مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

پیشنهاد طرح خدمات دارویی واحد برای کل کشور

کریستی کرکاپ- خبرگزاری کانادا

هیئت کارشناسی منصوب از سوی دولت مرکزی در گزارش نهایی خود به این دولت توصیه کرده، باید جهت ایجاد یک طرح واحد خدمات دارویی در کل کشور برای داروهای تجویزی از سوی پزشکان، با بخش های گوناگون مربوطه همکاری کند. به عبارت دیگر بخش های منفرد موجود کنونی باید به یک سیستم خدمات دارویی شبیه سیستم های خدمات درمانی تبدیل شوند، که استانداردهایش را دولت مرکزی تعیین کند، تامین مالی اش به عهده همین دولت باشد، اما از سوی دولت های استانی و اقلیمی اداره شود. در این طرح مردم باید همچنان بتوانند از طریق بیمه های خصوصی، جیب خود، و یا محل کارشان، بیمه تکمیلی دارو داشته باشند. در گزارش مورد اشاره همچنین پیشنهاد شده مردم به عنوان سهم خود برای هر داروی حیاتی تجویزی از سوی پزشکان تا 2، و برای سایر داروها تا 5 دلار بپردازند. همچنین سقف پرداختی سالانه هر خانوار 100 دلار باشد.   

در این گزارش که از سوی دکتر اریک هاسکینز وزیر بهداشت و درمان دولت لیبرال پیشین انتاریو و رئیس هیئت مورد اشاره منتشر شد، آمده که چنین طرحی همه ساله سبب صرفه جویی تقریبا 5 میلیارد، یعنی به طور متوسط 350 دلار برای هر خانواده خواهد شد.

براساس گزارش مذکور در سال 2018 کانادایی ها در مجموع 34 میلیارد دلار برای داروهای تجویزی از سوی پزشکان هزینه کردند، که پس از مخارج بیمارستان دومین هزینه در پیوند با درمان بود. به موازات طولانی تر شدن عمر مردم دارای بیماری های مزمن که مستلزم درمان هستند، این هزینه رو به افزایش دارد.

در حال حاضر از سوی دولت های استانی طرح های دارویی گوناگونی برای کودکان، سالمندان و افرادی که با کمک هزینه دولتی زندگی می کنند، وجود دارند. طرح های دیگری هم برای گروه هایی مانند مردم اقوام نخستین و اعضای ارتش موجود هستند، که مدیریت شان به عهده دولت مرکزی می باشد. بیمه های خصوصی خدمات درمانی هم مواردی را که زیر پوشش های دولتی قرار نمی گیرند، برای برخی از مردم انجام می دهند.

اما هیئت مذکور توصیه کرد که تا پیش از اول ژانویه 2022 یک اداره دارویی واحد، مسئول ایجاد فهرستی ملی از داروهای بنیادین و اصلی تجویزی از سوی پزشکان شود. فهرستی که تا پیش از اول ژانویه 2027 نیز، همه داروهای تجویزی را دربربگیرد. یعنی چیزی شبیه به برنامه های کوچک تر پوشش خدمات دارویی که در حال حاضر هر دولتی برای خودش دارد.

همزمان جینت پتیپاس تیلور وزیر بهداشت و درمان دولت مرکزی خاطرنشان کرد، که توصیه های هیئت مورد اشاره را مدنظر قرار خواهد داد. همچنین قول داد با دولت های استانی و اقلیمی، ذینفع ها و طرف های مربوطه، همکاری خواهد نمود.

پول مساله ای کلیدی

گزارش مورد اشاره از دولت مرکزی خواسته جهت اجرای طرح ملی خدمات دارویی تا جایی که امکان دارد زودتر از طریق یک توافق تامین اعتبار مالی با دولت های استانی و اقلیمی همکاری کند. به این مفهوم که دولت های استانی و اقلیمی هزینه هایی را که هم اینک می پردازند، همچنان بپردازند. اما تامین مخارج بیشتر به عهده دولت مرکزی باشد. از آنجا که براساس این گزارش چنین مخارجی در 2027 سر به 15 میلیارد و 300 میلیون دلار خواهد زد، این هیئت بار مالی زیاد آن برای دولت مرکزی را درک می کند. اما تاکید دارد اجرای طرح ملی خدمات دارویی مهم تر از آن است، که نادیده گرفته شود. جینت پتیپاس تیلور نیز خواستار آن شد، که دولت های استانی و اقلیمی در این مورد همکاری کنند.

از دیگر سو اندرو شیر رهبر ملی محافظه کاران با اشاره به اینکه جاستین ترودو فردی از دولت لیبرال فاجعه بار پیشین انتاریو را در صدر چنین هیئتی نشانده که با افزایش غیرقابل کنترل هزینه ها استان را فلج کرد، گفت که هیچ اعتمادی به چنین طرحی ندارد. اما جاگمیت سینگ رهبر حزب نیودمکرات در سطح ملی با صدور بیانیه ای از دولت مرکزی خواست، این طرح را به اجرا درآورد. کمااینکه در بخشی از این بیانیه آمده: دکتر هاسکینز و هیئت مشاوره اش به همان نتیجه ای رسیده اند، که هر هیئت کارشناس دیگری هم می رسید. اینکه بیمه دارویی باید به بخشی از پوشش بیمه خدمات درمانی برای همگان تبدیل شود.

سازمان هایی مانند بنیاد قلب و سکته مغزی و کنگره نیروی کار کانادا نیز، از طرح مورد اشاره استقبال کرده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0