اخباراخبار کانادا

چرا باید خطر شیوع سرخک را جدی بگیریم؟

اتاوا- طی هفته گذشته چندین مورد ابتلا به سرخک در مدارس ونکوور تایید شد. ایالت واشنگتن آمریکا نیز به دلیل شیوع سرخک و بیمار شدن 54 نفر تا 17 فوریه 2019، وضعیت اضطراری اعلام کرده است. طبق آمار منتشر شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، سرخک در سال 2018، هفتاد و دو نفر را در اروپا به کام مرگ فرو برد. کشور ماداگاسکار نیز با اپیدمی سرخک روبرو شده است. به گزارش مقامات بهداشتی فیلیپین، تا 18 فوریه 2019، شمار قربانیان سرخک در آن کشور به 136 نفر رسید. متاسفانه اکثر متوفیان کودک می باشند. 8 هزار و 400 نفر نیز دچار عوارض جدی بیماری شده اند. لازم به ذکر است که تا 16 فوریه سال جاری، 9 مورد ابتلا در ونکوور تایید شد.

سازمان بهداشت جهانی، جنبش ضد واکسیناسیون را جزو 10 تهدید جدی برای بشریت اعلام کرده است. با اینکه موارد ابتلا به سرخک در جهان 30 درصد افزایش پیدا کرده است، اما امتناع از واکسیناسیون تنها عامل گسترش بیماری نمی باشد. با اینکه موارد ابتلا به این بیماری در کانادا بسیار پایین است، اما پزشکان در مورد بازگشت آن به کشور هشدار می دهند. سرخک بیماری خطرناک و مرگباری است. اکثر افرادی که در دوران کودکی به این بیماری مبتلا می شوند، بهبودی کامل خود را باز می یابند. اما این شامل همه مبتلایان نمی شود. آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به سرخک در کانادا در اوایل سال های 1900 بسیار بالا بود. در سال 1926، هشتصد و نود و نه نفر جان خود را از دست دادند. در فاصله سال های 1969 تا 1979، پس از تایید شدن واکسن سرخک، 129 نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند. تا اوایل سال های 1980، نرخ مرگ و میر به 1 تا 3 مورد در سال کاهش یافت. خوشبختانه در حال حاضر هیچ مورد مرگ و میر ناشی از سرخک در کشور گزارش نشده است.

سرخک همچنان جان انسان ها را تهدید می کند. در سال 2017، حدود 110 هزار نفر در جهان به دلیل این بیماری فوت کردند. برآورد نرخ دقیق مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته نظیر کانادا دشوار می باشد، زیرا آمار ابتلا پایین می باشد، اما دکتر ناتاشا کراکرافت از آژانس سلامت عمومی انتاریو معتقد است که یک نفر از هر 3 هزار تا 5 هزار کودک مبتلا به این بیماری در کانادا جان خود را از دست خواهد داد. نسبت اعلام شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا به مراتب بالاتر می باشد. به پیش بینی کارشناسان آمریکایی یک تا دو نفر از هر 1 هزار کودک مبتلا به سرخک فوت خواهد کرد.

عوارض جدی ابتلا عبارتند از تورم مغزی منجر به مرگ یا آسیب دیدگی شدید مغزی و ذات الریه. عفونت گوش نیز می تواند سبب از دست رفتن شنوایی بشود. برای درمان سرخک دارو وجود ندارد و تنها واکسن می تواند از ابتلا پیشگیری نماید. بیماری سرخک فوق العاده مسری است که از طریق هوا منتقل می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0