مقالاتمقالات اجتماعی

چرا موج دوم کرونا از آنچه به نظر می رسد خطرناک تر است؟.

 

 

در نگاه اول، موج دوم کووید-19 در کانادا بسیار متفاوت از موج اول به نظر می رسد.

ظرفیت انجام تست به مراتب افزایش یافته، تجهیزات محافظت شخصی به وفور یافت می شود، و هرچند هنوز واکسن بیماری ساخته نشده، اما اطلاعات ما درباره بیماری و روش های درمان بسیار بیشتر از گذشته است. به علاوه، با وجود افزایش موارد ابتلا، شاهد آمار کم افراد بستری در بیمارستان و کاهش شمار جانباختگان هستیم. با این اوصاف، مجموع این عوامل می تواند ما را به این تصور هدایت کند که خطر موج دوم کمتر از موج اول است.

اما به گفته دکتر سمیر سینا از شبکه سلامت دانشگاه تورنتو، علت پایین بودن آمار افراد بستری و همچنین جانباختگان این است که هنوز در آغاز موج دوم قرار داریم. 

دکتر سینا معتقد است شیوع کووید-19 از الگوی خاصی پیروی می کند: با کاهش محدودیت ها، ارتباط مردم با هم بیشتر می شود، چند هفته بعد آمار مبتلایان افزایش پیدا می کند، سپس شمار بیماران بستری در بیمارستان بیشتر می شود و در نهایت بر تعداد جانباختگان افزوده می شود.

 

 

دکتر سینا می گوید: چاره ای نداریم جز اینکه هرچه زودتر رفتارمان را تغییر دهیم، در غیر این صورت یک ماه دیگر از خود خواهیم پرسید چرا جلوی این فاجعه را نگرفتیم!؟

احتمال شدت بیشتر موج دوم نسبت به موج اول در بعضی استان ها

همان طور که نخست وزیر در سخنرانی هفته گذشته خود گفت، در بعضی از استان ها موج دوم نزدیک نیست بلکه شروع شده است.

مقامات سلامت انتاریو تخمین می زنند در ماه جاری روزانه 1000 مورد جدید ابتلا شناسایی شود. در طی یک هفته گذشته آمار افراد بستری در بیمارستان در این استان 2 برابر شده است. به گفته معاون افسر ارشد سلامت استان، دکتر باربارا یاف، تعداد افراد مرتبط با هر فرد مبتلا در موج دوم به مراتب بیشتر از موج اول است. متخصصان معتقدند در طول تابستان و کاهش آمار، تمرکز بر مساله پاندمی کم شد و اقدامات لازم جهت جلوگیری از بروز موج دوم انجام نگرفت. بنابراین در حال حاضر باید همه تلاش ها بر متوقف کردن موج دوم و جلوگیری از بروز موج سوم معطوف شود.

در انتاریو هم اکنون روزانه به طور میانگین 732 مورد ابتلای جدید گزارش می شود و در کبک برای سومین بار آمار ابتلای روزانه از مرز 800 نفر گذشت که از ماه می به این سو بی سابقه بوده است.

در کبک نیروی پلیس موظف شد در مناطق قرمز برای اعمال سختگیرانه تر محدودیت ها وارد عمل شود. فرانسوا لگو، نخست وزیر استان کبک، گفت: اکنون زندگی افراد در معرض خطر است. ضمن اینکه ما می خواهیم فرزندان مان همچنان به مدرسه بروند، و باید از سلامت کادر درمان نیز محافظت کنیم.

در استان بریتیش کلمبیا، با وجود گزارش شیوع در 14 مرکز اقامتی شبانه روزی از جمله خانه های سالمندان، هنوز در هیچ مدرسه ای موارد ابتلا گزارش نشده و میانگین آمار روزانه نیز همچنان روند کاهشی دارد.

 اما در آلبرتا 67 مورد ابتلا در یک بیمارستان در کلگری گزارش شد که یکی از بالاترین آمارها در مراکز درمانی از ابتدای پاندمی تا کنون بوده است.

دکتر سینا می گوید: افزایش موارد ابتلا در کانادا بار دیگر سالمندان را در معرض خطر قرار خواهد داد. او می افزاید: دیر یا زود شاهد بیمار شدن قشر سالخورده جامعه خواهیم بود که متاسفانه تبعات سنگینی در پی خواهد داشت. اگر بپذیریم که موج دوم از موج اول بزرگ تر است، یعنی احتمالا به زودی هزاران نفر از سالمندان قربانی ویروس خواهند شد.

درس هایی از موج اول

موج اول شیوع کرونا درس هایی را درباره رفتار ویروس و تبعات آن به ما آموخت از جمله اینکه:

  • افراد بالای 70 سال حدود 90 درصد قربانیان را تشکیل می دادند.
  • شیوع در محله های فقیرنشین و همچنین در بین سیاهان بیش از دیگران دیده شد.
  • رعایت فاصله، استفاده از ماسک و محدود کردن روابط با دیگران تاثیر قابل توجهی در کاهش احتمال ابتلا به کووید-19 دارد.
  • سرایت از افراد بدون علامت بزرگ ترین چالش برای مقابله با گسترش شیوع است.

دکتر امش ادلجا، متخصص بیماری های واگیر، معتقد است چیزی از کشندگی ویروس کم نشده است. این ویروس همچنان می تواند باعث بستری شدن و مرگ افراد شود، و هنوز هم راه قطعی درمان آن پیدا نشده است. او افزود: با وجود اینکه با شناختی که در این مدت به دست آورده ایم آمار بهبودیافتگان افزایش یافته است، اما هنوز نمی توانیم جلوی حاد شدن بیماری در یک فرد مبتلا را بگیریم. با این حساب، هنوز بهترین راه، جلوگیری از سرایت اجتماعی است.

دکتر ادلجا گفت: تعطیل کردن دوباره شهرها باید آخرین راه حل و بر اساس آمار و اطلاعات دقیق باشد. او گفت: نمی توان از یک سو محدودیت ها را برداشت و طوری رفتار کرد که پاندمی به پایان رسیده و از طرف دیگر به ناگاه همه کسب و کارها را تعطیل کرد.

دکتر استیو هافمن از دانشگاه تورنتو نیز گفت: یکی از بزرگ ترین نگرانی های ما احتمال مقاومت مردم در برابر تعطیلی دوباره کشور است. مردم خسته شده اند و همه ما نگران هستیم در میانه موج دوم شیوع، به توصیه های بهداشتی، که رعایت آنها در این مقطع ضروری است، پایبند نمانند. در این صورت موج دوم به مراتب بدتر و بزرگ تر از موج اول خواهد شد.

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست