اخباراخبار کانادا

چرا تبدیل درمانی همجنسگرایان همچنان در کانادا قانونی است؟

تورنتو- <تبدیل درمانی> یا Conversion Therapy، درمان روانی یا مشاوره روحی برای تغییر گرایش جنسی فرد از همجنسگرا یا دوجنس گرا به دگرجنس گرا است. از چنین درمان هایی به عنوان یک شکل از شبه علم انتقاد شده است. بسیاری از سازمان های علمی و دولتی در آمریکا و انگلستان در خصوص تبدیل درمانی ابراز نگرانی کرده و آن را مضر دانسته اند.

متاسفانه <تبدیل درمانی> در بسیاری از شهرهای عمده کانادا نیز انجام می شود. پیتر گاژدیکز 24 ساله بود که از سوی پزشکی در ویکتوریا – بریتیش کلمبیا به یک روانپزشک معرفی شد. گاژدیکز که نویسنده می باشد و در کتابش به نام The Inheritance of Shame (چاپ 2017) تجربه اش از <تبدیل درمانی> را شرح داده است، اندکی قبل از آن نزد خانواده به همجنسگرا بودن اعتراف کرده و از سوی آنها طرد شده بود. اندکی بعد پیتر خانواده و شهرش را به مقصد ونکوور ترک کرد تا مستقل باشد. اما پذیرفتن این واقعیت که از سوی خانواده طرد شده به اندازه نقل مکان به شهری دیگر آسان نبود و دچار افسردگی شد. سال 1989، یعنی سال اپیدمی ایدز در جهان بود. او که در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفته بود، از مشاوره با روانپزشک استقبال کرد. پیتر به خوبی اولین جلسه مشاوره با دکتر آلفونزو (نام مستعار) را به یاد دارد. مردی پنجاه و چند ساله  با موهای سفید و ریش بزی. پیتر به هیچ وجه اطلاع نداشت که فرایندی را آغاز کرده که 6 سال ادامه خواهد داشت. روانپزشک مدعی شد که آزار جنسی در کودکی سبب ایجاد شدن این ذهنیت اشتباه در پیتر شده که یک همجنسگراست. بنابراین هدف، زنده کردن دگرجنس گرا بودن در وجود پیتر می باشد. البته مشاوره درمانی با درمان دارویی نیز همراه بود. وقتی پس از 6 سال مشاوره و درمان دارویی، پیتر همچنان به مردان گرایش جنسی داشت، دکتر آلفونزو به شیوه درمانی فیزیکی و خشن روی آورد.

<تبدیل درمانی> از سال های 1980 و 1990، از سوی بسیاری از روانپزشکان و روان شناسان نفی شده است. انجمن روانپزشکان کانادا نیز رسما آن را نه تنها به دلیل فقدان اسناد و مدارک پزشکی برای اثبات موثر بودن بلکه به دلیل تاثیرات سوء روانی، رد کرده است. با اینکه پیتر گاژدیکز در سال 1995 مشاوره درمانی را متوقف کرد، اما دچار آسیب های روحی فراوان شد و برای تسکین ناراحتی اش به نویسندگی روی آورد.

در حال حاضر <تبدیل درمانی> تنها در سه استان کانادا ممنوع می باشد. این استان ها عبارتند از مانیتوبا، انتاریو و نووا اسکوشیا. هر چند ونکوور– بریتیش کلمبیا اولین شهر کانادا بود که <تبدیل درمانی> را ممنوع اعلام کرد. یکی از دلایل ممنوع نشدن آن در سراسر کشور این می باشد که سیاست های بهداشتی و درمانی توسط دولت های استانی تعیین می شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0