اخباراخبار جهان

چرا ترودو نمایندگان لیبرال را از اظهارنظر درباره انتخابات آمریکا منع کرده است؟

 

 

اتاوا- به نقل از تورنتو استار: چندین وزیر کابینه کانادا اوایل ماه جاری با انتشار پیامی در توییتر از انتخاب کامالا هریس به عنوان معاون جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، حمایت کردند. 

اما هیچ چیز شبیه این قبل از ماه نوامبر تکرار نخواهد شد. 

دولت جاستین ترودو به دو دلیل عمده، موضع محتاطانه ای را اتخاذ کرده است.  

طبق گزارش ها ، ترودو به وزرای خود هشدار داده است كه از اظهارنظر درباره سیاست در آمریکا خودداری نمایند، و این شامل خودداری از تبریک خشک و خالی به کامالا هریس، نامزد سیاهپوست برای کسب مقام معاون رئیس جمهور نیز می شود. آخرین چیزی که ترودو به آن احتیاج دارد این است که ترامپ کانادا را به جانبداری از دموکرات ها متهم کند. 

 

 

دلیل دوم بیشتر داخلی و یکی دیگر از پیامدهای عمده تغییر در کابینه است. با جابجایی کریستیا فریلند به سمت وزیر دارایی، مسئولیت نظارت بر روابط کانادا و ایالات متحده، بین چندین وزیر تقسیم خواهد شد. 

در حالی که فریلند اداره امور مالی با همسایه جنوبی را به عهده گرفته است، دیگر امور مربوط به کانادا-آمریکا، توسط وزیر امور خارجه فرانسوا فیلیپ شامپاین، مری نگ وزیر تجارت و بیل بلر وزیر امنیت ملی اداره خواهد شد. 

پیش از ورود رسمی ترامپ به کاخ سفید در سال 2017، به کانادا در مورد دعواهای تجاری بزرگ و خطراتی که بخش های مهم اقتصاد کانادا، از جمله بخش اتومبیل سازی را تهدید می کند، هشدار داده شده بود. به همین دلیل در ژانویه 2017، فریلند از سمت وزیر تجارت به سمت وزیر امور خارجه ارتقاء یافت. طی دو سال بعد، ثابت شد که مسوولیت بسیار سنگینی به فریلند واگذار شده است، زیرا تهدیدها و تعرفه های ترامپ به سوی کانادا سرازیر شد. علیرغم همه تنش ها، توافقنامه تجاری جدید در سال 2018 به تصویب رسید و تابستان امسال اجرایی شد.

با اینکه بحران خاتمه نیافته است و تهدید ترامپ مبنی بر تعیین تعرفه گمرکی بر آلومینیوم وارداتی از کانادا عملی شده است، ولی از جنگ تجاری بزرگی که کانادا نگرانش بود، خبری نیست. 

واقعیت این است که طی چند ماه گذشته، فریلند تا حد زیاد از مسایل مربوط به روابط کانادا و آمریکا کنار کشیده بود. او پس از کسب مقام معاون نخست وزیر، بر روی روابط بین دولت های استانی و فدرال متمرکز شده بود. 

اینکه دولت ترودو از ریاست جمهوری بایدن استقبال می کند، یک راز نیست. اما هیچ یک از وزیران کابینه ترودو علنا درباره آن اظهار نظر نکرده و به نظر می رسد برخی از وزرا و نمایندگان لیبرال توییت های قبلی خود با موضوع وضعیت سیاسی در آمریکا را پاک کرده باشند. 

با حساس تر شدن وضعیت در آن سوی مرز جنوبی، دولت ترودو به این نتیجه رسیده است که بهترین کار دور ماندن از جدال ترامپ – بایدن می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست