مقالاتمقالات اقتصادی

چالش های پیش رو برای بازگشایی انتاریو و کنترل ویروس از نگاه کارشناسان

به گزارش گلوب اند میل، کارشناسان هشدار داده اند برنامه های داگ فورد، نخست وزیر انتاریو، برای بازگشایی بخش هایی از فعالیت های اقتصادی استان، از تلاش های دولت او برای افزایش انجام تست گرفته تا ظرفیت ردیابی مبتلایان احتمالی، می تواند با مشکل مواجه شود. 

انجام گسترده تست و ردیابی مبتلایان در برخی نقاط مانند کره جنوبی برای آغاز روند بازگشایی، در عین قرنطینه مبتلایان جدید و تحت کنترل نگه داشتن شیوع، موثر واقع شد.

اما انتاریو هنوز برای رسیدن به ظرفیت آزمایشگاهی خود که انجام 19 هزار تست در روز است دست و پا می زند و تلاش برای ردیابی مبتلایان احتمالی هم بسیار کمتر از چیزی است که کارشناسان برای خروج مردم از خانه نشینی لازم می دانند.

دکتر لورا لاپوینت شاو، دانشمند و پزشک بیمارستان عمومی تورنتو، می گوید: اگر انجام تست را گسترده تر کنیم، همزمان باید توان افزایش ردیابی را نیز داشته باشیم. برای اینکه بتوانیم از این دوره فاصله گذاری خارج شویم، هنوز به گستردگی لازم در هیچ یک از این دو زمینه نرسیده ایم. 

هدف گذاری دولت انتاریو بر این مبناست که هر مرکز بهداشتی بتواند 90 درصد افراد مرتبط با کسانی که نتیجه تست آنها مثبت می شود را ظرف یک روز ردیابی کند. به گفته تراویس کان، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت، تا کنون این ظرفیت به 70 درصد رسیده است. او گفت هیچ یک از 34 مرکز بهداشت و سلامت استان از این میزان پایین تر نیامده اند و ابراز امیدواری کرد در روزهای آینده ظرفیت ردیابی افزایش پیدا کند. 

 

 

مرکز سلامت عمومی تورنتو که در کل انتاریو بیشترین میزان مراجعه بیماران کووید-19 را به خود اختصاص داده، اعلام کرد ظرف 24 ساعت با حداقل 70 درصد افراد مرتبط با مبتلایان شناسایی شده جدید تماس گرفته شده است. 

این واحد بهداشتی با شناسایی بیش از 200 مورد ابتلای جدید در روز، 500 نفر از کارکنان خود را برای ردیابی افراد مرتبط با مبتلایان و تماس با آنها مامور کرده است. همچنین 45 دانشجوی رشته پزشکی نیز به صورت داوطلبانه در این کار مشارکت می کنند. مرکز سلامت عمومی تورنتو اعلام کرده است برای انجام ردیابی، باید به ازای هر فرد مبتلا یک کارمند به طور تمام وقت برای شناسایی اطرافیان او اختصاص داده شود. این مرکز قصد دارد تا 18 ماه می خود را به ظرفیت تعیین شده از سوی دولت استانی برساند.

مرکز سلامت پیل، که از حیث تعداد مبتلایان مراجعه کننده در رده دوم استان و بعد از تورنتو قرار دارد، موفق به شناسایی 90 درصد افراد مرتبط با مبتلایان شناسایی شده ظرف 24 تا 48 ساعت از هنگام دریافت نتیجه آزمایش آنها شده است، اما این مرکز در تلاش است از هدفی که دولت استانی تعیین کرده نیز جلوتر برود.

دن فلاهرتی، سخنگوی مرکز سلامت میدلسکس- لندن گفت این مرکز موفق شده ظرف 24 ساعت با اکثر افراد مرتبط در معرض خطر، مانند اهالی خانواده و همکاران مبتلایان شناسایی شده تماس بگیرد، اما در برخی موارد که اطلاعات کافی از بیمار در دست نیست، پیدا کردن اطرافیان کار دشوار و پر چالشی است.

مرکز سلامت همیلتون نیز اعلام کرد به ظرفیت شناسایی 90 درصد افراد مرتبط با فرد مبتلا در 24 ساعت دست پیدا کرده است.

یان جمیل، افسر سلامت منطقه نورت وسترن نیز اعلام کرد این مرکز به ظرفیت 100 درصد رسیده است. زیرا در این منطقه، که 13 شهرداری را در خود جای داده است، تنها 16 مورد ابتلا شناسایی شده که منشاء همگی نیز مشخص است. مبتلایان در این منطقه یا از سفر خارج از کانادا بازگشته و یا با یک فرد آلوده در تماس بوده اند.

با اینهمه، اندرو موریس از شبکه سلامت دانشگاه در تورنتو معتقد است در حال حاضر که مردم از خانه هایشان بیرون نمی روند، این کار چندان سخت نیست. اما وقتی همه از خانه خارج شوند چه می شود؟ برای مثال می توان از همه پرسید آیا در گاردن سنتر بوده اند یا نه؟ شرایط ردیابی بعد از بازگشایی به طور کل با وضعیت موجود متفاوت خواهد بود.

و تازه اگر قرار باشد انجام تست افزایش پیدا کند، مشکل ردیابی افراد مرتبط با مبتلایان هم دوچندان خواهد شد.

یکی از راهبردهای فعلی به کارگیری تکنولوژی است. استان آلبرتا اپلیکیشنی را برای نصب روی گوشی تلفن همراه معرفی کرده که امیدوار است برای کمک به ردیابی موثر واقع شود. خانم الیوت، وزیر بهداشت انتاریو، گفته این استان نیز به دنبال راه حل های مشابهی است. 

اما یکی دیگر از چالش های موجود این است که آیا همه افراد مبتلا، به مراکز انجام تست مراجعه می کنند؟ هنوز بسیاری از این مراکز به مردم توصیه می کنند صرفا به خاطر داشتن بعضی از علائم برای انجام تست مراجعه نکنند.

دکتر لاپوینت-شاو معتقد است با افزایش تست و ردیابی، مهم است که ببینیم چند درصد از مبتلایان جدید پیش تر به عنوان افراد مرتبط با مبتلایان قبلی شناسایی شده و در رادار مراکز بهداشت و سلامت قرار دارند. در حال حاضر، 22 درصد کل موارد ابتلا در انتاریو در این دسته قرار می گیرند، و منشاء ابتلای 70 درصد، تحت عنوان سرایت اجتماعی، نامشخص است.

دکتر لاپوینت-شاو می گوید: اگر بخش عمده مبتلایان جدید در گروه افراد مرتبط با مبتلایان قبلی قرار بگیرند، به این معناست که ما بر اوضاع مسلط شده ایم و می دانیم ویروس کجا منتشر می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!