Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / چرا آموزش زبان مادری به فرزندان مهاجران لازم است؟

چرا آموزش زبان مادری به فرزندان مهاجران لازم است؟

لوئیس وولانته، دان ای کینگر و دکتر ملیسا سیگل- نویسندگان و کارشناسان مهاجرت

آموزش زبان مادری به فرزندان مهاجران تا چه اندازه اهمیت دارد؟

اینکه انسان حتما بتواند به زبان مادری گفت و گو کند، تا چه اندازه اهمیت دارد؟ آیا پس از مهاجرت به کانادا به زبان مادری سخن بگوییم، یا نگوییم؟… اینگونه پرسش ها در بین خانواده های مهاجر، معمولا از اساسی ترین ها در نوع خود هستند. البته هیچ کس نمی تواند، به آنها پاسخ قاطع بدهد. اما چهار دلیلی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، می توانند مدنظر قرار بگیرند.

1- زبان و فرهنگ در هم تنیده شده اند

زبان ابزاری مهم است، که معمولا فرهنگ و ارزش های خانواده توسط آن به یکدیگر انتقال داده می شود. بنابراین آموختن هر زبانی به کودکان کمک می کند، در مورد فرهنگ مربوطه نیز یاد بگیرند. همچنین به آنان یاری می رساند، که ارزش فرهنگ های گوناگون را بفهمند، و به آنها احترام بگذارند. همین امر در مورد زبان مادری نیز، مصداق دارد.

2- زبان می تواند سبب تقویت پیوندهای خانوادگی شود

اینکه نوه ای بتواند با زبان مادری با مادربزرگ و پدربزرگ خود و همچنین اعضای خانواده درجه دوم و سومش تماس کلامی برقرار کند، می تواند سبب نزدیکی اعضای خانواده شود.

3- مزیت های مثبت دانشی و آموزشی زبان

پژوهش ها نشانگر آنند که آموختن یک زبان دوم می تواند، در دوران درس خواندن به کودکان کمک کند، تا سطح دانش خود را بیشتر و آسان تر افزایش بدهند. همچنین به قدرت بیشتر ذهن در شکل دهی و گسترش مفاهیم یاری می رساند.

4- دانستن زبان دوم داشته ای ارزشمند به شمار می رود

اینکه انسان بتواند در زندگی روزمره یا محل کار با بیش از یک زبان با دیگران ارتباط برقرار کند، یک مهارت ارتباطی بسیار عالی محسوب می شود. همچنین فواید مادی و اقتصادی هم دارد. زیرا هر چه شمار زبان هایی که انسان بلد باشد بیشتر باشد، شانس یافتن کار هم برایش افزایش پیدا می کند.

 

چگونه می توان در خانه زبان مادری را حفظ کرد؟

کودکان به سرعت چیزهای نوین را یاد می گیرند. به همین سبب می توانند، همزمان چند زبان را هم بیاموزند. برای یاد دادن زبان مادری به آنان، تا جایی که امکان دارد، این کار را از دوران خردسالی شان آغاز کنید. برای موفقیت در چنین آموزشی، راهکارهای زیر موثرند:

  • در زندگی روزمره با فرزندان با زبان مادری سخن بگویید، و از آنها بخواهید با همین زبان پاسخ تان را بدهند.
  • برای فرزند خویش الگو باشید، و نشان بدهید به تکلم به زبان مادری افتخار می کنید. همزمان احراز اطمینان نمایید که هر دو طرف می توانید، کاملا با زبان انگلیسی یا فرانسه (بسته به استان محل سکونت) با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. سرود/ آواز خواندن دسته جمعی و یا مطالعه کتاب در کنار یکدیگر به زبان مادری، در این پیوند تاثیر فراوانی دارند.
  • با بردن فرزندان تان به جاهایی که افراد در آنها به زبان مادری خانواده گویش می کنند، آنها را در معرض یادگیری غیرمستقیم این زبان قرار بدهید. در صورت امکان هر از گاهی فرزندان تان را به زادگاه تان ببرید، تا در زبان و فرهنگ مادری غوطه ور شوند.
  • مرتب به سراغ مدارسی بروید، که به زبان مادری تان هم کلاس دایر می کنند. اینگونه مدارس معمولا برنامه هایی دارند، که برای یادگیری این زبان ها بسیار کارا هستند.
  • با خانواده های همزبان خودتان که آنها هم فرزند دارند، روزهای بازی تعیین کنید. در این روزها در خانه یکی از خانواده ها و یا پارکی جمع شوید، و کودکان را تشویق کنید وقتی با هم تنها هستند، از طریق زبان مادری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اما زمانی که در مدرسه به سر می برند و همکلاسی هایشان هم حضور دارند، به زبان انگلیسی/ فرانسه با آنها حرف بزنند.
  • از طریق خواندن، گوش کردن و تماشای کتاب، سی دی، و دی وی دی به زبان های گوناگون، روند یادگیری را برای فرزندان تان لذت بخش کنید.
  • به سراغ اینترنت بروید، و برای منظور خود از منابع موجود در آن بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *