صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / پیش بینی اتفاقات سال آینده در بازار مسکن

پیش بینی اتفاقات سال آینده در بازار مسکن

با آغاز سال 2017، مطلبی درباره انتظارات خریداران و فروشندگان و همچنین مشاوران املاک و مستغلات طی سال جدید را انتخاب کرده ام، که امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد.

 

آیا سال 2017، سال سرد شدن بازار بیش از حد داغ املاک و مستغلات تورنتو خواهد بود؟

جان پاسالیس، از بروکریج Realosophy ، معتقد است که احتمال آن وجود دارد. وی با اشاره به اقدامات دولت فدرال جهت سرد کردن بازار، از جمله انجام تست استرس از متقاضیان دریافت وام و سخت تر کردن شرایط اعطای وام، می گوید: با ادامه روند رو به افزایش قیمت ها، احتمال می دهم که تغییرات بزرگ تری نیز رخ بدهد. به گمان من، اتاوا و دولت استان به اقدام اساسی دیگری نیز دست خواهند زد.

در اینجا به برخی پیش بینی ها از سوی دست اندرکاران این صنعت اشاره می شود:

 

نرخ بهره

جیسون مرسر، مدیر بخش تحلیل بازار در هیئت املاک و مستغلات تورنتو  (TREB)، می گوید: افزایش نرخ بهره و سخت تر شدن قوانین اعطای وام مسکن، عواملی هستند که می توانند سبب کاهش میزان فروش در بازار داغ تورنتو بشوند.

این تغییرات، می تواند آنقدر قابل توجه باشد که برخی از متقاضیان خانه را از خرید منصرف کند. اما مرسر می گوید که بسیاری از متقاضیان خرید برای تحقق رویای صاحبخانه شدن خود، به گزینه های دیگر روی خواهند آورد.

وی می افزاید: اگر قصد خرید خانه مستقل در تورنتو را داشتید، احتمالا بایستی به خرید خانه در یکی از مناطق حومه  یا تغییر نوع خانه و منطقه جغرافیایی مورد نظرتان فکر کنید.

 

تاثیر دولت ترامپ بر بازار مسکن

مرسر معتقد است هر عاملی که بتواند بر اقتصاد تاثیر مثبت یا منفی بگذارد، بایستی در نظر گرفته شود.

تیم هوداک، رئیس سابق حزب محافظه کار پیشروی انتاریو و مدیر فعلی انجمن املاک و مستغلات انتاریو (OREA) که نمایندگی 40 هیئت املاک و مستغلات در سراسر استان را به عهده دارد می گوید: این دیدگاه وجود دارد که اقتصاد آمریکا رشد سریع تری خواهد داشت.

هرگونه تغییر در نرخ بهره در آمریکا، کانادا را وادار خواهد کرد تا در مورد نرخ های بهره در داخل کشور تصمیم گیری نماید.

 

عدم تعادل بین میزان عرضه و تقاضا

دست اندرکاران بخش املاک و مستغلات در مورد کمبود لیستینگ های خانه های نوساز و بازفروشی، اتفاق نظر دارند و تداوم این وضعیت در سال 2017 را محتمل می دانند.

مرسر پیش بینی می کند که تعداد لیستینگ های خانه های بازفروشی همچنان در سطح پایین باقی بماند و بالطبع سبب افزایش بیشتر قیمت ها بشود.

آوریل ویلیامز، از کارگزاران Royal Lepage Terrequity Realty نیز معتقد است که تعداد لیستینگ ها در سال 2017 از تعداد آنها در سال 2016، به مراتب کم تر باشد.

ساخت و ساز خانه های جدید نیز کاهش خواهد یافت. برایان تاکی از BILD ، با اشاره به این مساله می افزاید: در ژانویه سال 2016، تعداد 4 هزار خانه نوساز به معرض فروش گذاشته شد، در حالی که این تعداد در ماه اکتبر به 2 هزار و 300 واحد کاهش یافت.

 

رونق بازار کاندو

متیو اسلاتسکی، از BuzzBuzzHome، می گوید که گران بودن قیمت خانه های مستقل باعث شده بسیاری از خانواده های جوان بار دیگر به سبک زندگی کاندونشینی متمایل بشوند. او انتظار دارد که با آغاز 29 پروژه جدید کاندو و تکمیل شدن 131 پروژه در حال ساخت در سال 2017، بازار کاندو فعال تر بشود.

وی می گوید: یکی از مزایای کاندو این است که کلیه فضاها و امکانات موجود در آن می تواند به عنوان فضای زندگی تلقی شود. ضمن اینکه استخر و سالن ورزش، همواره مطلوب خریداران و کاندونشینان می باشند. امتیاز دیگر کاندوهای جدید این است که در مقایسه با کاندوهای قدیمی تر، بزرگتر و وسیع تر می باشند. هرچند بزرگ تر شدن آنها، سبب افزایش 10 درصدی قیمت کاندو گردید.

ویلیامز نیز معتقد است که تقاضا برای واحدهای بزرگتر هم اکنون نیز بالا می باشد. از نظر وی، خریداران کاندو در کنار برخورداری کاندو از فضای سبز و امکانات رفاهی، به نزدیک بودن آن به ایستگاه ساب وی اهمیت می دهند.

مرسر، ادامه روند رو به رشد قیمت کاندو در تورنتو و مناطق حومه را ناشی از گرایش روزافزون خریداران بار اول به این بخش می داند.

ادامه جنگ قیمت بین متقاضیان خرید

با اینک تدوین قوانین سختگیرانه تر برای اعطای وام مسکن، سبب کند شدن نسبی بازار شد، اما جنگ قیمت ها همچنان ادامه خواهد داشت.

دزموند براون از Royal LePage  می گوید: اگر تا قبل از به اجرا در آمدن قوانین جدید، فروشنده 10 پیشنهاد خرید دریافت می کرد، هم اکنون باید به دریافت 6 تا 8 پیشنهاد اکتفا کند. اواخرسال 2016 شاهد افزایش تعداد پیشنهادات خرید مشروط پذیرفته شده از سوی فروشندگان بودیم. ضمن اینکه املاک فروشی اندکی طولانی تر در بازار باقی ماندند. بازار خرید و فروش در محدوده خانه های 1 میلیون دلاری و ارزان تر، همچنان داغ و پر رونق می باشد.

 

خریداران بار اول

دزموند براون با اشاره به تصمیم دولت فدرال مبنی بر انجام تست استرس از خریداران بار اول، به کاهش تعداد آنها در بازار اشاره می کند.

وی می گوید: بسیاری از خریداران بار اول که تصور می کردند واجد شرایط دریافت مبلغ خاصی وام هستند،  با به اجرا در آمدن قوانین جدید، از دریافت وام ناامید شدند. به همین دلیل چندین معامله خرید و فروش را از دست دادیم. کسی که قبل از این واجد شرایط دریافت وام 650 هزار دلاری بود، از این پس تنها می تواند 500 هزار دلار وام دریافت کند. من چندین متقاضی خرید را می شناسم که می خواهند وارد بازار بشوند. امیدوارم حداقل در سال 2017، وضعیت فعلی حفظ شود تا آنها شانس ورود به بازار و مذاکره را داشته باشند.

وضعیت فعلی باعث شده بسیاری از خریداران بار اول، دیدگاه واقع بینانه ای داشته باشند و سطح انتظارات خود را پایین بیاورند و به سکونت در منطقه ای دیگر، خانه ای کوچکتر یا تاون هاوس راضی بشوند. آنها درک کرده اند که اولین خانه شان، الزاما نباید خانه رویایی شان باشد.

 

سیاستگذاری

با توجه به سیاست دولت استان برای افزایش تراکم، تاون هاوس ها بیشتر از قبل، مردم را درون خود جای خواهند داد.

تیم هوداک می گوید: سیاست استان درباره اختصاص زمین برای ساخت و ساز و ایجاد مناطق با تراکم بالا، از نظر زیست محیطی، مثبت ارزیابی می شود، اما سبب افزایش قیمت ها شده. چراکه ما هم اکنون نیز اختصاص زمین برای ساخت و ساز در محدوده GTA را محدود کرده ایم. حالا با تعداد بیشتری از مردم روبرو هستیم که به دنبال خرید تعداد محدودی خانه هستند. ما بایستی گزینه های بیشتری را پیش روی مردم، بخصوص خریداران بار اول قرار بدهیم. عده زیادی از مردم، مایلند از سایر مناطق انتاریو یا از خارج از کشور، به GTA نقل مکان کنند. این تمایل، نشاندهنده رونق اقتصادی استان  و پتانسیل خوب آن است، ولی متاسفانه به تعداد کافی خانه ساخته نمی شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *