املاک و مسکنمقالات

چالش های مستاجران در دوران پاندمی: مالکان سنگدل و دادگاه های آنلاین

 

 

مستاجران یکی یکی در جلسات مجازی دادگاه ها توضیح می دهند که چگونه کووید-19 بر زندگی و شرایط اقتصادی آنها در سال گذشته سایه انداخته بود. 

یک مادر اهل تورنتو گفت بعد از اینکه کارش را در رستوران از دست داده است، حتی برای پرداخت قبض هایش دچار مشکل شده است. و یک مرد اهل همیلتون هم که از کار خود تعدیل شده، و اجاره هایش عقب افتاده بود، گفت هر روز با صاحبخانه در تماس است تا شرایط اقتصادی خود را برایش توضیح بدهد. او به بورد مالکان و مستاجران گفت: مشکل فعلی همه مستاجران کووید-19 است. 

در چند هفته گذشته موارد مشابه بسیاری به وکلای انتاریو مراجعه کرده اند که می گویند برداشتن ممنوعیت صدور حکم تخلیه، همزمان با موج دوم پاندمی، موجب برگزاری آنلاین دادگاه ها شده که کار را برای مستاجران سخت تر کرده است.

کن هیل، از مرکز حمایت از مستاجران انتاریو گفت: مالکان هیچ عطوفتی نشان نمی دهند. آنها به مستاجران می گویند یا همین حالا اجاره عقب افتاده شان را بپردازند یا خانه را تخلیه کنند.

 

 

او افزود: خیلی غیر منطقی است که افراد را در دوران یک بحران سلامت عظیم و در شرایطی که ناخواسته شغل و درآمد خود را از دست داده اند، از خانه شان بیرون کنیم.

هیل در مصاحبه اخیر خود با نشنال پست گفت: از دست دادن خانه و مورد رفتار غیر منصفانه قرار گرفتن در شرایط عادی هم خیلی سخت است. اما در وضعیت کنونی می تواند مساله مرگ و زندگی باشد.

هرچند صدور حکم تخلیه تا پایان تابستان سال جاری ممنوع شده بود، در حال حاضر بورد مالکان و مستاجران با حجم زیادی از شکایت های مربوط به پیش از پاندمی و همچنین شکایت هایی که پس از برداشته شدن ممنوعیت تخلیه، به صورت روزافزون به دست آنها می رسد، مواجه هستند.

آمار این بورد نشان می دهد فقط در ماه نوامبر بیش از 7 هزار دادگاه برگزار شد که 96 درصد آنها را شکایت مالکان علیه مستاجران تشکیل می داد. تا 14 دسامبر، نیز 4597 دادگاه دیگر برگزار شد. 

به گفته هیل، برگزاری این دادگاه ها به صورت آنلاین شرایط را برای توضیح وضعیت توسط مستاجر، یا دسترسی آنها را به مشاوره حقوقی دشوارتر کرده است.   

هیل گفت: اکنون حتی وکلا برای شنیده شدن صدای خود در فضای شلوغ و بی نظم دادگاه های مجازی دچار مشکل هستند.

هیل همچنین با اشاره به تغییرات قانونی اخیر، افزود: تغییراتی که در بند 184 قانون ایجاد گردید و در تابستان تصویب شد، نیز به منشاء دیگری برای نگرانی از وضعیت مستاجران تبدیل شده است. بر طبق این قانون، مالکان می توانند بدون حضور در برابر بورد مالکان و مستاجران، شیوه ای را برای جبران اجاره های عقب افتاده به مستاجر پیشنهاد کرده و توافقنامه ای را امضا کنند؛ اما این نوع توافق ها فضا را برای متعهد شدن به شروط نامعقول بدون در نظر گرفتن حقوق مستاجر، باز می گذارد. تعدادی از وکلای انتاریو در ماه اکتبر طی نامه ای از اداره دادگاه ها خواستند صدور حکم تخلیه در دوران پاندمی را بر اساس چارچوب هایی انجام دهد که موجب به خطر افتادن سلامت افراد یا تحمیل فشارهای مالی شدید به خانواده ها نشود. اما تا نیمه دسامبر پاسخی دریافت نکرده بودند. 

دولت محافظه کار پیشرو در انتاریو هنوز برای متوقف کردن سیل حکم های تخلیه ای که در ماه دسامبر صادر شده است قدمی بر نداشته و این در حالی است که با پایان سال، همه جلسات شورای قانونگذاری تا فوریه به تعویق خواهد افتاد.

سوزی موریسون، نماینده نیودموکرات، که این طرح را ارائه کرده بود، گفت دادگاه های آنلاین برای کسانی که دچار مشکل بینایی هستند، یا صرفا به اینترنت مناسب دسترسی ندارند یک چالش بزرگ است.

موریسون در گفتگوی تلفنی با نشنال پست افزود: من احساس می کنم آنچه در حال وقوع است نمونه هایی از تخلف از حقوق بشر است.

اخیرا دفتر فورد اعلام کرد برای کمک به مردم انتاریو در این زمینه اقدام خواهد کرد و اداره دادگاه های انتاریو نیز گفت درخواست برگزاری حضوری دادگاه مورد به مورد بررسی خواهد شد. اما تا نیمه دسامبر هیچ یک از موارد درخواست برگزاری حضوری دادگاه توسط این اداره پذیرفته نشده بود.

کارشناسان معتقدند پاندمی مشکلاتی را که سال هاست مستاجران با آن دست به گریبان هستند آشکارتر کرده و و مستاجران را  نسبت به تشکیل گروه های سازمان یافته ترغیب کرده است.

برایان دوهرتی، یکی از افرادی است که در شکل دادن این گروه ها نقش داشته است. او می گوید گروهی که او نمایندگی می کند خواستار بخشودگی اجاره ها یا معرفی یک برنامه حمایتی برای پرداخت اجاره ها است، چرا که ممنوع کردن صدور حکم تخلیه به طور موقت، فقط باعث به تعویق افتادن شکایت ها و انباشته شدن آنها می شود.

او افزود: مدت ها است که اجاره ها در انتاریو بالا تر از توان پرداخت مردم است و کووید-19 فقط به آتشی که از پیش افروخته شده بود، هیزم ریخت. به نظر دوهرتی، باید مالکان و دولت را برای رسیدگی به مساله مسکن به ویژه برای قشر کم درآمد که در دوران پاندمی نیز تحت تاثیر مضاعف قرار گرفتند، تحت فشار قرار داد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست