مقالاتمقالات اجتماعی

چرا این نوجوان سوئدی تا این اندازه کانادایی ها را جذب می کند؟

میشل گسوب- بخش خبر سی بی سی

کارشناسان و نوجوانان: بالاتر قرار داشتن جایگاه دختر 16 ساله از اختلاف سیاسی،سبب غلبه بر غوغاها

تنها شمار اهالی ونکوور که در برابر گالری هنر این شهر برای همراهی با گرتا تانبرگ دختر 16 ساله سوئدی و کوشنده تغییرات اقلیمی گردهم آمده بودند، سر به 10 هزار تن زد. تعداد زیادی از این افراد را کودکان و نوجوانانی تشکیل می دادند، که پس از این گردهم در کنار وی در راهپیمایی مربوطه شرکت کردند و به سخنانش گوش دادند. کودکان و نوجوانانی که از او از جمله با ویژگی های دلیری و فوق العاده، یاد می کنند. 

گرتا تانبرگ با آرامش سخن می گوید، مستقیم سر اصل مطلب می رود و…  یادداشت/ پست هایش در رسانه های اجتماعی مجازی از جمله بازتاب دهنده فردی هستند، که با اینترنت مطرح می شود و آن را به آسانی در اختیار دارد. ولی به شکلی که رایج می باشد، بت جوانان نیست. البته پیش از او سرشناسان دیگری مانند لئوناردو دی کاپریو و مایلی سایرس از شهرت خود جهت بسیج کردن افراد کم سن و سال تر برای مسایل محیط زیستی استفاده کرده اند. اما به گفته گرگ گاراد استاد رشته محیط زیست و علوم انسانی دانشگاه بریتیش کلمبیا اینکه گرتا تانبرگ از جمله هیچ علاقه ای ندارد خود را بیش از آنچه که هست بنمایاند، کمک کرده صدایش فراتر از غوغاها در بین این گروه سنی طنین انداز شود. 

مستقیم و مصالحه ناپذیر

 

 

گرگ گاراد خاطرنشان می کند: گرچه گرتا تانبرگ مانند سیاستمداران و سرشناسان عالم سرگرمی سازی سخن نمی گوید، اما مثل قهرمان داستان کتاب هانس کریستین اندرسون مستقیم سر اصل مطلب می رود، و می گوید شاه برهنه است. به عبارت دیگر چنان رک، مستقیم و مصالحه ناپذیر است، که واقعا قدرتمند می باشد. 

بسیاری از هواداران او کم سن و سال تر از آنند، که بتوانند رأی بدهند. بااینهمه وی توانست در ماه سپتامبر و در بحبوحه مبارزات انتخاباتی در مونترال، 500 هزار معترض را به (راهپیمایی با حضور) خود جلب کند. وقتی خبرنگاران از او خواستند در مورد سیاست های خطوط لوله های نفتی کانادا اظهارنظر نماید، خطاب به خط مشی سازان گفت که به بهترین علم موجود گوش فرادهند. 

وی در آن روز در کنار ترودو که در همان راهپیمایی حضور داشت، قرار نگرفت. اما بعدا بی سر و صدا با او دیدار کرد. گرگ گاراد می گوید: از آنجا که وی بسیار قاطعانه استفاده از اصطلاحات سیاسی و بلاغت سیاسی در صحبت کردن را رد می نماید، ناخواسته به علم و لزوم پاسخگو بودن به علم توجه می کند. بنابراین به نظر من تمام تلاشش را برای جلوگیری از قطب بندی انجام می دهد. البته این به معنای کارا بودن روشش نیست. اما فکر می کنم کاری است که می کوشد، انجام دهد.

فرد مناسب در زمان مناسب

کترین هریسون استاد رشته علوم سیاسی دانشگاه بریتیش کلمبیا بر این باورمی باشد، که ظهور گرتا تانبرگ به عنوان کوشنده محیط زیست سرشناس در دنیا، به سبب قرار گرفتن وی در این برهه از تاریخ است. کمااینکه می افزاید: او فرد مناسب در زمان مناسب می باشد. زمانی که جامعه در سطحی گسترده و کودکان، نوجوانان وجوانان، آماده اند. زیرا به شکلی فزاینده ترسیده اند، نگرانند، و آمادگی دارند در خیابان ها راهپیمایی کنند. آنها در مدارس درباره تغییرات اقلیمی می آموزند، و نمی فهمند چرا بزرگسالان (برای این معضل) کاری انجام نمی دهند؟ وی در واقع سازمان دهنده سطحی از این نگرانی و ترس است، که آماده انفجار می باشد. 

البته اینگونه نیست، که همه کانادایی ها با گرتا تانبرگ همدیدگاه باشند. کمااینکه راهپیمایی اش در ادمنتون با معترضانی روبرو شد که از جمله با گفتن اینکه اینجا کشوری نفت خیز است، با دیدگاه او مخالفت کردند. بااینهمه به گفته کترین هریسون حضورش در آلبرتا سبب شد، کوشندگان تغییرات اقلیمی این استان آزادانه تر حرف بزنند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!