مقالاتمقالات اجتماعی

چرا حجاب به بعضی زنان مسلمان احساس قدرت می دهد؟

بسیاری از مردم آمریکا و اروپا، به ویژه در فرانسه، دین اسلام را دینی می شناسند که با واجب شمردن حجاب، در حق زنان ظلم کرده است.

این در حالی است که، به نوشته تحلیلگر وبسایت کانورسیشن، برای بسیاری از زنان مسلمان، حجاب یک انتخاب است که به آنها احساس توانمندی و قدرت بیشتری می دهد. از نظر بعضی از این زنان، داشتن حجاب نشانه ای از تسلیم و فرمانبرداری در برابر خدا است، چرا که در قرآن، هم به زنان و هم به مردان دستور داده شده در پوشش و رفتار خود جانب حیا و شرم را رعایت کنند. این امر مختص اسلام هم نیست و همان طور که کاتلین کیلین، جامعه شناس، می گوید حتی پیش از اسلام، زنان یهودی، مسیحی و هندو نیز حجاب به سر می کردند. با این وجود، این، همه فلسفه پوشش زنان مسلمان نیست. برعکس، از سال های دور تا کنون، حجاب به عنوان ابزاری برای ابراز هویت فردی شناخته می شده است.

تحلیلگر کانورسیشن می نویسد زنان در کشورهای مسلمان تحت استعمار غرب، معمولا به برداشتن حجاب و همسان شدن با زنان غربی تشویق می شدند. بنابراین، با افزایش روحیه استقلال طلبی در برابر استعمارگران، حجاب به سمبل هویت ملی زنان و مقاومت آنها در برابر استعمار غرب بدل شد.

امروز نیز بسیاری از زنان مسلمان در آمریکا به نشانه مخالفت با اسلام ستیزی و اسلام هراسی، با افتخار حجاب بر سر می کنند. حتی به پیشنهاد یک زن مسلمان بنگلادشی مقیم آمریکا به نام نظمه خان، از سال 2013، روز اول فوریه به عنوان روز جهانی حجاب نام گرفت تا همه زنان مسلمان و غیر مسلمان در این روز برای مقابله با موج اسلام هراسی، حجاب بر سر کنند.

با اینهمه، همچنان در بسیاری از کشورها حجاب نماد ظلم به زن شمرده می شود و به همین دلیل، در سوییس قانون ممنوعیت پوشش صورت در مارچ 2021 تصویب شد و در فرانسه نیز همچنان برای اعمال قوانین محدود کننده تر بر زنان محجبه ادامه دارد. حتی دیوان عدالت اتحادیه اروپا نیز به شرکت های خصوصی در فرانسه اجازه داد استفاده از هر گونه نماد مذهبی، سیاسی و فلسفی را در محل کار برای شاغلان ممنوع کنند. فارن پرویز، جامعه شناس، معتقد است قانون ممنوعیت حجاب در فرانسه به نقطه عطفی در زندگی زنان مسلمان این کشور تبدیل شده تا هر چه بیشتر برای ابراز و حفظ هویت خود، و همچنین پذیرفته شدن در جامعه فرانسه، تلاش کنند.

اما تمرکز بیش از حد بر پوشش زنان مسلمان باعث نادیده گرفته شدن بسیاری مسایل دیگر از جمله جنبش های فمینیستی مسلمانان شده است. هم اکنون جنبش فمینیستی زنان مسلمان در اندونزی، فارغ از موضوع حجاب، در جهت تغییر برداشت از اسلام و نحوه به کار بستن دستورات آن گام برداشته است.

به گفته ریچل رینالدو، استاد جامعه شناسی، طی سه دهه اخیر نسل جدیدی از زنان مسلمان در اندونزی به پا خاسته است که تفسیر متفاوتی از قرآن ارائه می دهد؛ تفسیری که به جای ظلم به زن، او را توانمندتر می کند. حتی علمای زن اسلام، که می توان آنها را معادل فعالان فمینیستی غرب دانست، در سال 2017 با تشکیل کنفرانسی در اندونزدی، با شرکت علمایی از کنیا، پاکستان و عربستان سعودی، علیه مسایلی مانند کودک همسری، سوءاستفاده جنسی و تخریب محیط زیست به صورت مستقل فتوا دادند که نشانه ای از توانمندی و تاثیرگذاری زنان مسلمان است.

نکته اینجاست که اسلام نیز مانند سایر ادیان یک دین چند وجهی است، و زنان مسلمان خود انتخاب می کنند چگونه دیده و صدایشان شنیده شود

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست