مقالاتمقالات اجتماعی

چرا زنان بیش از مردان تنها به سفر می روند؟

سارا ترلیون- گلوب ومیل

از هنگامی که آثاری مانند بخور، دعا کن و عشق بورز، به قلم الیزابت گیلبرت (که بعدها فیلمی سینمایی هم براساس آن تولید شد) منتشر شدند، این نظریه رو به رشد بوده که تنها سفر کردن ابزاری برای تقویت زنان و خودباوری آنان است. سارا هپولا نویسنده ساکن دالاس که دارد در این مورد کتابی می نویسد، می گوید: چنین سفری یکی از ویژگی های منحصر به فرد زندگی زنان در قرن بیست و یکم می باشد. آنها اینک به گونه ای از تنها سفر کردن احساس راحتی می کنند، که تا هنگامی که تنها همسر و مادر محسوب می شدند، چنین احساسی نداشتند.

البته مردان نیز، دست به این گونه سفرها می زنند. اما اقدام زنان نمود بسیار بیشتری دارد. کمااینکه به نظر می رسد، تنها سفر کردن شان تبدیل به یک جنبش شده باشد. کمااینکه روند موجود سبب گشته صنعت مربوطه هم با تورهای گردشی، خدمات هتل، و حتی جزایر خصوصی تنها زنانه، به این جنبش واکنش نشان دهد.

اینک این پرسش مطرح می شود، که تنها سفر کردن می تواند چه دستاوردهایی برای زنان داشته باشد؟ اگر سر صحبت را با خود زنانی که دست به این گونه سفرها می زنند باز کنیم، می بینیم دلایل عمده اقدام شان تجربه فرهنگ های گوناگون، خوردن غذاهای تازه، آموختن زبان،و عکس گرفتن از مناظر زیبای غروب آفتاب است. مناظری که حتی در تنهایی نیز، خیال انگیز به نظر می رسند.  

از دیگر سو این تنها سفر کردن به زنان اجازه می دهد، خواسته ها و انتظارات دیگران را ولو برای مدتی محدود کنار بگذارند. زیرا آنها در زندگی اجتماعی به گونه ای هستند که در مجموع مایلند نیازهای کسانی را که دوست دارند، برطرف کنند. حتی اگر این کار به بهای نادیده گرفتن خواسته های خودشان تمام شود. وانیکا ریموند مجری شبکه تلویزیونی سفر/ تراول چنل می گوید: وقتی یک زن تنها مسافرت می کند، این فرصت را دارد که در غیاب کسانی که از نظر احساسی و روحی به او وابسته اند، باتری های خودش را دوباره شارژ نماید.

جنیفر حدو مالک آژانس سفری موسوم به انتظارات زنان وحشی مستقر در نیوفاندلند است. براساس اظهارات وی بسیاری از مشتریانش از این خسته می شوند، که مدام در پی برآورده کردن خواسته های اعضای خانواده و انجام کارهای پرشتاب هستند. بنابراین به فضایی نیاز دارند، که دوباره خودشان را پیدا کنند.

از دیگر سو برای بسیاری از زنان، نخستین تنها سفر رفتن به منزله بیرون آمدن از کنج محیطی است، که به آن عادت کرده اند. به همین سبب احساس می نمایند، دستاورد بزرگی کسب کرده اند. سارا هپولا می گوید: تنها سفر کردن امتحانی بزرگ، و موقعیتی برای آموختن است. کمااینکه چنین سفرهایی سبب شده اند، که خودم به شخصه کمتر از تنها بودن بترسم. زیرا توانسته ام در جاهایی که گیر افتاده بودم، راه خود را پیدا کنم.

آژانس سفری موسوم به تراول زو در ژوئیه سال جاری نخستین گزارش در پیوند با تنها سفر کردن زنان را منتشر نمود. براساس این گزارش به احتمال زیاد 70 درصد زنان کانادایی در آینده چنین سفری را تجربه خواهند نمود. تصمیمی که نشانگر تغییرات در گروه های سنی گوناگون زنان است.

از دیگر سو به گفته اریکا ویلسون استادیار رشته تجارت و گردشگری دانشگاه سات کراس در سیدنی (استرالیا)، این فقط زنان مجرد نیستند که تنها سفر می کنند. زیرا زنان از 40 سال به بالا نیز مشتاق استقلالند، و می خواهند احساس کنند در این زمینه دستاوردی داشته اند. زنان کم سن و سال تر هم بر این باورند که کار درست این است، که پیش از تشکیل زندگی مشترک و یا جا افتادن در روند زندگی تنها سفر کردن را تجربه نمایند.

براساس اظهارات دست اندرکاران آژانس سفری موسوم به انترپید، از سال 2016 به این سو میزان تنها سفر کردن زنان در کانادا هم افزایش 45 درصدی داشته است. روندی که این شرکت ها نیز، از آن استقبال می کنند. کمااینکه خود این آژانس در ماه مارس سال جاری برای مراکش، ایران و اردن، تورهای فقط زنانه داشت. آژانس سفری موسوم به ترافالگار نیز در روز بین المللی زن در رسانه های اجتماعی مجازی پویشی زیر نام آن زن می رود، به راه انداخت. پویشی که در آن ویژگی های تنها سفر کردن زنان به برخی از نقاط  به خوبی نشان داده شدند.

البته هتل ها هم از این قافله عقب نمانده اند. کمااینکه در ماه ژوئن امسال مجتمع تفریحی سوپرشی گشایش یافت. این مجتمع جزیره ای لوکس و شیک در سواحل فنلاند است که امکانات تفریحی فراوانش به زنان اجازه می دهد، بدون حضور مردان استراحت کنند و از سفر خود لذت ببرند.

گروه هتل های سنت گیلس نیز اخیرا برنامه به پیش به پیش به پیش سنت گیلس را در هتل های خود واقع در نیویورک، لندن، سیدنی و پنانگ (در مالزی) راه اندازی کرده، که ویژه زنان است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0