اخباراخبار کانادا

پیش بینی افزایش موارد ابتلا به بیماری التهابی روده  در کانادا

تورنتو- بیماری های التهابی روده یا Inflamatory bowel disease به گروهی از بیماری ها گفته می شود که سبب التهاب جداره روده بزرگ و روده باریک می گردد. شایع ترین این بیماری ها عبارتند از: بیماری کولیت و کرون. این دو بیماری از جهاتی به یکدیگر شبیه می باشند. البته تفاوت های زیادی در مورد مناطق درگیر و عمق التهاب بین دو بیماری وجود دارد. بیماری کرون علاوه بر روده بزرگ و روده باریک، می تواند بر کل سیستم گوارشی، دهان، مری، معده و مقعد نیز اثر بگذارد.

طبق گزارش اخیر Crohn’s and Colitis Canada، موارد ابتلا به بیماری التهابی روده طی چند سال آینده افزایش خواهد یافت. دکتر جیل کاپلان، متخصص ساکن کلگری می گوید:<کانادا جزو یکی از کشورهای با بیشترین نرخ ابتلا به IBD می باشد. در حال حاضر 0.7 درصد جمعیت کشور، یعنی معادل 270 هزار نفر از بیماری کرون یا کولیت زخمی  (کولیت اولسروز) رنج می برند. >

بر اساس پیش بینی کارشناسان، 1 درصد از جمعیت کانادا، یعنی 400 هزار نفر تا سال 2050 به IBD مبتلا خواهند شد.

به گفته دکتر کاپلان، سیستم درمانی کانادا هم اکنون نیز در ارائه خدمات درمانی تخصصی به بیماران با مشکل روبرو می باشد. این چالش ها و مشکلات با افزایش سن بیمار و نیاز او به مراقبت های پیچیده تر، بزرگ تر می شوند.

با اینکه عامل دقیق ابتلا به بیماری التهابی روده مشخص نیست، اما فرضیه هایی در این مورد وجود دارد. از جمله کمبود دسترسی به نور خورشید، کمبود شدید ویتامین D، نوع تغذیه و غیره.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *