بوده و یا هستند در دست نیست. اما محققان تاکید می کنند برای درک بهتر رابطه بین سیگار کشیدن و بیماری ناشی از ویروس کرونا، لازم است هرچه زودتر این اطلاعات گردآوری شود. حتی شاید بتوان از این اطلاعات برای تشخیص زود هنگام احتمال وخیم شدن بیماری استفاده کرد. 

از نظر تیم تحقیقاتی حالت ایده آل آن است که در دوران پاندمی فروش تمام محصولات حاوی تنباکو ممنوع شود اما با توجه به اینکه این توقع دور از واقعیت است، پیشنهاد آنها اقداماتی مانند افزایش مالیات تنباکو، و یا اطلاع رسانی از خطرات استفاده از سیگار در این دوران است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!