مقالاتمقالات اجتماعی

چالاکی مهارت کلیدی نرم افزاری برای موفقیت در دنیای امروز

مورعلی موراتی- نویسنده، سخنران و مربی تغییر و تحول

در دنیای کنونی نیز، هر روز شاهد انواع تغییرات هستیم. اما تغییرات در مقایسه با پیشترها بسیار سریع تر رخ می دهند، و سبب چالش های فراوان هم می شوند. بنابراین برای اینکه خود را با این تغییرات پرشتاب هماهنگ کنیم، باید چست و چالاک باشیم. چراکه سازمان ها نیز متوجه شده اند که نیاز به استخدام افرادی دارند، که دارای این ویژگی باشند. یعنی کسانی که سرعت عمل دارند، زود خود را با محیط تطبیق می دهند، و سریع تر به نتایج موردنظر می رسند.

خوشبختانه مهاجرت به خودی خود مستلزم تغییرات پرشتاب و فراوان است. بنابراین ما مهاجران آماده ایم تا به کارفرمایان نشان دهیم، که چست و چالاک هستیم. چکیده اینکه کارجویانی که ده ویژگی زیر را داشته باشند، در عمل چنین چیزی را نشان می دهند.

 

  • یادگیرنده دائمی

 

گفته می شود اشتیاق برای یادگیری مداوم نخستین گام برای موفقیت آتی افراد است. یادگیرندگان چست و چالاک در پی آنند که از همه فرصت های مناسب جهت افزایش دانسته ها، مهارت ها و تجربیات خود بهره ببرند. در ادامه هم از آموخته های خویش در موارد گوناگون از جمله تعیین موقعیت های مناسب و حل مشکلات استفاده می کنند.

 

 

 

  • انعطاف پذیر و پرانرژی

 

افراد چست و چالاک انعطاف پذیرند، و باید پرانرژی هم باشند. به همین سبب می توانند به سرعت به نیازهای تغییراتی که مستلزم دنیای کنونی هستند، واکنش درخور نشان دهند. مثلا کار در جهان امروز تنها به تعامل با همکاران دور و بر محدود نمی شود. بلکه مستلزم داشتن ارتباط با افرادی هم هست، که در نقاطی زندگی و کار می کنند، که الزاما با محل زندگی و کار ما هم افق نیستند. بنابراین باید آماده باشیم، که در ساعات غیرمتعارف هم کار کنیم. به همین سبب استفاده از خوراکی های مغذی، داشتن خواب کافی و تمرینات بدنی، جهت سلامت و پرانرژی نگه داشتن کارکنان دنیای کنونی ضروری هستند.

 

  • قابل دسترسی و رفتار دوستانه

 

کارکنان چست و چالاک در مورد وضعیت ظاهری و بهداشت خود دقت می کنند. همچنین قابل دسترسی هستند، و رفتاری دوستانه دارند. بگونه ای که گفتار و کردارشان سبب می شود، اطرافیان احساس کنند، برای او اهمیت دارند.

 

  • داشتن ذهنی جهانی

 

گزارشی که اخیرا در مورد ویژگی های موردنظر کارفرمایان منتشر شده، نشان می دهد که از دیدگاه آنها نه تنها کارکنان باید دارای ذهنی جهانی باشند، بلکه این عمده ترین خصوصیت کارکنان شایسته و کارا است. به این مفهوم که ضرورت دارد، از رخدادها و دیدگاه های جهانی آگاهی داشته باشند.

 

  • تطابق پذیری

 

کارکنان چست و چالاک از اینکه تغییر کنند، نمی هراسند. آنها آماده یادگیری مهارت ها، نرم افزارها و فناوری های نوین هستند، تا بتوانند خود را با روند تغییرات دنیای کنونی مطابقت دهند. همچنین توانایی تطابق با فرهنگ ها، اشخاص و روش های انجام کار نوین را، دارند.

 

  • توانایی برقراری ارتباط کلامی

 

داشتن این توانایی به ویژه در محیط های کاری کانادایی مهم است. زیرا کارکنان کشور پیشینه های فرهنگی متفاوت دارند. بنابراین کار در چنین محیط هایی مستلزم آن است که بتوان در هنگام تعامل با افرادی که از سایر نقاط جهان به کانادا آمده اند، در مورد مسایلی مانند آب و هوا، رخدادهای روزمره و ورزش، اندکی صحبت کرد، تا یخ زمان اولیه آشنایی و معارفه همکاران با یکدیگر آب شود.

 

  • قاطعیت و شفافیت

 

افراد چست و چالاک ضمن حفظ هماهنگی در روابط خود با اطرافیان، دیدگاه هایشان را شفاف بیان می کنند. همچنین به خوبی می دانند چگونه ابتکار عمل را به دست بگیرند، چیزی را که به آن نیاز دارند بخواهند، و در مورد گزینه های مناسب و مولد قاطعانه سخن بگویند.

 

  • کنجکاوی

 

کنجکاوی ابزار مهم برای افزایش دانسته ها و نشان دادن این مساله به دیگران است، که آنها برایمان جالب می باشند. کارکنان چست و چالاک همواره مشتاقند، در مورد مسایل گوناگون و روش های نوین انجام کار آگاهی پیدا کنند. آنها هرگز راضی نیستند، که الزاما وضعیت موجود را به هر قیمتی که شده حفظ کنند. بلکه همواره در فکر ساده کردن روش انجام کارها، و افزایش ارزش ها می باشند.

 

  • آماده همکاری

 

هیچ چیز بهتر از داشتن یک همکار چست و چالاک نیست، که در اطرافیان شور، اشتیاق و انگیزه ایجاد کند. چنین همکاری از تجربه کار گروهی توان می گیرد، با دقت و انگیزه به دیدگاه های دیگران گوش می دهد، به تفاوت ها احترام می گذارد، و شبکه ای به وجود می آورد، که در آن نوآوری تولید می شود. زیرا می داند، موفقیت یک همکار برای دیگران نیز فواید زیادی دارد.

 

  • رفتار و طرز برخورد مثبت

 

داشتن این ویژگی سبب می شود که سایر همکاران تلاش کنند روش هایی را به میان بیاورند، که پیشتر انجام نشده اند. بدون اینکه از شکست احتمالی بترسند. زیرا کارکنان چست و چالاک در پی بهترین راه ها، و نه تمرکز بر مشکلات، هستند.

چکیده اینکه چست و چالاکی در واقع اشتیاق، تطابق پذیری، توانایی تغییر و… است، که کلید موفقیت حال و آینده می باشد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *