اخباراملاک و مسکنمقالات

چرا باید یک وکیل املاک داشت؟ و اگر فروشنده ملک مقیم کانادا نباشد، چه خواهد شد؟

 

برای بیشتر کانادایی ها، خرید خانه بزرگ ترین سرمایه گذاری است که در تمام عمرشان انجام می دهند. در واقع خرید خانه نه تنها یک سرمایه گذاری بزرگ است بلکه گاهی اوقات می تواند کاری به شدت پیچیده باشد، چرا که لازم است همه اسناد و مدارک مرتب و اطلاعات تراکنش های مالی محافظت شده باشد. به همین خاطر، داشتن یک وکیل امور املاک که آشنا به پیچیدگی های معاملات ملکی است، به شما اطمینان خاطر خواهد داد همه چیز به سهولت و بدون بروز مشکلات حقوقی غیر منتظره، پیش خواهد رفت.

چه خریدار باشید و چه فروشنده، مبلغی که برای استخدام وکیل امور املاک صرف می کنید، پولی است که هدر نرفته است.

وکیل امور املاک چه خدماتی به شما ارائه می دهد؟

وکلای امور املاک خدمات بسیاری به موکلین خود ارائه می دهند که بعضی از آنها را در اینجا ذکر می کنیم:

  • بازبینی همه اسناد و مدارک از جمله قرارداد خرید در مورد معامله خانه و گواهی وضعیت در مورد معامله کاندو؛
  • اطمینان از عدم بدهی مالیاتی؛
  • اطمینان از آزاد بودن خانه از هر گونه دعاوی حقوقی و بانکی؛
  • تایید معتبر بودن سند؛
  • تعیین مالیات انتقال زمین در صورت انجام معامله.

برای روشن شدن مساله، در نظر بگیرید اگر در معامله ای فروشنده مقیم کانادا نباشد، چه خواهد شد؟

 

 

در صورتی که فروشنده مقیم کانادا نباشد، باید در هنگام انجام معامله به خریدار یا وکیل او گواهی موافقت (compliance certificate) ارائه بدهد که CRA آن را در قالب فرم T2062 که با نام s.116 یا گواهی تسویه (clearance certificate) نیز شناخته می شود، تنظیم کرده است.

فروشنده برای دریافت این فرم باید اطلاعات مربوط به فروش ملک را در اختیار CRA قرار بدهد. اگر فروشنده بتواند این گواهی را پیش از پایان معامله دریافت کند، آن را در زمان انجام معامله به خریدار یا وکیل او تحویل می دهد و معامله انجام می شود.

اما در صورتی که ملک بدهی مالیاتی سنگینی داشته باشد، ممکن است فروشنده تا زمان دریافت پول فروش خانه قادر به پرداخت مالیات نباشد. در چنین شرایطی، اداره CRA یک نامه مالیاتی برای وکیل یا حسابدار فروشنده ارسال می کند که در آن تصریح شده این اداره به محض دریافت مالیات عقب افتاده، گواهی موافقت را صادر خواهد کرد.

در عمل، معمولا بررسی پرونده و صدور نامه مالیات یا گواهی موافقت توسط CRA چند ماه طول می کشد و اگر فروشنده یا وکیل او به موقع نسبت به درخواست آن اقدام نکنند، در هنگام انجام معامله نه نامه مالیات و نه گواهی موافقت به دست آنها نخواهد رسید. در این صورت مسئولیت پرداخت مالیات به عهده خریدار قرار خواهد گرفت. و از آنجا که مبلغ دقیق مالیات هنوز مشخص نشده است، وکیل خریدار باید حداکثر مبلغی را که ممکن است به عنوان مالیات تعیین شود (در حال حاضر این مبلغ 25 درصد قیمت فروش است) به عنوان امانت از روی قیمت فروش نزد خود نگه دارد. زیرا در صورت عدم پرداخت مالیات از طرف فروشنده، این مسئولیت بر عهده خریدار قرار خواهد گرفت. سپس، هر زمان نامه مالیاتی صادر شد، وکیل خریدار مبلغ مالیات را از روی 25 درصد قیمت فروش که نزد خود نگه داشته پرداخت می کند و مابقی را به فروشنده مسترد می کند.

با این کار، خریدار وظیفه خود را که در فرم s.116 (5) قانون مالیات بر درآمد تصریح شده نیز به انجام رسانده است. و در نهایت گواهی موافقت را از CRA دریافت خواهد کرد.

شرایط نگه داشتن بخشی از مبلغ فروش توسط خریدار یا وکیل او باید در زمان انجام معامله در توافقنامه ای قید شده و مدت اعتبار آن بر حسب تعداد روز یا تا زمان دریافت نامه CRA و پرداخت مالیات، هر کدام زودتر فرا برسد، تصریح شود.

در صورتی که فروشنده نتواند گواهی موافقت یا نامه مالیات را در مدت زمان قید شده در توافقنامه ارائه دهد، وکیل خریدار طبق توافقنامه همه 25 درصدی را که از قیمت فروش پیش خود نگه داشته است، برای رفع مسئولیت از خریدار، به عنوان مالیات به اداره CRA پرداخت می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با ژاله قاضی، دفتر حقوقی آرتونیس به شماره 4164823464 تماس بگیرید. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست