مقالاتمقالات سیاسی

چرا ثروتمندان کانادا به لیبرال ها گرایش دارند؟

تا حالا نشده انتخابات فدرالی برگزار شود و حزب نیودموکرات، لیبرال ها را به ابزاری برای حاکمیت ثروت متهم نکند. همین هفته گذشته بود که جاگمیت سینگ، رهبر نیودموکرات ها، تصریح کرد جاستین ترودو فقط به فکر خدمت رسانی به دوستان ممتاز و ثروتمندش است.

اما، به نوشته نشنال پست، تحلیل موسسه Polly نیز تا حدودی نظر نیودموکرات ها را درباره حزب لیبرال تایید می کند. آنالیز این موسسه از انتخابات امسال نشان می دهد کانادایی های پولدار در جبهه لیبرال ها جمع شده اند. 

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این تحلیل، تقسیم انگیزه های رای دهندگان بر اساس درآمد آنهاست. برنامه نویسان این موسسه ابتدا تعدادی از کاربران شبکه های اجتماعی که میزان درآمد آنها قابل دستیابی است را انتخاب کرده و سپس با تحلیل الگوی گفتاری آنها، انگیزه هایشان را از شرکت در انتخابات تعیین کرده، میزان درآمد آنها را حدس می زنند و سپس با واقعیت تطبیق می دهند. 

در واقع، این تحلیل نشان می دهد الگوی گفتاری و کلمات منتخب افراد ثروتمند با افراد فقیر متفاوت است و هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که با توجه به کلماتی که انتخاب می کنید میزان درآمد شما را حدس بزند.

نشنال پست می نویسد الگوی یافت شده توسط این روش در انتخابات چهل و چهارم نشان می دهد اکثریت قریب به اتفاق افرادی که سالانه بیش از 100 هزار دلار درآمد دارند به سمت لیبرال ها گرایش دارند.

جالب اینجاست که یکی از دلایل جدی گرایش ثروتمندان به لیبرال ها وعده آنها مبنی بر کاهش هزینه مهدکودک ها به 10 دلار در روز برای خانواده ها است. با وجود اینکه این طرح با هدف کمک رسانی به طبقه کارگر و خانواده های کم درآمد طراحی شده اما ظاهرا طبقه ثروتمند، که به راحتی از پس هزینه های فعلی مهد بر می آیند، بیشتر به صرفه جویی رغبت دارند. شانین داویدسون، دیتا ساینتیست ارشد و بنیانگذار موسسه Polly، این پدیده را اینگونه جمع بندی می کند: هرچقدر پولدارتر، پول خرج کردن سخت تر! در مورد هزینه های زندگی نیز وضع به همین منوال است. معمولا انتظار می رود هزینه های زندگی برای افراد کم درآمد (کسانی که کمتر از 50 هزار دلار در سال در آمد کسب می کنند) سنگین تر باشد. اما تحلیل گفتگوها در شبکه های اجتماعی نشان می دهد این موضوع بیشتر دغدغه افرادی است که سالانه بین 100 هزار تا 150 هزار دلار درآمد دارند. 

البته می توان این نتیجه را تا اندازه ای ناشی از محدودیت حوزه مورد بررسی دانست. معمولا افرادی که به بیان نظرات خود درباره احزاب و برنامه هایشان در شبکه های اجتماعی تمایل دارند متعلق به قشر مرفه جامعه اعم از استادان دانشگاه، معلمان، وکلا و خبرنگاران هستند. به علاوه افرادی با درآمد بیش از 100 هزار تا 150 هزار دلار در سال، جوانانی را که تازه به بازدهی شغلی رسیده اما هنوز خود را از رسیدن به قطار تورم مسکن عقب می بینند نیز شامل می شود. برای مثال، در حال حاضر خرید یک خانه در تورنتو به طور متوسط به بیش از 176 هزار دلار درآمد در سال نیاز دارد که خرید خانه را حتی برای کسانی که سالانه 150 هزار دلار درآمد کسب می کنند نیز کاری سخت و دشوار می کند.

گرایش جالب دیگری که تحلیل های موسسه Polly به آن دست یافته، نسبت مستقیم درآمد افراد با دغدغه داشتن درباره تغییرات آب و هوایی است. برای مثال، در بین کانادایی هایی که سالانه بیش از 200 هزار دلار درآمد دارند، تمایل بیشتری به سمت لیبرال ها دیده می شود، اما این تمایل نه از جهت ارزان شدن مهدکودک ها، بلکه به خاطر برنامه های لیبرال ها در مقابله با تغییرات آب و هوایی است. حالا کافی است به سراغ افراد با درآمد بین 40 هزار تا 60 هزار دلار بروید تا نگرانی از تغییرات اقلیمی از مرکز دغدغه ها خارج شود. برای این قشر بیشترین چیزی که این روزها از حزب لیبرال به چشم می آید، نه سیاست ها و برنامه های آنها، بلکه اعتراضات مکرر به جاستین ترودو در شهرهای مختلف انتاریو است.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست