صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / پیش بینی افزایش بهای مسکن در کانادا در سال پیش رو

پیش بینی افزایش بهای مسکن در کانادا در سال پیش رو

banner-niazmandiha2

به پیش بینی مسوولان شرکت زنجیره ای معاملات املاک رویال لیپیج/ Royal LePage  (دارای 600 شعبه و 17 هزار کارگزار در کشور که مقر اصلی اش در تورنتو است)، در سال پیش رو بهای مسکن در کانادا تقریبا 5 (4.9) درصد افزایش خواهد داشت. افزایشی که بخش اعظم آن ناشی از تقاضای خریداران در کلانشهر تورنتو خواهد بود. زیرا بر اساس این پیش بینی، چنین تقاضایی بر قوانین سخت تر دریافت وام مسکن از سوی متقاضیان غلبه خواهد کرد. قوانین نوینی که از نخستین روز ژانویه سال پیش رو به اجرا در خواهند آمد.

فیل سوپر مدیر اجرایی شرکت مورد اشاره پیش بینی می کند که در نخستین نیمه سال 2018 که از سوی خریداران صرف تطابق دادن با این قوانین خواهد شد، بازار ملک و املاک کندتر خواهد بود. اما نیروی معادله منطقی و طبیعی عرضه و تقاضا، بر این قوانین غلبه خواهد کرد. به گفته وی اقتصاد شکوفای کانادا، به اوج رسیدن افزایش تقاضای خرید از سوی نسل موسوم به هزاره که سنش اینک به بالای 25 رسیده، افزایش مهاجرت از کشورهای دیگر و همچنین از نقاط داخلی به شهرهای ونکوور و تورنتو، از جمله دلایل این پیش بینی هستند. او در این پیوند می افزاید: اگر قوانین نوین به اجرا در نمی آمدند، افزایش بهای مسکن در تورنتو در سال پیش رو سر به عددی دو رقمی می زد.

بر اساس پیش بینی مورد اشاره که برمبنای اندازه گیری بهای مسکن در 53 شهر کشور صورت می گیرد، در سال پیش رو کلانشهر تورنتو در مقایسه با همه شهرهای عمده دیگر کشور، شاهد بیشترین افزایش بهای مسکن خواهد بود. بگونه ای که با بالا رفتن 6.8 درصدی قیمت ملک و املاک در شهر ما، بهای متوسط مسکن سر به 901 هزار و 392 دلار خواهد زد. سبب اصلی این افزایش رشد بازار واحدهای مجتمع های مسکونی خواهد بود، که مقرون به صرفه تر بودن قیمت آنها خریداران بیشتری را جذب خواهد کرد.

از دیگر سو بر مبنای پیش بینی رویال لیپیج در نخستین نیمه سال 2018 بهای قطار خانه ها (خانه هایی که از دو طرف به املاک کناری متصلند) در تورنتو کاهش می یابد. اما به موازاتی که خریداران خود را با قوانین نوین مطابقت می دهند، به وضعیت مشابه سال 2017 برمی گردد.

در مجموع به باور فیل سوپر احتمال بازگشت روند سرسام آور افزایش قیمت ها در تورنتو و نکوور، بیش از امکان صدمه شدید بر بازار مسکن این دو شهر است. کمااینکه بر اساس پیش بینی مورد اشاره انتظار می رود، بهای ملک و املاک در کلانشهر ونکوور با افزایش 5.2 درصدی سبب شود، قیمت متوسط مسکن در آن سر به 1 میلیون و 353 هزار و 924 دلار بزند. همچنین در سال پیش رو در کل استان بریتیش کلمبیا اقتصاد همچنان خوب خواهد بود. در عین حال به سبب عرضه کم ملک و املاک، افزایش بهای مسکن ادامه خواهد داشت. زیرا صاحب خانه ها از بیم آن که نتوانند خودشان ملک و املاک دیگری بخرند، از عرضه مایملک خویش در بازار خودداری خواهند کرد.  

فیل سوپر در مورد قوانین نوین می گوید: به نظرم چنین اقدامی برای اقتصاد کانادا کار درستی است. اما اجرای این قوانین نیز، بهای خود را دارد. زیرا می توان حتی مقررات سفت و سخت تری را هم به اجرا درآورد، تا افزایش قیمت ملک و املاک در تورنتو و ونکوور متوقف شود. اما چنین کاری برای بقیه کشور نابودکننده است. بنابراین سیاست سازان باید در نظر بگیرند، می خواهند در این مورد تا کجا پیش بروند؟

اوضاع در سایر نقاط کشور

از دیگر سو بر اساس پیش بینی مورد اشاره، در سال پیش رو بهای مسکن در رجاینا تغییر چندانی نخواهد کرد. چراکه تنها 0.7 درصد افزایش می یابد. به عبارت دیگر در پایان 2018 قیمت متوسط مسکن در این شهر 329 هزار و 289 دلار خواهد بود. انتظار می رود این افزایش در ادمنتون 1.5 درصد باشد، و در نتیجه بهای متوسط مسکن در آن به 494 هزار و 109 دلار برسد.

در استان کبک نیز، اوضاع به نفع دارندگان مسکن خواهد بود. کمااینکه انتظار می رود، کلانشهر مونترال برای دومین سال پی در پی پس از تورنتو بیشترین افزایش بهای ملک و املاک را تجربه کند. بگونه ای که که با بالا رفتن 5.5 درصدی این بها، در پایان 2018 قیمت متوسط مسکن در این شهر سر به 408 هزار و 285 دلار خواهد زد.

در عین حال در شهر کبک نیز، در مجموع اوضاع تفاوت چندانی با مونترال نخواهد داشت. زیرا از یک سو به سبب رسیدن میزان بیکاری به پایین ترین اندازه خود از نوامبر 1976 به این سو، و وجود خریداران مسکن خارجی از دیگر سو، روند افزایش قیمت مسکن همچنان ادامه خواهد داشت. این روند به ویژه در مورد برخی از محله های سطح بالای مرکز شهر، وست مونت و ویل مونت- رویال، صدق می کند.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *