صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / پیش بینی موسسه Moody در مورد قیمت مسکن در سطح کشور طی 5 سال آینده

پیش بینی موسسه Moody در مورد قیمت مسکن در سطح کشور طی 5 سال آینده

Razi-Clinic

بر اساس گزارش های اخیر موسسه Moody، قیمت خانه های تک خانوار ممکن است 60 درصد گران تر از ارزش واقعی ارزشگذاری شده باشند، اما اقدامات دولت برای سرد کردن بازار، احتمالا بیشتر بر بازارهای غیر از تورنتو و ونکوور، تاثیر خواهد گذاشت.

کارشناسان و تحلیلگران این موسسه معتقدند که کانادایی ها باید خود را برای کاهش سرعت افزایش قیمت در بازار مسکن آماده کنند. آنها برای 5 سال آینده (تا 2022) رشد سالانه حداکثر 1.3 درصدی قیمت ها در سطح کشور (به جز ونکوور و تورنتو) را پیش بینی می کنند.

 

آندریاس کارباچو-بورگوس، در گزارش 8 صفحه ای خود می نویسد: پیش بینی دقیق زمان معکوس شدن روند رشد دشوار است، اما محدود شدن اعطای وام، مالیات برای خریداران خارجی در بزرگترین مناطق شهری و افزایش نرخ وام مسکن، به این معنی است که روند افزایش قیمت مسکن طی چند سال آینده کند خواهد شد.

از سوی دیگر، آژانس DBRS، گزارش می کند که رونق بازارهای مسکن بریتیش کلمبیا و انتاریو در طول یک دهه گذشته، سبب اشتغالزایی و رونق 28 درصدی بخش هایی مانند ساخت و ساز، خرده فروشی (تجهیزات مربوط به مسکن) و صنعت مشاوره املاک در این مناطق شده است.  

طی دو ماه گذشته، بانک مرکزی کانادا نرخ بهره پایه را به میزان 0.50 درصد افزایش داده است و نرخ prime موسسات مالی مختلف از 2.7 درصد به 3.2 درصد افزایش یافته است. نرخ های بلندمدت نیز سیر صعودی دارند و برخی معتقدند که بانک مرکزی در ماه اکتبر مجددا نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

مصرف کنندگان با وام های بیمه شده توسط دولت، طی یک سال گذشته با محدودیت های بیشتری روبرو شده اند. اما اداره سرپرستی موسسات مالی هم اکنون وام های مسکن بیمه  نشده را هدف قرار گرفته است.

اما تحلیلگران Moody معتقدند که واکنش ها در سراسر کشور به شرایط سخت تر برای اعطای وام، نرخ های بالاتر و سیاست های دولت های استانی، متفاوت خواهند بود.

در بخش دیگری از گزارش آمده است: بازار کلانشهر تورنتو شاهد رشد متوسط قیمت ها خواهد بود. در حالی که می توان انتظار ثابت ماندن قیمت ها طی چند سال آینده در ونکوور (که محدودیت های بیشتری در آن اعمال شده است) را داشت.

کارشناسان Moody، بالا بودن میزان تقاضا در مقایسه با میزان عرضه مسکن در بازارهای تورنتو و شهرهای اطراف آن از جمله گوئلف و آشووا را  سبب ادامه روند افزایش قیمت در این مناطق می دانند. آنان برای تورنتو افزایش 10.7 درصدی قیمت ها از سه ماهه سوم سال 2017 تا سه ماهه دوم سال 2018 را پیش بینی می کنند. از سه ماهه سوم 2018 تا سه ماهه دوم 2019 نیز افزایش  8.5 درصدی قیمت ها پیش بینی شده است.

اما پیش بینی ها برای بازار ونکوور اینگونه نیست. برای سه ماهه سوم سال 2017 تا سه ماهه دوم سال 2018، افزایش قیمت فقط 1.1 درصد پیش بینی شده است. در حالی که در سال بعد از آن، می توانیم شاهد کاهش 1.7 درصدی قیمت ها در ونکوور باشیم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *