صفحه اصلی / مقالات / پیش بینی افزایش شدید بهای نفت

پیش بینی افزایش شدید بهای نفت

<

 

امبروز اوانس- پریچارد- فایننشال پست

در آخرین هفته ماه آوریل بهای هر بشکه نفت خام برنت سر به تقریبا 75 دلار آمریکا زد، و به بالاترین میزان خود در 40 ماه گذشته رسید. این جهش با سایر افزایش ها که ناشی از برخوردهای سیاسی هستند، تفاوت دارد. زیرا بازتاب به هم خوردن واقعی توازن بین عرضه و تقاضا می باشد. کمااینکه ژان- لویی لومی ازمقامات شرکت مدیریت سرمایه وست بک مستقر در لندن، می گوید: ما مطمئنیم تا پیش از سال آینده، بهای هر بشکه نفت خام عددی سه رقمی خواهد شد.

دلایل ما چیست؟

در حال حاضر احتمال اینکه دانلد ترامپ در دوازدهم ماه مه تحریم ها بر علیه ایران را مجددا برقرار کند، زیاد است. به احتمال قریب به یقین ژاپن و کره جنوبی در این پیوند به آمریکا تأسی خواهند کرد. بیشتر شرکت های اروپایی هم از خط مشی دولت های خود پیروی خواهند نمود. چراکه قرار گرفتن در مقابل آمریکا برایشان خطرناک است. اکثریت شرکت های بیمه و حمل و نقل از دست اندر کار بودن با محموله های ایران پا پس خواهند کشید. براساس اظهارات آقای لومی تحریم ایران به تنهایی تا پیش از فصل چهارم سال جاری، 500 هزار بشکه نفت را از بازار جهانی خارج می کند. این میزان در 2019 سر به 700 هزار خواهد زد. در عین حال چنین موردی همزمان با افزایش مرگبار جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران در یمن رخ می دهد، که به نوبه خود قوز بالای قوز است. چراکه بالا گرفتن حملات موشکی حوثی های یمنی مورد پشتیبانی ایران به عربستان سعودی، تهدیدی برای یک برخورد انفجارآمیز بین رقبای سنی و سیستم های متحد شیعی به شمار می رود. حلیمه کرافت از دست اندرکاران بخش سرمایه گذاری بانک سلطنتی کانادا/ آر بی سی (RBC) می گوید: از این می ترسم که اگر یکی از این موشک ها از پدافند هوایی عربستان سعودی عبور کند، جنگ در خاورمیانه شعله ور شود. در ادامه در صورتی که یک کشتی حامل 2 میلیون بشکه نفت عربستان سعودی غرق شود، همه دنیا در مورد امنیت خطوط کشتیرانی نگران می گردد. در این صورت تکلیف بازارهای نفت هم که دیگر معلوم است.

از دیگر سو با توجه به مجموعه جهات، صنعت نفت ونزوئلا وضعیت مناسبی ندارد. کمااینکه میزان استخراج نفت این کشور از اوایل سال 2017 به شدت دچار کاهش شده است. فراتر اینکه احتمال دارد دولت آمریکا پس از انتخابات بیستم ماه می ونزوئلا، موضع سخت تری در قبال  رژیم این کشور اتخاذ کند.

در چنین حالتی اتحاد اپک – روسیه سرانجام می تواند اعلام کند، به اهداف خود رسیده است. کمااینکه از هم اینک کاهش روزانه یک میلیون و 800 هزار بشکه نفت این اتحاد، دارد پیامدهایش را نشان می دهد. فراتر اینکه عربستان سعودی و روسیه در مورد هدف خود برای کاهش بسیار بیشتر در سال 2019 علامت هایی داده اند.

 

وضعیت موجود از جمله سبب شد که شرکت های عرضه کننده نفت در آمریکا، هر گالن بنزین را به بهای 3 دلار بفروشند. مساله ای که به نوبه خود ترامپ را به واکنش واداشت. کمااینکه در صفحه توییترش نوشت، اپک دارد بهای نفت را به شکلی مصنوعی افزایش می دهد.

 

از دیگر سو گرچه آمریکا تولید نفتش را به شدت بالا برده، اما برخی از عوامل موجود مانند کمبود خطوط انتقال نفت سبب می شوند، نتواند بگونه ای همه جانبه از عواقب تصمیمات اپک مصون بماند. چراکه زیربناسازی های نوین تا اواسط سال 2019 قابل بهره برداری نیستند. این وضعیت در کانادا حتی بدتر می باشد.

 

البته انتقاد ترامپ از اپک درست است. همچنین کارشناسان پیش بینی می کنند اگر کاهش عرضه مورد نظر اتحاد مذکور عملی نشود، بهای هر بشکه نفت خام تا 50 دلار آمریکا نیز پایین می آید. اما احتمال عملی شدن آن نیز، همچنان وجود دارد.  

 

بااینهمه این سکه روی دیگری هم دارد. چراکه در واقع اپک و روسیه دارند، بندبازی می کنند. زیرا اگر مانند برهه بین سال های 2011 تا 2014 بهای هر بشکه نفت خام به 100 دلار آمریکا برسد، سبب تسریع سرمایه گذاری در صنعت اتومبیل های برقی می شود. در چنین حالتی صنعت نفت با مخاطره از دست دادن جای پای محکم خود روبرو می گردد. بنابراین باید گفت هر فکری که در سر مشاوران عربستان سعودی است، باید این را بدانند که افزایش بهای هر بشکه نفت خام به بیش از 60 دلار آمریکا، با دوراندیشی عاقلانه منافات دارد. بااینهمه نمی توان منکر این حقیقت شد که به موازات به اوج رسیدن سه بحران جهانی، در کنار اشارات عربستان سعودی مبنی بر افزایش هر بشکه نفت خام به 100 دلار آمریکا، دنیا در معرض خطر شوک نفتی قرار گرفته است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *