صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / پیچیده تر و گران تر شدن تمدید وام مسکن

پیچیده تر و گران تر شدن تمدید وام مسکن

banner-niazmandiha2

شمار زیاد تمدید وام های مسکن در سال جاری، افزایش بهره این وام، و آزمایش نوین فشار برای اخذ آن، مجموعه ای از عوامل هستند، که تمدید وام مسکن را پیچیده تر و گران تر می کنند. کلی ویلسون کارشناس وام مسکن و یکی از دو مالک شرکت وام مسکن گروه ویلسون می گوید، اکثریت کانادایی ها وام خود را با همان قرض دهنده ای که پیشتر با آن معامله کرده اند، تمدید می نمایند. اما این مساله اهمیت دارد، که در مورد سایر گزینه ها نیز بررسی به عمل بیاورند. چراکه مثلا اگر می خواهند وامی با دوره پنج ساله بگیرند، امکان دارد این بررسی هزاران دلار به نفعشان باشد.

براساس برآورد بانک سلطنتی تجارت کانادا/ CIBC، 47 درصد وام مسکن های موجود، باید در سال جاری تمدید شوند. در حالی که میزان متوسط سالانه چنین تمدیدی، بین 25 تا 35 درصد است. بنابراین امسال، برهه ای عادی تلقی نمی شود. این امر از پیامدهای ناخواسته تغییرات قوانین مربوطه در سال های اخیر است.

افزایش تمدید همراه با افزایش بهره وام مسکن

در سال های اخیر چندین بانک عمده کانادایی در حالی بهره وام مسکن خود را افزایش داده اند، که پیشنهادها برای نرخ های خاص نیز، از تابستان گذشته به این سو بالا رفته اند. کمااینکه براساس اظهارات دست اندرکاران تارنمای Ratehub.ca که دیده بان نرخ بهره است، در هفته های اخیر بهره وام های با دوره پنج ساله، از 3 درصد بالاتر رفته اند. حال آن که یک سال پیش، 2.5 درصد بودند.

به گفته کلی ویلسون این افزایش به معنی این است که کسانی که می خواهند وام خود را تمدید کنند، باید این کار را با نرخ بهره بالاتری انجام دهند. در نتیجه مبلغ اقساط وام شان برای برهه مشابه نیز، بالا می رود.

در عین حال امکان دارد آن دسته از دارندگان مسکن هم که وام های بیمه نشده دارند و در هنگام خرید ملک تا جایی که ممکن بود قرض گرفته اند، و اینک در پی تمدید وام شان هستند، با چالش های بیشتری روبرو شوند. به این معنی که بر اساس مقررات نوین در صورتی که بخواهند بانک یا موسسه مالی وام دهنده خویش را عوض کنند، ممکن است با آزمایش فشار مواجه گردند. مساله ای که امکان دارد به نوبه خود چنین تغییری را برایشان غیرممکن کند، و در نتیجه قدرت چانه زنی آنها با وام دهنده حاضر را کاهش دهد.

با توجه به نکات مهمی که به آنها اشاره شد، گرنت رامساسن معاون ارشد سی آی بی سی توصیه می کند، بهتر است کارهای در پیوند با تمدید وام مسکن را شش ماه پیش از به پایان رسیدن برهه موجود آغاز کرد. در ضمن می افزاید، این اقدام نباید تنها محدود به مذاکره با بانک یا موسسه مالی وام دهنده کنونی باشد. بلکه شامل گفت و گو با مشاور مالی جهت داشتن آخرین اطلاعات روز در مورد هزینه ها و درآمد، و چگونگی امکان ایجاد تغییرات در شرایط زمان اخذ وام مربوطه هم، می شود. کمااینکه خاطرنشان می کند: انجام محاسبات، و اینکه انسان به این جمع بندی برسد که چگونه می تواند مفیدترین اقدام برای خود و خانواده اش را به عمل بیاورد، مهم است.

بر اساس اظهارات او چنین گام هایی سبب می شوند، انسان بتواند در صورت ادامه افزایش بهره وام مسکن، نرخ مناسب تری داشته باشد.

مقایسه بین بهره ثابت برای یک برهه معین با سود متغیر نیز، اقدامی به جا محسوب می شود. زیرا گرچه معمولا بهره وام های نوع دوم کمتر هستند، اما باید یک واقعیت را هم مدنظر قرار داد. اینکه بانک مرکزی کانادا بگونه ای ناگهانی میزان سود را افزایش می دهد. کمااینکه از تابستان سال گذشته به این سو، سه بار دست به چنین افزایشی زده است. اینک هم به نظر می رسد، بالا بردن بهره همچنان مدنظر باشد. به گفته گرنت رامساسن برای تصمیم گیری درباره انتخاب یکی از این دو گزینه، خوب است انسان ابتدا به این پرسش پاسخ دهد: خطرپذیری/ ریسک تا چه اندازه برایش آسان است، و چه میزان آسایش فکری می خواهد؟

به توصیه وی پاسخ به این پرسش هرچه باشد، بهتر است اقدام عملی را زودتر آغاز کرد. وی در استدلال برای این توصیه می افزاید: کسی نمی خواهد این احساس را داشته باشد، که از نظر وقت زیر فشار قرار دارد. بنابراین ناچار است بدون داشتن طرحی واقعی، دست به تصمیم گیری بزند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *