علم و دانش

پیش بینی ابتلا به بیماری پارکینسون با اسکن چشم

حتما شنیده اید که چشم ها پنجره ای برای روح هستند، اما تحقیقات اخیر پژوهشگران کره جنوبی، نشان می دهند که چشم ها همچنین می توانند ریسک ابتلای فرد به بیماری پارکینسون را نیز نشان بدهند.

هر سال حدود 50 هزار نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا می شوند. به گفته وزارت بهداشت، این بیماری معمولا تا قبل از نمایان شدن علائم آن یعنی لرزش، سفتی اندام و تنه، کندی حرکت و از دست دادن تعادل و هماهنگی، تشخیص داده نمی شود.

اما پژوهشگرانی که تحقیقات اخیر را انجام داده و گزارش آن را در نشریه Neurology منتشر کرده اند، معتقدند که نازک شدن شبکیه (retina) می تواند نشانه اولیه مرگ سلول های مغزی باشد.  
پژوهشگران برای طرح مطالعاتی خود 49 فرد با میانگین سنی 69 سال را که دو سال قبل به پارکینسون مبتلا شده بودند را انتخاب کردند. هیچ یک از این بیماران دارو مصرف نمی کردند. دانشمندان همچنین گروه 54 نفری از افراد سالم با میانگین سنی مشابه را انتخاب کردند. همه شرکت کنندگان تحت آزمایش چشم و اسکن با وضوح بالا قرار گرفتند تا تصویر هر لایه شبکیه گرفته شود. از مجموع شرکت کنندگان مبتلا به پارکینسون، بر روی 28 نفر از یک روش تصویربرداری ویژه استفاده شد تا چگالی سلول های تولیدکننده دوپامین در مغز را نشان بدهد.

افراد مبتلا به پارکینسون، شبکیه نازک تر، به ویژه در دو لایه داخلی از پنج لایه آن را، داشتند. این با تخریب سلول های مغز که باعث ایجاد دوپامین می شوند نیز همراه بود.

دکتر جی جوان لی، از مرکز پزشکی دانشگاه سئول، گفت: این اولین مطالعه ای است که ارتباط بین نازک شدن شبکیه و شروع پارکینسون را نشان می دهد. نتیجه مطالعات ما به این معناست که متخصصین اعصاب می توانند با یک اسکن ساده چشم، بیماری را در مراحل اولیه و قبل از بروز علائم تشخیص بدهند.

بیماری پارکینسون، برای اولین بار توسط دانشمند بریتانیایی دکتر جیمز پارکینسون در سال 1817 میلادی تشخیص داده شد. این بیماری همان لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری است اما در جوانان هم دیده می‌ شود. میزان شیوع آن در تمام مناطق دنیا یکسان است یعنی درصد شیوع بیماری با تغییر در منطقه جغرافیایی خیلی فرق نمی ‌کند. به طور کلی این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌ های ترشح‌ کننده ماده‌ای به نام دوپامین که یک انتقال دهنده عصبی است، بروز می کند. افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین در غده های قاعده ‌ای مغز موجب علائم تومور، سفتی عضلات و کندی حرکات می ‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0