اخباراخبار کانادا
موضوعات داغ

چرا دولت کانادا در مبارزه با پولشویی جدی نیست؟

اتاوا- علیرغم تلاش های اخیر دولت بریتیش کلمبیا در جهت مبارزه با پولشویی در کانادا، موفقیت چندانی در مبارزه با این پدیده مخرب به دست نیامده است.

بد نیست بدانید در گزارشی که اکتبر 1989 مجله Maclean’s منتشر شد، آمده بود: شواهد موجود نشان می دهد که باندهای بین المللی قاچاق مواد مخدر، کانادا را به عنوان مکانی امن و مطمئن برای پولشویی می شناسند.

بنابراین می بینید که پولشویی پدیده نوینی در کشور نیست و 30 سال قبل نیز درباره آن صحبت می شد. با اینکه طی سه دهه گذشته، دولت کانادا قوانین سختگیرانه تری برای مبارزه با جرائم مالی تعیین کرده است، اما هر بار که دولت درصدد اقدام قاطع برآمده است، ذینفعان بالقوه، در برابر آن مقاومت کرده و سنگ اندازی کرده اند. برای مثال، دولت بریتیش کلمبیا برای مبارزه با پولشویی پیشنهاد ثبت اجباری هویت مالک و خریدار واقعی املاک و مستغلات را به جای هویت مالک صوری مطرح کرده است، اما همه با این پیشنهاد موافق نیستند.

یکی از موانعی که دولت ها برای مبارزه با پولشویی با آن مواجه هستند این است که پولی که خلافکاران و قاچاقچیان وارد کشور می کنند، با تزریق شدن در اقتصاد، به طور غیرمستقیم به سود دولت است. برای مثال پول های کثیفی که وارد بریتیش کلمبیا شده و می شوند، سبب رونق بازار املاک، بازار اتومبیل و کازینوها شده و برای وکلا و موسسات مالی نیز کارآفرینی می کنند. مارگارت بیر، از استادان دانشکده حقوق Osgoode Hall دانشگاه یورک می گوید: پول، چه کثیف و چه پاک به اقتصاد کشور کمک می کند. با این حساب آیا عادلانه است که بگوییم دولت های فدرال و استانی علیرغم آگاهی از وجود این معضل، چشمان خود را عمدا بر روی آن بسته اند؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان