مقالاتمقالات پزشکی

چرا نباید قبل از دریافت واکسن کووید-19، مسکن مصرف کرد

 

کارشناسان مصرف تایلنول یا ادویل قبل از دریافت واکسن کووید-19 را توصیه نمی کنند. 

میلیاردها نفر در سراسر جهان واکسن کووید-19 را دریافت می کنند و برخی از آنها به طور موقت در بازو (محل تزریق) درد احساس کرده و دچار تب یا دردهای عضلانی می شوند. اما کارشناسان می گویند مصرف برخی از مسکن های معمول قبل از تزریق واکسن می تواند اثر آن را کاهش بدهد. 

مهیار اطمینان، استادیار رشته چشم پزشکی، داروسازی و پزشکی در دانشگاه بریتیش کلمبیا، داده های مربوط به مصرف داروهایی مانند استامینوفن (تایلنول) و داروی ضدالتهاب مانند ایبوپروفن (ادویل و موترین) را قبل یا نزدیک به زمان واکسیناسیون بررسی کرده است.

اطمینان که دارای سابقه در زمینه داروسازی و اپیدمیولوژی نیز می باشد، به CBC News گفت: با توجه به اینکه بسیاری از افراد پس از واکسیناسیون و در صورت احساس درد احتمالا به استفاده از این داروها روی می آورند، فکر کردم داده ها را در دسترس عموم قرار بدهم.

بر اساس تحقیقات انجام شده روی واکسن های دیگر مانند آنفولانزا، این داروها ممکن است بر پاسخ ایمنی بدن به واکسن تاثیر داشته باشند. اطمینان افزود: اگر به مردم بگویید که این قرص ها را مصرف نکنند و آنها از عوارض جانبی دوز اول ناراضی باشند، این ممکن است آنها را در دریافت دوز دوم مردد کند. 

 

 

اما چرا ممکن است داروهای مسکن تب بر در پاسخ ایمنی بدن پس از واکسیناسیون تداخل ایجاد کنند؟

به گفته دکتر شارون ایوانز، این به افزایش دمای بدن برای مقابله با عفونت مربوط می شود.

ایوانز، استاد رشته انکولوژی از مرکز سرطان Roswell Park در بوفالو- نیویورک، در زمینه تاثیر تب در مبارزه با سرطان تحقیق می کند. او و همکارانش قبل از پاندمی، گزارشی را در مورد تاثیر تب در کاهش شدت و طول بیماری منتشر کردند. زیرا این واکنش در تمام حیواناتی که راه می روند یا پرواز می کنند، حتی حیوانات خونسرد نیز چنین واکنشی است. ایوانز تب را به دلیل توانایی اش در تقویت تمام اجزای مورد نیاز برای پاسخ ایمنی بدن، فوق العاده می داند و می گوید: تب به معنای واقعی سلول ها را بسیج می کند. همچنین شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهد التهاب (حتی بدون تب)، می تواند پاسخ ایمنی بدن را تقویت کند. 

قرص تب بر به طور کلی قبل از دریافت واکسن توصیه نمی شود

اطمینان و همکارانش خاطرنشان کردند که آزمایش قبلی در مورد اثر استامینوفن در نوزادان بلافاصله بعد از دریافت واکسن، نشان داد که سطح آنتی بادی نزد این نوزادان در مقایسه با نوزادانی که استامینوفن دریافت نکرده اند، پایین تر است.  

تحقیقات انجام شده روی بزرگسالان، چنین تاثیری را نشان نداد. بنابراین مشخص است که پاسخ ایمنی بدن بین کودکان و بزرگسالان متفاوت است. 

ایوانز همچنین گفت که پاسخ ایمنی بدن با افزایش سن ضعیف تر می شود. بنابراین تحقیقات بیشتر برای یافتن پاسخ سوالاتی مانند تاثیر مسکن ها و تب برهای مختلف بر گروه های سنی مختلف بایستی انجام شوند. 

اما در غیاب پاسخ این سوالات، کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا و همچنین سازمان بهداشت جهانی، مصرف تب بر و مسکن قبل یا همزمان با دریافت واکسن را توصیه نمی کنند. اما مصرف آن چند روز بعد از ترزیق مشکلی ایجاد نمی کند. 

کارشناسان کمیته ملی مشورتی واکسیناسیون در کانادا، در مورد واکسن کووید-19 توصیه مشابهی را ارائه کرده اند. بر اساس بیانیه منتشر شده در وب سایت دولت کانادا، عدم مصرف مستمر داروهای مسکن خوراکی یا تب بر (به عنوان مثال، استامینوفن یا ایبوپروفن) قبل از واکسیناسیون و یا همزمان با آن توصیه شده است. اما این داروهای خوراکی می تواند طی روزهای بعد برای تسکین عوارض جانبی (درد یا تب) مصرف شوند. 

عوارض جانبی واکسن که شامل احساس درد در ناحیه بازو (محل تزریق)، سردرد، احساس خستگی، تب، دردهای عضلانی و مفصلی است، خفیف بوده و پس از چند روز برطرف می شوند. 

ایوانز، این عوارض را مثبت ارزیابی کرده و گفت: همه آنها نشان می دهد که بدن شما در حال تقویت پاسخ ایمنی است. این چیزی است که می خواستید. ایوانز می گوید اگر بعد از دریافت واکسن کووید-19 دچار تب شدید، بهترین کار استراحت در منزل است. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند در صورت بالا رفتن تب از 39.4 درجه سانتیگراد یا 103 درجه فارنهایت، التهاب یا درد شدید در ناحیه بازو و برطرف نشدن عوارض جانبی چند روز بعد از تزریق، به پزشک مراجعه شود. 

ایوانز به افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری های مزمن، به طور مرتب مسکن مصرف می کنند، توصیه کرد در مورد مصرف همزمان مسکن و تزریق واکسن، با پزشک معالج خود مشورت نمایند. 

CDC برای کاهش درد ناحیه بازو، کمپرس سرد، انجام نرمش های سبک بازو و همچنین نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای پایین آوردن تب را توصیه می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست