فرهنگ و هنرفرهنگ و هنر جهان

چرا ملکه انگلستان نیازی به گذرنامه ندارد؟

فرآیند آماده شدن برای سفرهای بین‌المللی همیشه یک بخش جدانشدنی دارد؛ آن چند دقیقه‌‌ پایانی که درمی‌یابید گذرنامه‌ شما همراه تان نیست و باید تمام خانه و زندگی را به دنبال آن بگردید. البته، اگر شما هم ملکه انگلستان بودید، نیازی نبود نگران آن لحظات و یا گذرنامه باشید! درست است، علیاحضرت ملکه‌ انگلستان، در هنگام سفر به خارج از کشور، نیازی به مواردی که مردم عادی باید همراه ببرند، مانند گذرنامه، ندارد.

سایت رسمی ملکه‌ بریتانیا در این مورد نوشته:

– ملکه، در هنگامه‌ سفر به ممالک خارجی، نیازی به گذرنامه بریتانیایی ندارد. جلد خارجی گذرنامه‌ بریتانیا، نشان خاندان سلطنتی را بر خود دارد. در برگ نخست گذرنامه نیز، نشان سلطنتی دوباره درج شده و واژه‌های زیر نیز در آن به چشم می‌خورند:

وزیر کشور علیاحضرت ملکه‌ بریتانیا، به نام ملکه از تمامی افرادی که این گذرنامه را بررسی می‌کنند درخواست می‌کند که به فردی که آن را در دست دارد، اجازه‌ داده شود که با آزادی و بدون مانع از مرز عبور کند و همچنین درخواست می‌کند که کمک‌ها و محافظت مورد نیاز، به دارنده‌ این گذرنامه برسد.

از آنجا که گذرنامه‌ بریتانیایی، به نام علیاحضرت ملکه صادر می‌گردد، نیازی نیست که شخص ملکه خود نیز گذرنامه‌ای به همراه داشته باشد. اما این موضوع، در مورد سایر اعضای خاندان سلطنتی صادق نیست و حتی شاهزاده <فیلیپ> دوک ناحیه‌ <ادینبورو> و همسر ملکه و همچنین شاهزاده <چارلز> فرزند ملکه، نیاز به گذرنامه دارند. اما واژه‌هایی که در گذرنامه‌های کشورهای موسوم به Common Wealth یا <مشترک المنافع> مانند <کانادا> و <استرالیا> استفاده می‌شوند نیز، به گذرنامه‌ بریتانیایی بسیار شبیه هستند. تفاوت اینجاست که اینجا به جای اشاره‌ مستقیم به ملکه، از عنوان <فرماندار کل> آن کشور – در جایگاه نماینده‌ ملکه– استفاده می‌شود. در کانادا، در متن گذرنامه، درخواست‌ها به نام ملکه و توسط وزیر امور خارجه انجام می‌گیرد.  

یک نمونه‌ دیگر از قوانینی که شامل حال ملکه‌ انگلستان نمی‌شوند، مربوط به رانندگی است. گواهینامه‌های رانندگی و پلاک‌های اتومبیل، به نام ملکه صادر می‌شوند. برای همین او به هیچ کدام نیاز ندارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان