مقالاتمقالات اجتماعی

چرا آزمایش اختلال حواس ناشی از مصرف ماری جوانا بسیار چالش برانگیز است؟

جانیتا کان- نشریه عصر بیداری

سال گذشته یک راننده وانت 20 ساله با عبور از خطوط زرد ممتد وسط خیابان وارد سمت دیگر شد، که رانندگان جهت مخالف در آن در رفت و آمد بودند. این کار به تصادف وانت با اتوبوسی حامل 13 سرنشین منجر گردید. تصادفی که در آن همه سرنشینان اتوبوس به جز یک تن از آنان کشته شدند. راننده وانت و آن یک سرنشین هم زخم های شدید برداشتند، و آسیب های فراوان دیدند. تحقیقات هیئت ملی ایمنی ترابری آمریکا در این مورد نشان داد، که این راننده به سبب اختلال حواس ناشی از مصرف ماری جوانا و موادمخدر با تجویز و نسخه پزشک، کنترل وانت را از دست داده بود.

آن تصادف تنها رخداد از این دست به شمار نمی رود. کمااینکه گزارشی که اخیرا منتشر شد نشان می دهد که میزان تصادف در هر یک میلیون اتومبیل ثبت شده بین سال های 2012 تا 2016 در ایالت هایی به ویژه کلرادو، اورگان و واشنگتن، که مصرف تفریحی ماری جوانا در آنها قانونی است، در مقایسه با ایالت های مجاور خود که چنین قانونی در آنها وجود ندارد، 5.2 درصد بیشتر بود.

به موازات افزایش قانونی شدن ماری جوانا در مناطق بیشتر، انتظار می رود رانندگی توأم با اختلال حواس ناشی از مصرف آن هم افزایش یابد. زیرا تاکنون تنها 9 ایالت و همچنین ناحیه کلمبیا مصرف تفریحی ماری جوانا را قانونی کرده اند. البته در این ایالات و 22 ایالت دیگر استفاده پزشکی از این ماده  قانونی است. احتمال دارد، ایالت های بیشتری به این روند بپیوندند.

همچنان مبهم باقی ماندن علم در پیوند با اختلال حواس ناشی از مصرف ماری جوانا

در حال حاضر هیچ آزمایش تایید شده ای برای تعیین اینکه آیا راننده اختلال حواس ناشی از مصرف ماری جوانا دارد؟، میزان این اختلال چقدر است؟، و یا اینکه چه ماده مخدر یا دارویی بر مغز راننده تاثیر گذاشته؟، موجود نیست. کمااینکه به گفته دکتر ریچارد پله آس سم شناس ارشد مرکز مشاوره و پژوهش دولتی موسوم به اینترتاکس، واکنش بدن هر یک از مردم به ماری جوانا منحصر به فرد می باشد. به همین سبب و شماری از دلایل دیگر، آزمایش اختلال حواس ناشی از مصرف این ماده مانند خون و ادرار در کنار خیابان ها، بسیار چالش برانگیز است. در عین حال آزمایش خون، تهاجمی، ناراحت کننده و زمانبر، می باشد. فراتر اینکه بنا بر اظهارات این پزشک متخصص پژوهشی نشان داده که بین میزان ماری جوانا در خون و آنچه در مغز می گذرد، ارتباط اندکی وجود دارد.

غربالگری برای تعیین اختلال حواس ناشی از مصرف ماری جوانا

با توجه به نبود آزمایشی که مانند تعیین میزان نوشیدن مشروبات الکلی دقیق باشد، و نبود استاندارد برای سنجه های تعیین اختلال حواس ناشی از مصرف ماری جوانا، ماموران پلیس برای شناسایی رانندگان حواس پرت تنها می توانند بر روش های غربالگری و نمودارهای رفتاری اتکاء داشته باشند. کمااینکه سخنگوی نهاد گشت زنی در بزرگراه های کالیفرنیا در ای- میل خود به نشریه ما خاطرنشان کرده، برخی از نمودارهای رفتاری شامل مواردی مانند رانندگی نامناسب، نشانه های رانندگی توأم با حواس پرتی، و نتایج ضعیف در آزمایش میدانی هوشیاری، هستند.

از دیگر سو اگر پلیسی مظنون شود که امکان دارد یک راننده زیر تاثیر موادمخدر است، می تواند از ارزیاب تشخیص این مواد کمک بگیرد. این ارزیاب ها پلیس هایی می باشند، که درباره مواد مورد اشاره آموزش های پیشرفته دیده اند. آنها پس از دریافت درخواست کمک، در کلانتری ها از مظنونین آزمایش های بیشتری مانند گرفتن فشار خون، نبض و چشم در زیر شرایط نوری گوناگون، انجام می دهند. همچنین می توانند، خواستار انجام آزمایش خون شوند. نتایج این آزمایش ها به عنوان مدرک به دفتر مجری مربوطه ارائه می گردند.

آیا از ایجاد و گسترش آزمایشی کارا و مناسب، فاصله زیادی داریم؟

دانشمندان در تلاشند، آزمایشی قابل تکرار و اتکاء برای استفاده در کنار نمودارهای رفتاری ایجاد کنند. نمودارهایی که می توانند، تحت تاثیر اشتباهات انسانی باشند.

برخی از شرکت ها هم در جستجوی روش های دیگری در کنار آزمایش های خون، ادرار و بزاق، هستند. کمااینکه آزمایشگاه هاند در بیانیه ای از نخستین ابزار در پیوند با تنفس مظنونان استفاده از ماری جوانا خبر داده است. سخنگوی این آزمایشگاه در ای-میل خود به نشریه ما از جمله خاطرنشان کرده نفس تنها وابسته بدن انسان است، که تنها چند ساعت پس از مصرف ماری جوانا مواد حاصل از آن در بدن را نشان می دهد. به همین سبب برای منظور مربوطه مناسب ترین سنجه می باشد. اما به گفته دکتر پله آس در حال حاضر هنوز هیچ ارتباط استاندارد و یا قابل پذیرشی بین نفس افراد، و دود کردن یا خوردن ماری جوانا وجود ندارد.

بنابراین در برهه قانونی شدن این ماده نیازمند آزمایش ها و استانداردهای قابل اتکاء بیشتری برای اندازه گیری اختلال حواس ناشی از مصرف آن هستیم، تا بتوانیم تلفات مربوطه را کاهش دهیم، و از امنیت بیشتر خیابان ها و جاده ها احراز اطمینان کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان