مقالاتمقالات اقتصادی

چالش های پیش روی اقتصاد کانادا طی ده سال آینده

 

به گزارش هافینگتون پست، اقتصاد کانادا در 10 سال آینده با نرخ کمتری رشد خواهد کرد زیرا میزان بالای بدهی خانواده ها و مشاغل در راه بازسازی اقتصاد کشور مانند ترمز عمل خواهد کرد. بر اساس گزارش موسسه کاپیتال اکونومیکز بریتانیا، اقتصاد کانادا در پایان سال جاری 6.3 درصد کوچک تر از قبل از پاندمی خواهد شد که البته بخش بزرگی از آن- و نه همه آن- در سال آینده قابل جبران است.

همچنین طبق گزارش این موسسه، به رغم بازگشت افراد به مشاغل خود در استان های مختلف کانادا، در پایان سال 2020، 6.2 درصد از تعداد مشاغل فعال در کشور کاسته شده است.

اداره آمار کانادا نیز اعلام کرد با بازگشایی اقتصادی استان ها، در ماه ژوئن، 935 هزار شغل ایجاد شد، اما همچنان 3.1 میلیون کانادایی تحت تاثیر تعطیلی های ناشی از پاندمی به سر می برند. این تعداد شامل افرادی می شود که یا شغل خود را از دست داده اند، یا در مرخصی اجباری هستند و یا ساعت های کاری شان کم شده است.

استفان براون از موسسه کاپیتال اکونومیکز تخمین می زند ایجاد دوباره تعداد مشاغلی که پیش از پاندمی در کانادا وجود داشت تا سال 2022 به طول بیانجامد. از طرفی، بازسازی اقتصادی کانادا با توجه به میزان بالای بدهی خانواده ها و مشاغل به کندی پیش خواهد رفت. براون می نویسد: بدهی سنگین بخش خصوصی (مشاغل و مصرف کنندگان) رشد تولید کانادا را در دهه پیش رو در مقایسه با آمریکا کند خواهد کرد.

براون پیش بینی می کند اقتصاد کانادا در 10 سال آینده به طور متوسط سالانه 1.5 درصد رشد داشته باشد. این در حالی است که رشد اقتصادی این کشور در سال های اخیر 1.8 درصد بوده است. براون می گوید به احتمال زیاد پس از سال 2030 سرعت رشد اقتصاد کانادا به روال قبل باز می گردد. همچنین، به گفته براون، انتظار می رود دولت کانادا در سال های آینده نیز با کسری بودجه مواجه باشد که البته به مراتب کمتر از کسری بودجه سال جاری خواهد بود.

 

 

بر طبق پیش بینی مالی به روز رسانی شده دولت، انتظار می رود در سال مالی جاری دولت 343.2 میلیارد دلار، معادل 16 درصد بازدهی اقتصادی کانادا، کسری بودجه داشته باشد. براون می گوید احتمالا کانادا سال آینده نیز کسری بودجه قابل توجهی را معادل 7 درصد بازدهی اقتصادی کشور تجربه کند.

به نظر براون کانادا در بخش تجارت نیز با پیشی گرفتن واردات بر صادرات دچار افت خواهد شد. در حالی که مصرف کنندگان کانادایی به زندگی عادی خود باز می گردند و نیازهای وارداتی آنها به قوت خود باقیست، تقاضا برای صادرات کانادا- از جمله در حوزه انرژی- کاهش یافته است. در نتیجه، به گفته براون، تجارت خالص از رشد اقتصادی سال جاری و سال آینده کم می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید