مقالاتمقالات اجتماعی

چرا آب بطری‌شده بزرگترین کلاهبرداری قرن حاضر است؟

هیچ چیز، جای حس نوشیدن یک جرعه آب خالص و سرد را نمی‌گیرد، اما در حالی که بسیاری از آمریکایی‌ها این حس را از نوشیدن آب لوله‌کشی می گیرند، بقیه آب‌های بطری‌شده را خریداری می‌کنند که در سال، هزینه‌ای برابر 100 میلیارد دلار بر مصرف کننده تحمیل می‌کند.
آنطور که FoodandWaterWatch گزارش داده، قیمت میانگین یک گالن چهار و نیم لیتری آب در آمریکا، 9 دلار و 50 سنت است. این قیمت، سه برابر گران تر از قیمت میانگین همان میزان شیر، و تقریبا چهار برابر گران تر از قیمت میانگین همان میزان بنزین عادی است. آب بطری‌‌شده، همچنین تقریبا 2000 برابر گران تر از آب لوله‌کشی شهری است که هر گالن چهار و نیم لیتری آن، کمی کمتر از یک سنت تمام می‌شود.
بسیاری از مردم گمان می کنند که فواید جسمی و درمانی آب ‌بطری‌شده، قیمت بالاتر روی برچسب قیمت آن را توجیه می‌کند؛ اما در بسیاری از موارد، حقیقت جز این است. امسال، روز جهانی آب، به بیست و دوم مارچ افتاد. این روزی است که قرار است توجه جهانی را، به دشواری‌های دسترسی به آب تمیز در سراسر دنیا، جلب کند. در حال حاضر، 780 میلیون نفر از مردم کره زمین، به منبع آب تصفیه‌شده دسترسی ندارند.
برای بیشتر آمریکایی‌ها آب لوله‌کشی و آب بطری‌شده، از نظر سالم بودن و کیفیت، برابری می‌کند. این در حالی است که آب لوله‌کشی می‌تواند سالم تر از آب‌های بطری‌شده باشد، چرا که تعداد دفعات بیشتری مورد آزمایش قرار می‌گیرد. افزون بر این، احتمال آلودگی آب‌ بطری به ذرات پلاستیکی، از آب شهری بیشتر است.
آقای پیتر گلیک، یک دانشمند محیط زیستی در آمریکا و موسس بنیاد Pacific Institute می‌گوید: این اشتباه است که گمان کنیم آب ‌بطری‌شده، به شکلی، تمیزتر و سالم‌تر از آب لوله‌کشی شهری آمریکا است. او البته اشاره می‌کند که استثنائاتی مانند ماجرای آلودگی آب شهر فلینت ایالت میشگان، نیز وجود دارند، که آب شهری مورد آزمایشات کامل انجام نگرفته است.
دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد مردم نباید پول شان را برای آ‌ب بطری‌شده هدر دهند. در اینجا به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم:
* پژوهش‌های اخیر، نشان می دهد که برای بسیاری از آمریکایی‌ها، کیفیت آب بطری‌شده، پایین‌تر از آب لوله کشی گزارش شده است.
* برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که، دست کم نیمی از کل آب‌های بطری‌شده‌ آمریکا – که به نام آب معدنی به فروش می‌رسیدند– از آب لوله‌کشی شهری تهیه شده بودند. در سال 2007، کمپانی Pepsi مالک برند آب Aquafina و کمپانی Nestle مالک برند آب Pure Life، مجبور شدند برچسب محصولات خود را تغییر دهند، تا از اتهامات در این مورد در امان بمانند.
* آب بطری‌شده، در مورد قوانین توزیع و آزمایشات بهداشتی و کیفی، در جایگاه پایین‌تری از آب شهری قرار دارد. آقای گلیک می‌گوید که حتی در مورد استثنائاتی همچون شهر فلینت، هنگامی که آب شهری مشکلاتی دارد، هدف باید سرمایه‌گذاری در آن زمینه و رفع مشکل باشد، نه افزایش خرید آب بطری‌شده.
* برخی از چشمه‌های خصوصی، که برای مصرف خانگی و یا پر کردن بطری‌های آب مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند آلودگی‌های بسیار خطرناکی داشته باشند. گزارشی پژوهشی در سال 2011 نشان داد که 13 درصد از این چشمه‌های خصوصی که توسط زمین‌شناسان مورد بررسی قرار گرفتند، دارای عناصری مانند آرسنیک و یا ماده‌ رادیواکتیو اورانیوم، در سطوحی بالاتر از میزان مجاز بودند.
* در حالی که بسیاری از مصرف‌کنندگان آب‌های بطری‌شده، از طعم بهتر این آب‌ها نسبت به آب شهری؛ به عنوان دلیل خریدن آب‌ بطری‌شده یاد می‌کنند، تحقیقات نشان می‌دهد که این موضوع حقیقت ندارد. در پژوهشی که اخیرا در دانشگاه بوستون انجام گرفت، شرکت کنندگان با استفاده از چشم‌بند، به چشیدن طعم آب پرداختند. در این پژوهش، تنها یک سوم شرکت‌کنندگان توانستند آب شهری و آب معدنی (بطری‌شده) را به درستی از هم تشخیص دهند.
* و در پایان اینکه، بر خلاف تصور آمریکایی‌ها در مورد سرنوشت بطری‌های آب، آمارهای دولتی نشان می‌دهد که از هر شش بطری آب مصرف شده، تنها یک عدد بازیافت شده و به چرخه‌ مصرف بازمی‌گردد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0