صفحه اصلی / اخبار / چرا برنامه تزریق رایگان واکسن <اچ پی وی>  شامل همه نوجوانان انتاریویی نمی شود؟

چرا برنامه تزریق رایگان واکسن <اچ پی وی>  شامل همه نوجوانان انتاریویی نمی شود؟

bahman-azimi-gif

تورنتو- وزارت بهداشت و درمان انتاریو، امسال نیز برای دومین سال متوالی دانش آموزان پسر و دختر کلاس ششم، را در برابر HPV یا عفونت ویروسی پاپیلومای انسانی واکسینه می کند. اما واکسیناسیون رایگان شامل همه نوجوانان پسر نمی شود.

کندی دینیک، مادر ساکن تورنتو، مجبور است برای واکسیناسیون دو پسر 14 و 17 ساله اش، مبلغ 1 هزار و 200 دلار بپردازد. زیرا آنها از نظر سنی در گروه واجدین شرایط دریافت رایگان واکسن قرار نمی گیرند.

با اینکه برنامه واکسیناسیون HPV، برای دانش آموزان دختر کلاس هشتم، از سال 2007 در انتاریو اجرا می شود، اما دولت انتاریو، سپتامبر سال گذشته، برنامه واکسیناسیون رایگان برای محافظت تعداد بیشتری نوجوانان در برابر این عفونت و سرطان های مرتبط با آن را به اجرا گذاشت، تا این واکسن در کنار دختران، به دانش آموزان پسر کلاس هفتم نیز تزریق شود. اما همانطور که گفته شد، فرزندان دینیک به دلیل بالا بودن سن شان، واجد شرایط واکسیناسیون رایگان نیستند.

سوفی هوانگ، از محققین مرکز سرطان پرینسس مارگارت تورنتو می گوید: واکسیناسیون پسرها مهم تر است. زیرا تاثیر واکسن HPV، بیش از 10 یا 20 سال و حتی برای تمام عمر باقی می ماند.

ویروس HPV، یک ویروس شایع است که از طریق تماس جنسی بین افراد منتشر می شود. واکسیناسیون نوجوانان دختر آنها را قبل از آغاز  فعالیت جنسی در برابر این ویروس مصون می کند. اما چند سالی است که واکسیناسیون نوجوانان پسر نیز توصیه می شود.

دکتر لیا اسمیت، متخصص اپیدمیولوژی از انجمن سرطان کانادا(CCS)  می گوید: ما شاهد افزایش موارد ابتلا به سرطان های دهان و گلو نزد مردان و زنان هستیم ولی ریسک ابتلا به آن نزد مردان بیشتر می باشد.

دکتر دیوید ویلیامز، مسوول ارشد بهداشتی و درمانی انتاریو معتقد است که توسعه واکسیناسیون رایگان در مدارس و لحاظ کردن دانش آموزان پسر در آن، مطابق با مستندات علمی و توصیه های کارشناسان می باشد.

دینیک با ابراز تاسف از اینکه فرزندانش فرصت دریافت رایگان واکسن را از دست دادند، پرداخت این وجه از جیب خود را ضروری می داند و می گوید: خوشبختانه ما از نظر مالی مشکلی نداریم. اما بسیاری از خانواده ها وسع آن را ندارند.

انجمن سرطان کانادا دریافت واکسن HPV را به نوجوانان پسر و دختر توصیه می کند. زیرا این واکسن می تواند جان آنها را در آینده از مرگ نجات بدهد. کارشناسان می گویند که HPV عامل ابتلا به حداقل 6 نوع سرطان مختلف می باشد که مردان و زنان را مبتلا می کند.

town-country-bmw3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *