املاک و مسکنمقالات

پیچیده تر شدن پیش بینی بازار مسکن در سال آینده با ادامه پاندمی

 

ادامه شیوع کووید-19 و نزدیک شدن به سال جدید در کنار همه عواملی که در سال جاری قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار داده بود، بر پیچیدگی پیش بینی بازار مسکن در سال 2021 افزوده است و با اینکه بیشتر تحلیلگران این بازار، حدس می زنند در کوتاه مدت، همچنان از قیمت ساختمان های مرتفع کاسته شده و به قیمت خانه های بزرگ و ویلایی افزوده شود، تاثیر پاندمی در بلندمدت به سادگی قابل پیش بینی نیست.

به روایت سی بی سی نیوز، کارشناسان و اقتصاددانان نیز درباره ادامه عوامل اثرگذار بر بازار مسکن که عمدتا زاییده شرایط پاندمی بودند، از جمله کاهش بی سابقه سود وام و افزایش تقاضا برای خانه های ویلایی در حومه شهرهای بزرگ، اختلاف نظر دارند. چرا که برای کسانی که خانه را نه به عنوان سرمایه گذاری، بلکه برای زندگی خود و خانواده شان خریداری می کنند، قیمت مسکن و توان مالی تاثیر تعیین کننده ای بر تصمیم خرید و در نتیجه رونق بازار در مناطق مختلف شهرها دارد. 

آنا بلکول یک شهروند اهل تورنتو است که همراه با شوهرش در سال 2016 یک کاندوی دو خوابه در داون تاون خریداری کردند، اما وقتی از آمریکا پیشنهاد شغلی خوبی دریافت کردند تصمیم گرفتند خانه شان را اجاره بدهند. آنها وقتی در سپتامبر سال جاری اطلاعیه مستاجر را در رابطه با تخلیه خانه دریافت کردند، از نرخ جدید اجاره شوکه شدند چرا که دریافتند برای پیدا کردن مستاجر در بازار کساد کاندوهای داون تاون، خانه ای را که از طریق آن ماهانه 3150 دلار کسب درآمد می کردند، باید فقط 2600 دلار اجاره بدهند.

هرچند این کاهش اجاره برای خانواده بلکول ضرر مالی ویرانگری محسوب نمی شود، اما به گزارش سرویس خبری املاک بلومبرگ، سرمایه گذارانی که در بازار داغ کاندوهای داون تاون قرارداد خرید امضا کرده اند، در مخمصه افتاده اند. این افراد راهی ندارند جز اینکه هم در فروش و هم در اجاره ضرر را بپذیرند.

اما افت نرخ اجاره کاندوها برای بن رابیدو، مدیر هیئت مشاوران نورت کاو- سرویس اطلاعاتی خبری مشاورین املاک- اتفاق عجیبی نبود. او از ماه آوریل با بروز پاندمی و همچنین افزایش بی رویه ساخت و ساز ساختمان های مرتفع در محله های مرکزی شهر، کاهش تقاضا و در نتیجه ارزان شدن قیمت فروش و اجاره این خانه ها را پیش بینی می کرد. خانواده بلکول خوش شانس بودند که توانستند مستاجری برای کاندوی خود پیدا کنند، زیرا در حال حاضر تعداد واحدهای خالی در داون تاون به اندازه ای زیاد شده که محتکران مسکن شروع به خرید ساختمان های رنتال کرده اند تا با نوسازی واحدهای خالی، پس از پایان پاندمی و بازگشت رونق به مراکز شهرها، آنها را به قیمت دلخواه خود اجاره بدهند.

 

 

از مهم ترین عوامل کاهش تقاضا برای کاندوهای کوچک داون تاون، بازگشت جوانان به خانه پدری در طول پاندمی به جای اجاره یک واحد مستقل، کاهش مهاجرت، و همچنین کاهش تعداد دانشجویان خارجی و سفرهای کاری است.

اما بانکداران، تحلیلگران بازار مسکن و اقتصاددانان همگی بر این عقیده اتفاق نظر دارند که با واکسینه شدن جمعیت شهرها، بازار کاندو رونق سابق خود را باز خواهد یافت.

با این وجود بسیاری نیز بر این باورند افزایش تقاضا برای خانه های حومه شهرها، و شهرهای کوچک اطراف پس از پاندمی نیز ادامه خواهد یافت. جنیفر لی، کارشناس بانک BMO، می گوید خریدارانی که دورکاری را تجربه کرده اند به دنبال خانه هایی با فضای بیشتر و بزرگ تر می گردند و این گرایش با پایان پاندمی، تمام نخواهد شد.

کارل گومز، کارشناس املاک، نیز معتقد است هرچند گرایش به خانه های مناطق روستایی به جای مراکز شهری پس از پاندمی نیز باقی خواهد ماند، اما احتمالا با پایان یکی از عوامل افزایش تقاضا، یعنی افزایش مجدد سود وام مسکن، در مجموع پس از پاندمی تقاضا برای خرید خانه کاهش خواهد یافت. البته بر اساس داده های دو شهر تورنتو و ونکوور، تقاضا برای دریافت وام مسکن در حال حاضر همچنان بالا است. گومز معتقد است خانه های قلکی داون تاون معمولا برای سرمایه گذاری خریداری می شد در حالی که فعلا مردم در حال خرید خانه برای زندگی هستند؛ به همین دلیل، احتمالا به این زودی رونق به خانه های آپارتمانی داون تاون بر نخواهد گشت. همچنین کاهش ورود مهاجران، افزایش سن جامعه کانادا و نرخ پایین فرزندآوری تقاضا را تحت تاثیر قرار خواهد داد. 

به گفته موشه اندر، اقتصاددان، بازار مسکن دیگر آن بازاری نیست که ماه به ماه و سال به سال بر سرمایه سرمایه گذارانش اضافه کند. به علاوه تضمینی وجود ندارد که نرخ سود وام، تا پایان مدت بازپرداخت، پایین باقی بماند. در آن صورت خریداران خانه خود را در شرایطی خواهند دید که ارزش واقعی بدهی آنها تحت تاثیر تورم قرار نگرفته و باید در حالی سود بالای وام خود را بپردازند که ارزش خانه شان به همان نسبت بالا نرفته است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست